Francijā pilnā sparā norisinās viens no šī gada vērienīgākajiem sporta notikumiem – Pasaules kauss regbijā. Mūspusē tam nepelnīti tiek pievērsta samērā neliela uzmanība, bet pasaulē skatītāju auditorija Pasaules kausam ir iespaidīga, jo regbijs ir viens no populārākajiem sporta veidiem mūsu planētas dienvidu puslodē. Aprēķini liecina, ka pirms četriem gadiem, kad Pasaules kausa izcīņa notika Japānā, tālrādē kaut vienu spēli vērojuši 857 miljoni mūsu planētas iedzīvotāju.

Tas, protams, pamatīgi atpaliek no 3,5 miljardu lielās futbola Pasaules kausa auditorijas, taču vienalga ir iespaidīgs cipars. Turnīrā ir aizvadītas pirmās divas sacensību kārtas, pieredzēta arī pirmā sensācija, jo viņnedēļ Fidži izlase ar 22:15 uzvarēja vareno Austrāliju. Fidžiešiem tā bija pirmā uzvara pār austrāļiem kopš 1954. gada! Sāk izkristalizēties spēku samēri vadošajā galā un rādās, ka šoreiz ziemeļu puslode, lasi Eiropa, dienvidniekiem varētu izgriezt pogas. Statistika rāda, ka tas būs pārsteigums, jo līdz šim Pasaules kausā pa trim reizēm uzvarējusi Dienvidāfrika (DĀR) un Jaunzēlande, divas reizes Austrālija un reizi Anglija. Kura komanda triumfēs šoreiz?

Cer uz mājas sienu palīdzību

Tātad turnīrs norisinās desmito reizi un trešo reizi Francijā. Tieši mājinieki tiek uzskatīti par vienu no galvenajiem favorītiem uz Viljama Veba Eliasa vārdā nosaukto kausu, ko saņem turnīra uzvarētāji. Pasaules rangā viņi šobrīd ir trešie aiz Īrijas un Dienvidāfrikas. Zīmīgi, ka Francija iepriekšējās deviņās Pasaules kausa izcīņās trīs reizes spēlējusi finālā, bet allaž zaudējusi, tāpēc nebūs labākas un saldākas iespējas, kā savu skatītāju atbalstītiem lauzt šo lāstu.

Savas ambīcijas francūži apliecināja jau turnīra atklāšanas mačā, diezgan droši ar 27:13 uzvarot Jaunzēlandi, 

kam tas bija pirmais zaudējums Pasaules kausa izcīņā apakšgrupu turnīra stadijā. Nākamajā mačā francūži gan nolaidās uz zemes – uzvara pār Urugvaju tika izcīnīta ar 27:12, taču tā bija ļoti samocīta spēle, jo piekliboja disciplīna un neizdevās izdarīt ceturto piezemējumu, par ko pienākas bonusa punkts. Francijas izlases līderis ir devītais numurs Antuāns Dupons – kapteinis, kurš trīs reizes atzīts par Sešu nāciju turnīra labāko spēlētāju. Komandai ir arī pieredzējis treneris Fabjēns Galtjē, kurš ir pārliecināts, ka viņa rīcībā ir spēlētāji, kas var izcīnīt kausu. "Esam smagi strādājuši, mums ir iespēja variēt ar taktiku, galvenais, lai nav traumu," saka mājinieku vadonis.

Kurš būs liekais nāves grupā?

Par nāves grupu šajā turnīrā tiek uzskatīta B apakšgrupa, kur uz divām "play off" ceļazīmēm ir trīs spēcīgas komandas – Īrija, Dienvidāfrika un Skotija. Īri ir ranga līderi, turnīra ievadā viņiem pārbraucot pāri pastarīšiem Rumānijai (82:8) un arī Tongai (59:16). 

Īri gan tiek uzskatīti par lielākajiem Pasaules kausa neveiksminiekiem, jo šī komanda ne reizi nav tikusi tālāk par ceturtdaļfinālu. 

Speciālisti ir vienisprātis, ka šoreiz šis ceturtdaļfināla lāsts tiks lauzts, jo Īrijai ir viens no sabalansētākajiem sastāviem turnīrā, ar saviem līderiem – Džeimsu Lovu un Džoniju Sekstonu. Tiesa, lai tiktu izslēgšanas spēlēs, vispirms būs jāuzvar dienvidafrikāņi un skoti, kuru savstarpējā mačā DĀR bija pārāka ar 18:3. "Springbooks", kā dēvē DĀR regbija izlasi, Francijā ieradusies aizstāvēt pirms četriem gadiem izcīnīto kausu. Komandas zvaigzne ir Andrē Polards, šobrīd vislabāk apmaksātais regbists pasaulē, kurš sezonā nopelna 1,25 miljonus dolāru. Viņš gan pagaidām nevar spēlēt, jo atkopjas no traumas, taču uz izšķirošajiem mačiem cer būt ierindā. Visnepatīkamākajā situācijā šobrīd ir skoti, kuriem obligāti jāuzvar visas trīs apakšgrupas spēles, tostarp arī īri.

Angļu fordiņš

Anglijas izlases regbists Džordžs Fords pēc divām kārtām ir Pasaules kausa rezultatīvākais spēlētājs. Viņš mačā pret Argentīnu ar soda sitieniem un dropsitieniem guva visus 27 Anglijas izlases punktus.

Austrālija, kura, kā jau minēts, negaidīti zaudēja Fidži izlasei, šajā Pasaules kausā startē ar 26 Pasaules kausa debitantiem. Speciālistu uzskatā tas arī izrādīsies svarīgākais faktors, kāpēc nenoliedzami talantīgā komanda šoreiz līdz finālam neaizsniegsies. Problēmas ir arī allaž ambiciozajiem angļiem, taču regbija dzimtenes izlasē šķiet ir uzradies leģendārā Džonija Vilkinsona mantinieks. Anglijas izlases panākumā pār Argentīnu (27:10) visus punktus uzvarētāju labā guva 30 gadus vecais Džordžs Fords. 

Anglija lielāko mača daļu spēlēja mazākumā, palika bez piezemējumiem, taču Fords pirmajā puslaikā realizēja trīs dropsitienus, kā arī sešus no sešiem soda sitieniem. 

Pēc divām kārtām Fords ar 41 punktu ir turnīra rezultatīvākais spēlētājs, taču ar viņa sniegumu diezin vai pietiks fināla sasniegšanai. Pirms čempionāta Anglijas izlase pēdējās sešās spēlēs izcīnīja tikai vienu uzvaru, kas liecina, ka komanda un angļu regbijs šobrīd nepiedzīvo tos labākos laikus.

Izspēles sistēma

  • Pasaules kausā regbijā startē 20 komandas, sadalītas četrās apakšgrupās.
  • Pēc apļa spēlēm katras grupas divas labākās komandas iekļūs ceturtdaļfinālā, bet pārējām turnīrs būs beidzies.
  • Izslēgšanas spēles sāksies 14. oktobrī, bet fināls "Stade de France" stadionā Parīzē notiks 28. oktobrī.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.