Nedēļas nogalē Latvijas Ornitoloģijas biedrība iedzīvotājus aicināja atpazīt un saskaitīt putnus tuvējā apkaimē un ziņot par tiem pētniekiem, šādi piedaloties starptautiskā akcijā. Tikām biedrība pati jau būtisku saskaitīšanas darbu ir veikusi un informē sabiedrību par Latvijā ligzdojošo putnu skaita samazināšanos mežu un lauku teritorijās. Priecīgākas vēstis gan saņemtas no nevajadzīgo Ziemassvētku dāvanu maiņas punktiem – tur simtiem dāvanu mainījušas savu statusu no nevajadzīgām uz gribētām, atrodot sev jaunus īpašniekus.

Lauku un mežu putnu kļūst mazāk

Latvijā ligzdojošo putnu uzskaites dati atklāj – sarūk gan mežu, gan lauku putnu populācijas, tā vēsta Latvijas Ornitoloģijas biedrība, atsaucoties uz pašas īstenoto ligzdojošo putnu monitoringa programmu, kas aptver vairāk nekā pusi Latvijā ligzdojošo putnu sugu. Jaunākie monitoringa rezultāti rāda, ka ilgtermiņā – kopš 2005. gada – samazinājušās 27 putnu sugu populācijas. Negatīvas tendences redzamas gan starp lauku, gan mežu putniem. No lauku putnu sugām īpaši atzīmējama grieze. Jaunākie rezultāti rāda, ka no sugām, kam konstatētas skaidras populāciju tendences, griezei ir otrais straujākais populācijas samazinājums pēc mežirbes. 

Par problēmām mežos liecina plēsīgo putnu populāciju pārmaiņas – straujāks populācijas samazinājums ir tām sugām, kas dod priekšroku ligzdošanai mazskartos mežos. 

No plēsīgajiem putniem visstraujākais populācijas samazinājums kopš 2005. gada ir ķīķim. Samazinās arī peļu klijānu, vistu vanagu, ausaino pūču, apodziņu un bikšaino apogu skaits. Tomēr monitoringu rezultāti rāda arī pozitīvas tendences. Piemēram, Latvijā, tāpat kā Eiropā kopumā, pieaug to plēsīgo putnu populācijas, kas barojas ūdeņos. Iespējams, tas skaidrojams ar šo sugu atgūšanos no kādreizējā populāciju sarukuma, ko izraisīja mērķtiecīga vajāšana un saindēšanās ar pesticīdiem.

Ap 1000 negribētu dāvanu atrod citus īpašniekus

Pagājušā gada nogalē "Eco Baltia vide" un "Latvijas Zaļais punkts" kopā ar partneriem trīs vietās Latvijā izvietoja dāvanu maiņas skapjus, lai iedzīvotāji varētu novietot tur sev nevajadzīgās Ziemassvētku dāvanas un apmaiņā, iespējams, paņemt citas – noderīgas lietas. Kā novērojuši akcijas rīkotāji, visvairāk dāvanu maiņas skapjos mainītas grāmatas, sveces un svečturi, taču gadījušies arī prāvāki "ķērieni". Piemēram, kāds iedzīvotājs vēlējies atbrīvoties no gaisa mitrinātāja. Tāpat skapjos bija manāmi senlaicīgi trauku komplekti, bērnu apģērbs un rotaļlietas, daudz un dažādu suvenīru, kā arī pa kādam bižutērijas izstrādājumam – rokassprādzes, auskari u. c.

No 12. decembra līdz 15. janvārim dāvanu apmaiņas punkti darbojās tirdzniecības centros "Domina Shopping" (Rīgā), "Šokolāde" (Siguldā) un "Rietumu centrs" (Liepājā).

Ņemot vērā, ka dāvanu aprite dāvanu maiņas skapjos notikusi raiti un kvalitatīvi, pāri palikušo dāvanu skaits ir neliels. 

Galvenokārt pāri palikuši dažādi suvenīri – dizaina zīmuļu trauciņi, vairākas dažādu materiālu figūriņas u. c. Tāpat otro dzīvi skapī pagaidām nav atradušas izejamās sieviešu kurpes, krūzīšu paliktņi, olu trauciņi un grāmatas. Labās un vēl lietojamās dāvanas tiks novirzītas labdarības biedrībai "Otra elpa".

Vai autoservisos nedomā par vidi?

Autoservisu kontroles kampaņas laikā ievāktie augsnes un grunts paraugi norāda uz neatbilstošu atkritumu uzglabāšanu un apsaimniekošanu vairumā autoservisu, secinājis Valsts vides dienests (VVD).

Veiktie augsnes un grunts paraugu testēšanas rezultāti parādīja būtisku augsnes piesārņojumu autoservisu teritorijās, kur veiktas darbības ar bīstamajiem atkritumiem, tādiem kā smēreļļas, eļļas filtri u. c. Trijos no desmit objektiem, kuros sākotnēji veikta augsnes un grunts paraugu noņemšana, naftas produktu koncentrācijas pārsniedza kritisko robežlielumu. VVD ir izdevis lēmumus par veicamām rīcībām šo teritoriju sakārtošanai, tostarp šo objektu īpašniekiem būs jāmaksā 5000 eiro naudas sods.

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".