Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) tuvojas sezonas vidus un janvārī tiks noskaidroti Zvaigžņu spēles dalībnieki. Pie šī foruma durvīm arī šosezon sparīgi klauvē Kristaps Porziņģis.

Lieliskais piecnieks

Kristaps Porziņģis savā astotajā sezonā basketbola mekā iejūtas jaunā lomā, jo pirmo reizi spēlē vienā no galvenajām titula pretendentēm Bostonas "Celtics", kas pēc aizvadītiem 36 mačiem ar 28 uzvarām ir līgas līdere. Turklāt liepājnieks ir viena no komandas būtiskajām figūrām līdzās Džeisonam Teitumam un Džeilenam Braunam. Kā jau prognozēts, uzbrukumā Kristaps ir trešā opcija, bet statistika, salīdzinot ar pagājušo sezonu, kas Vašingtonas "Wizards" bija individuāli labākā karjerā, kritusies tikai mazliet – vidēji mačā 19,8 punkti (iepriekš 23,2), atlēkušās bumbas 7,1 (8,4), bloķētie metieni 1,7 (1,5). Ik vakaru liepājnieks izpilda 12 metienus jeb par trim mazāk nekā Vašingtonā. Lai gan tālmetienu precizitāte kritusies (32,8 pret 38,5%), no spēles pirmo reizi karjerā tā pārsniedz 50 procentus (53,6), kas ir labākais rādītājs komandā un trešajā desmitā līgas ietvaros.

"Celtics" panākumos nedrīkst aizmirst arī pārējos divus pamatsastāva spēlētājus – Džrū Holideju, kuram jau ir Zvaigžņu spēles pieredze, un Deriku Vaitu, kurš 29 gadu vecumā aizvada savu labāko sezonu. 

Fanu balsojumā par Zvaigžņu spēles sākumsastāvu visi pieci Bostonas vilcēji ir pirmajā desmitniekā, uzbrucēju konkurencē Porziņģis pirmajā starpfinišā ar 197 tūkstošiem simpātiju bija astotais. 

Sākumsastāvā noteikti būs Teitums, un treneri izvēlēsies vasarā superlīgumu parakstījušo Džeilenu Braunu. Trīs spēlētāji no vienas komandas ir daudz, taču nekas neparasts – ņemot vērā, ka Bostona ir turnīra līdere.

Cerības piepildās

"Bostonas un Porziņģa stāsts man šobrīd ļoti patīk, ir pat labāk, nekā biju gaidījis. Dažreiz komandām vajag ilgu laiku saspēlēties, bet viņi ļoti ātri uzķēra spēli, treneru kolektīvs teicami sabalansējis spēli," "Latvijas Avīzei" vērtējumu izteica basketbola kluba "Liepāja" kapteinis Roberts Freimanis. Kristaps viņa skatījumā spēlē izcili, Bostonai iepriekš uzbrukumā vienīgais mīnuss bija spēle "postā", un tur liepājnieks uzrāda vienu no labākajām realizācijām līgā. "Visa analītika, kāpēc ņēma Kristapu, ir vainagojusies ar spēli laukumā. Arī aizsardzība, kā viņš rotē, ļoti labi iet palīgā, bloķē metienus. 

Domāju, Kristapam par labu nāk tas, ka nav pirmā vijole uzbrukumā," piebilda Freimanis.

"Ar prātu brīžiem grūti apjēgt, ka šobrīd Latvijai ir lielā trijnieka spēlētājs galvenajā titula pretendentē. NBA sekoju līdzi 30 gadus, zinu šos lielos trijniekus, un tagad vienā no spēcīgākajām komandām šāda loma ir latvietim. Neticami!" uzsvēra basketbola eksperts, uzņēmējs Mārtiņš Lauva. "Ar Teitumu un Braunu līmējas kopā ļoti labi, jo Kristapam nevajag bumbu par katru cenu, to var redzēt visās situācijās – gan pēc ķermeņa valodas, gan darba aizsardzībā. Viņam nevajag 15–20 metienus spēlē. Kad Kevins Durents aizgāja uz Goldensteitu, Stefans Karijs pagāja malā, jo saprata – lai cīnītos par titulu, svarīgi Durentam būt laimīgam. Kopā divreiz kļuva par čempioniem. Tagad Kristaps īpaši laimīgu padara Teitumu, tāpēc ķīmija strādā ļoti labi."

Cita mentalitāte

Ziemeļamerikas medijs "Bleacher Report" neredz Kristapam Porziņģim vietu Zvaigžņu spēlē, uzsverot, ka salīdzinājumā ar konkurentiem viņš summāri nospēlējis krietni mazāk minūšu. No 36 spēlēm latvietis izlaidis deviņas. Iepriekšējā sezonā līdz šim sezonas nogrieznim bija palicis malā četros mačos, gadu pirms tam – deviņos, vēl pirms tam – 15. Tā ka par veselību sūdzēties nevar, īpaši atceroties savainojumu vasarā. Taču ķermenim lielāks pārbaudījums allaž ir sezonas beigu puse.

"Sportiskā ziņā Kristaps šobrīd ir lielāks spēlētājs nekā Entonijs Deiviss vai Lebrons Džeimss," pretēju viedokli pauž Mārtiņš Lauva.

"Unikālākais, ka, pārnākot no pilnīgas pastarītes Vašingtonas uz titula pretendenti, praktiski saglabājis savu statistiku – minūtes, punktus, atlēkušās bumbas. Fenomenāli, kā adaptējies pilnīgi cita līmeņa komandā, kurai katra spēle ir svarīga – viņi grib būt pirmie konferencē, lai pusfinālā netiktos ar Filadelfiju vai Milvoki. Bostonai iepriekš pietrūka tieši tāda spēlētāja kā Kristaps, īpaši aizsardzībā soda laukumā, bet uzbrukumā viņš var atbrīvot laukumu mazajiem. Vēl svarīgāk, ka "Celtics" pievienoja lielā trijnieka nesavtīgu spēlētāju, kurš gatavs upurēt savu ego titula dēļ. Jau ar šo pāreju viņš pazaudēja vairākus desmitus miljonus dolāru. Tas palīdz laukumā un arī maina komandas mentalitāti, jo pārējie spēlētāji uz to pavelkas. Domāju, Kristaps iedevis Bostonai iztrūkstošo puzles gabalu kā čempionu komandai."

Robertam Freimanim optimisms par Bostonas iespējām izcīnīt titulu sezonas gaitā tikai palielinājies, vienlaikus galveno favorītu lomu viņš atvēl pašreizējai čempionei Denveras "Nuggets", kas ar Nikolu Jokiču priekšgalā rietumos šobrīd ir trešajā vietā. Bet cāļi NBA jau tiks skaitīti vien pirms vasaras saulgriežiem.

Bedre arvien dziļāka

Dāvja Bertāna karjera NBA turpina ripot no kalna lejā, par spīti vairākiem faktoriem, kas šosezon varēja izvērsties viņam par labu. Pirmais – rūjienietis Oklahomasitijas "Thunder" pirmssezonas nometnē ieradās lieliskā sportiskā formā, dodot pamatu cerībām, ka noteiktos spēles brīžos treneris dos iespēju parādīt savas labākās īpašības. 

Otrais – novembra izskaņā viņš ar komandu vienojās par līguma nosacījuma izmaiņām, piekrītot nākamsezon saņemt 5,25 miljonus ASV dolāru. 

Ja šosezon piedalītos vismaz 75 procentos spēļu, garantēti būtu 16 miljoni, taču tas šķita iegansts, lai treneri spēlētāju marinētu uz soliņa.

Uzreiz pēc līguma izmainīšanas latvietis uzmirdzēja ar sezonas rezultatīvāko spēli – 11 minūtēs 15 punkti ar simtprocentīgu precizitāti, uzvarot Dalasu. Tomēr turpinājums nesekoja – no nākamajām 16 spēlēm laukumā devies sešās, trijās no tām nospēlējot ap minūti vai mazāk. Par spīti šādam nepateicīgam ritmam un aukstām rokām, tālmetienu procents pirmo reizi kopš savas spilgtākās sezonas līgā pirms četriem gadiem Vašingtonā ir virs 40 procentiem (40,9). Divpadsmit mačos vidēji septiņas minūtes un 3,4 gūti punkti.

Komanda tikmēr spēlē pārsteidzoši labi un ir sezonas lielākais pārsteigums – 24 uzvaras 35 spēlēs un otrā vieta rietumu konferencē.

Roberts Freimanis: "Pēc līguma izmainīšanas domāju, ka Dāvis dabūs 10–15 minūtes spēlē, tomēr tā nenotika. Redzot rezultātu, grūti trenerim kaut ko pārmest. Izskatās, ka arī citā komandā spēles laiku neviens īpaši Dāvim nedos. "Thunder" stilā viņš teorētiski ļoti labi iederētos, jo vajag tādu spēlētāju, kurš izpleš laukumu. 

Lejasgala komandas stumj jaunos, kuri varbūt nemaz nav pelnījuši tādu laiku, bet viņiem neinteresē, ka Dāvis kā veterāns kaut ko iedotu, nozīmīgi ir zaudēt un dabūt labāku izlozi draftam. 

Nepiekrītu, ka problēma ir viņa sniegums aizsardzībā, Pasaules kausā viens pret vienu ļoti labi izskatījās, viņš cenšas un ar to bieži vien daudz ko var panākt. Nav no labākajiem aizsargiem, bet nav arī slikts."

Viedokļi dalās

Mārtiņš Lauva: "Kristaps Porziņģis būtu pelnījis spēlēt Zvaigžņu spēles sākumsastāvā, jo austrumos neviens cits tik ļoti neatbilst basketbola garam kā viņš. Tomēr citi garie spēlētāji ir populārāki. Treneru balsojumā noteikti tiks izvēlēts, varētu arī uz to uzlikt naudu, jo jebkurš treneris redz, ka Kristaps ir spēlētājs, ar kuru var uzbūvēt čempionu komandu. Ceru, ka treneri vērtēs tādās kategorijās."

Roberts Freimanis: "Kristapam būs pagrūti tikt Zvaigžņu spēlē, drīzāk tad, ja kāds satraumējas. Simt procenti būtu pelnījis. Daudzi apskatnieki domā – ja būs trešais pārstāvis no Bostonas, tad Porziņģis vai Deriks Vaits, kurš arī spēlē ļoti labi. Uzbrucējiem konkurence austrumos ir liela. Nedomāju, ka, izvēloties starp diviem līdzvērtīgiem spēlētājiem, ir kāda loma tam, ka Porziņģis ir no mazas valsts."

  • Zvaigžņu spēle 18. februārī norisināsies Indianapolisā. Pirmo reizi kopš 2017. gada atgriezīsies ierastais Austrumu–Rietumu konferences modelis, aizstājot iepriekšējās sezonās ierasto kārtību, kad komandas tika sauktas superzvaigžņu vārdā.
  • Balsot par Zvaigžņu spēles sākumsastāva dalībniekiem līdz 20. janvārim iespējams NBA mobilajā lietotnē vai līgas mājaslapā "nba.com", kur nepieciešama bezmaksas reģistrēšanās.
  • Zvaigžņu spēles starta sastāvus noteiks fanu (50%), kā arī līgas spēlētāju (25%) un mediju (25%) balsojums. Trīsdesmit komandu galvenie treneri izvēlēsies vēl pa septiņiem rezervistiem. Gala sastāvi tiks paziņoti 1. februārī. Ja kāds spēlētājs izkritīs traumas dēļ, aizvietotāju izvēlēsies līgas komisārs Edams Silvers.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.