Partly cloudy 22 °C
P. 20.05
Salvis, Selva, Venta
Saulkrastu novada pašvaldības uzņēmuma "Komunālserviss" ūdens apgādes nodaļas vadītājs Ģirts Daukšta: "Zvejniekciema attīrīšanas iekārtā diennaktī pieņemam attīrīšanai vidēji 760 kubikmetrus notekūdeņu, tostarp ap 100 kubikmetru no decentralizētajām notekūdeņu iekārtām."
Saulkrastu novada pašvaldības uzņēmuma "Komunālserviss" ūdens apgādes nodaļas vadītājs Ģirts Daukšta: "Zvejniekciema attīrīšanas iekārtā diennaktī pieņemam attīrīšanai vidēji 760 kubikmetrus notekūdeņu, tostarp ap 100 kubikmetru no decentralizētajām notekūdeņu iekārtām."
Foto: Karīna Miezāja / Latvijas Mediji

Nesen Latvijas Universitātes vides pētnieku veiktajā 365 aku dzeramā ūdens kvalitātes pārbaudē atklājās, ka Latvijā katra sestā aka ir sadzīves notekūdeņu piesārņota.

Sevišķi piesārņotas ir tās dzeramā ūdens ieguves vietas, kur sadzīves notekūdeņu centralizēta savākšana nenotiek vai nav iespējama. Bet vietējās attīrīšanas iekārtas ir novecojušas vai bojātas tā, ka lielākā daļa netīrā ūdens aizplūst zemē. Iznākumā šo aku, tāpat seklajos gruntsūdens slāņos ierīkoto urbumu lietotāji, pat nemaz neapjaušot, dzer... atšķaidītu notekūdeni.

Lai novērstu apdraudējumu videi un cilvēku veselībai, mājsaimniecību ikdienā saražotos notekūdeņus visdrošāk būtu novadīt centralizētajās notekūdeņu savākšanas sistēmās. Par to izbūvi un aizvadīšanu, protams, jāmaksā, ko kāda daļa iedzīvotāju, iespējams, negrib vai nespēj. Tā vietā viņi izvēlas vieglāko ceļu, šmuci aizplūdinot zemē – šā tā izraktajā bedrē vai paslepen tuvākajā grāvī.

Īstenoti vairāki vērienīgi projekti

Aizvadītajos gados Latvijas pilsētās gan ir īstenoti vairāki vērienīgi centralizētie ūdensapgādes un kanalizācijas būvniecības projekti. Piemēram, no 2011. līdz 2023. gadam Daugavpilī ar Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda atbalstu deviņos pilsētas rajonos tika izbūvēti tīkli vairāk nekā 100 kilometru garumā, kas šo rajonu iedzīvotājiem sniedza iespēju pieslēgt savus namus pilsētas ūdensapgādei un kanalizācijai. 

Pašlaik centralizētos notekūdeņu savākšanas pakalpojumus izmanto 85% pilsētnieku.

Izmantojot Kohēzijas fonda atbalstu, pērn Rīgā pabeigta būvniecība, kas ļautu pieslēgties pilsētas tīkliem gandrīz 3000 iedzīvotāju Berģos, Imantā un Beberbeķos. Būvēšanos pabeidzot Ziepniekkalnā, Imantā un Teikā, tīkliem varēs pieslēgties aptuveni 900 iedzīvotāju.

Rīgas pašvaldības uzņēmuma "Rīgas ūdens" Stratēģiskās plānošanas daļas vadītājs Mārcis Cepurītis stāsta, ka pašlaik galvaspilsētā centralizētos notekūdeņu savākšanas pakalpojumus izmanto 613 586 jeb 96,39% iedzīvotāju. TV raidījumā "Vides fakti" izskan, ka galvaspilsētas ūdensapgādes un kanalizācijas tīklam nav pieslēgti aptuveni 11 000 mājsaimniecību.

Bažām nav iemesla?

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Vides aizsardzības departamenta Ūdens resursu nodaļas vadītāja Iveta Teibe teic, ka visās Latvijas lielākajās pilsētās notekūdeņu centralizētās savākšanas pakalpojumi esot pieejami vairāk nekā 95% iedzīvotāju; arī to pastāvīgo lietotāju īpatsvars pārsniedzot 90%. Pakalpojumu pieejamība un lietotāju vairākums liecina, ka bažām par neattīrīto notekūdeņu noplūdi zemē un to radīto piesārņojumu videi it kā nebūtu iemesla.

Vides eksperti gan apgalvo pretējo – bažām ir iemesls, ņemot vērā, ka, aizvadītajos piecdesmit gados sadzīves notekūdeņu apjoms ievērojami palielinājies. 

Bažas radot arī tas, ka nevienā valsts pārvaldes iestādē nav precīzu datu, cik pašlaik valstī ir to mājsaimniecību, kurās izmanto vietējās notekūdeņu savākšanas iekārtas. Tiek lēsts, ka Latvijā ir aptuveni 60 000 mājsaimniecību, kurās ir tikai vietējā kanalizācija, kurai pārplūstot daļa neattīrīto notekūdeņu nonāk zemē, upēs, ezeros un jūrā.

Centralizēta kanalizācija – vien piektdaļai

Saulkrastu novada pašvaldības izpilddirektore Inese Odiņa-Laizāne stāsta, ka Saulkrastos jūras piekrastes pusē no dzelzceļa centralizētā ūdensapgāde un notekūdeņu savākšana ir izbūvēta no Inčupes līdz Zvejniekciemam visā pilsētas centrālās ielas garumā.

Pēc tikko ar ES fondu finanšu atbalstu īstenotās notekūdeņu savākšanas tīkla pagarināšanas pilsētā tam pieslēgta 781 mājsaimniecība ar 1943 iedzīvotājiem.

Saulkrastu novada pašvaldības izpilddirektore Inese Odiņa-Laizāne: "Vislielākās raizes mums sagādā padomju laiku mantojums – 27 dārzkopības sabiedrību teritorijas, kurās ne tikai nav centralizēto, bet arī vietējo sadzīves notekūdeņu savākšanas iekārtu.

"Tā gan ir vien aptuveni piektā daļa no novadā pastāvīgi dzīvojošo iedzīvotāju skaita," atzīst pašvaldības izpilddirektore. "Pārējā daļa izmanto un, visticamāk, arī turpmāk izmantos vietējās dzeramā ūdens ieguves un notekūdeņu krājtvertnes, septiķus, bioloģiskās attīrīšanas iekārtas – kādas nu katrā saimniecībā to īpašnieki ar saviem spēkiem savulaik varējuši izbūvēt."

Reklāma

Pašvaldību pienākums būtu apsekot un uzskaitīt visas vietējās notekūdeņu savākšanas iekārtas. Inese Odiņa-Laizāne stāsta, ka 

apsekošana dažkārt mēdz būt sarežģīta, jo jāiekļūst privātīpašumā un jāprot novērtēt šo iekārtu atbilstību prasībām. 

Pēc Saulkrastu novada pašvaldības aprēķiniem, novadā to varētu būt aptuveni 6500. Kaut arī tās reģistrēt ir mājsaimniecību īpašnieku pienākums, pašvaldībā reģistrēta tikai aptuveni trešdaļa.

Dārzkopības sabiedrību posts

Saulkrastu novadā vislielākās raizes sagādā padomju laiku mantojums – 27 dārzkopības sabiedrību teritorijas, kurās nav ne centralizēto, ne pat vietējo sadzīves notekūdeņu savākšanas iekārtu. Inese Odiņa-Laizāne pieļauj, ka līdzīgas problēmas varētu būt arī Limbažu, Carnikavas un citos piekrastes novados, kur savulaik radās šīs dārzkopības sabiedrību teritorijas – stihiski, bez jebkādiem projektiem un ietekmes uz vidi novērtējuma.

Diemžēl centralizēto notekūdeņu savākšanu tajās pat nav iespējams izbūvēt – starp vasarnīcu ēkām savulaik bez projekta iebrauktās ielas ir pārāk šauras. 

Tur nav vietas ne tikai centralizētā ūdens un kanalizācijas tīkla, bet arī gājēju ietvju izbūvei un apgaismojuma ierīkošanai.

"Jāņem vērā, ka Saulkrastu pilsētas teritoriju šķērso četras nēģu nārstošanas upes," turpina Inese, "bet visas šīs bijušo dārzkopības sabiedrību teritorijas ar simtiem vasarnīcu atrodas šo upju krastos, purvainās vietās un ar augstu gruntsūdens līmeni, kas piesārņojuma risku palielina."

Visiem pieslēguma nav

Diemžēl pieslēgties centralizētajiem notekūdeņu savākšanas tīkliem daudzviet nevar arī lielākajās Latvijas pilsētās, kurās, ievērojot blīvo apbūvi un iedzīvotāju skaitu, piesārņojuma risks ir vislielākais.

Uzņēmuma "Rīgas ūdens" pārstāvis Mārcis Cepurītis atklāj, ka pilsētas centralizētā kanalizācija joprojām nav pieejama Dārziņos, Kundziņsalā, Buļļos, Sužos, Zaķusalā, Lucavsalā, daļēji arī Voleros, Bukultos un Trīsciemā. Vissarežģītākā teritorija ir Dārziņi, kur nevar izbūvēt centralizētos tīklus, nešķērsojot Rumbulas teritoriju. Šī projekta īstenošanai būtu nepieciešami apmēram 36 miljoni eiro, turklāt būtu jāatsavina zeme, jāprecizē sarkanās līnijas, kas šo pasākumu sarežģī.

Arī Daugavpils pašvaldības uzņēmuma "Daugavpils ūdens" projektu vadītāja Aleksandra Vasiļjeva atzīst – kaut arī aizvadītajos gados pilsētā notikusi vērienīga centralizētā kanalizācijas tīkla būvniecība, dažviet pilsētas iedzīvotājiem tas joprojām nav pieejams. Šī gada sākumā pilsētas centralizētajai kanalizācijas sistēmai nebija pieslēgtas apmēram 6240 ēkas un būves, to skaitā vasarnīcas, nedzīvojamās un ražošanas ēkas.

Pēc VARAM ziņām, tādas pilsētas un ciemati, kur centralizētie kanalizācijas tīkli būtu izbūvēti pilnīgi visā to teritorijā, joprojām ir retums. 

Izņēmumi ir, piemēram, Aizkraukle un Olaine. Turklāt bieži vien apdzīvotajās vietās ir teritorijas, kurās tos izbūvēt ir tehniski sarežģīti vai finansiāli neizdevīgi. Tajās arī turpmāk notekūdeņu savākšanai būs jāizmanto vietējās krājtvertnes, septiķi vai bioloģiskās attīrīšanas iekārtas.

Būvniecībā jāiegulda miljoni

Kas kavē notekūdeņu centralizēto tīklu būvniecību?

"Kanalizācijas tīklu būvniecība ir dārga," atzīst VARAM pārstāve Iveta Teibe. "2023. gada sākumā Rīgā projektēšanas un būvniecības izdevumi bija vidēji 600 līdz 800 eiro par metru. Citās pilsētās norāda, ka spiedvadu izbūve ar caurduršanas paņēmienu izmaksā 110 līdz 190 eiro par metru. Bet pašteces kanalizācijas tīklu izbūves izdevumi svārstās no 150 līdz 240 eiro par metru. Pēc vietējo pašvaldību ziņotā, 2022. gadā salīdzinājumā ar būvniecības izdevumiem 2020. gadā kanalizācijas tīklu būvniecība sadārdzinājās vidēji par 30%. Tāpat jārēķinās, ka centralizēto kanalizācijas tīklu paplašināšanas projektu īstenošanai vajag laiku. Rīgā un citās pilsētās tā ilgst vidēji trīs līdz četrus gadus, dažreiz pat vēl ilgāk."

Daugavpils pašvaldībā skaidro, ka ūdenssaimniecības tīklu paplašināšanai vajadzīgi milzīgi ieguldījumi – tie ir desmitiem miljonu, kuru pašvaldībai trūkst.

Savukārt vietās, kur centralizētie tīkli ir pieejami, iedzīvotāji to nevar atļauties rocības dēļ. Dažreiz mājas pieslēgšanu centralizētajām ūdenssaimniecības sistēmām apgrūtina tas, ka īpašums pieder vairākiem cilvēkiem, kuri savā starpā nespēj vienoties.

Mazie novadi izbirst sietam cauri

Arī Saulkrastu pašvaldības pārstāve Inese Odiņa-Laizāne atzīst, ka bez valsts atbalsta ar pašvaldības budžetu vien centralizēta sadzīves notekūdeņu savākšana vēl ilgi nebūs pieejama visiem novada iedzīvotājiem. Diemžēl ES Kohēzijas fonda finanšu atbalsta saņemšanā vērtē piesārņojuma pakāpi. Bet, tā kā Saulkrastos pastāvīgo iedzīvotāju ir mazāk nekā Rīgā, savukārt vasaras atpūtnieku pieplūdumu vērtētāji neņem vērā, valda uzskats, ka arī notekūdeņu radītais piesārņojums ir mazāks. Iznākumā Saulkrastu un citi mazie novadi finanšu atbalsta vērtēšanas sietam izbirst cauri.

Reklāma

Biedrības "Baltijas krasti" projektu eksperte Elīna Konstantinova stāsta, ka sadarbībā ar Daugavpils, Jūrmalas, Jelgavas, Saulkrastu, Jēkabpils un citu pilsētu pašvaldībām biedrība pastāvīgi rīko seminārus, kuru laikā vietējās kanalizācijas iekārtu īpašniekiem skaidro, kā tās var piesārņot vietējos dzeramā ūdens ieguves avotus, kā arī par ieguvumiem, pieslēdzot namus centralizētajiem kanalizācijas tīkliem. Diemžēl atsaucība šiem pasākumiem ir vāja. Uz pērn rīkotajiem semināriem ieradušies vien daži cilvēki.

Ja mājsaimniecību ikdienā saražotie notekūdeņi uzreiz nokļūtu centralizētajā kanalizācijas sistēmā, būtu gan draudzīgāk dabai, gan atkristu lieka klapata atcerēties laikus izsaukt asenizatorus.

Iedzīvotāji nespēj samaksāt

Kāpēc iedzīvotāji neizmanto centralizēto notekūdeņu savākšanu tajās apdzīvotajās vietās, kur tā jau pieejama pašlaik?

2023. gada nogalē uzņēmuma "RAIT Custom Research Baltic" veiktajā Berģu, Beberbeķu, Imantas, Ziepniekkalna, Teikas, Bolderājas, Mārupes un Katlakalna dzīvojamo māju īpašnieku aptaujā 76% aptaujāto atzina, ka nespēj samaksāt par pieslēgšanos nekustamo īpašumu pilsētas kanalizācijai. Bet 

51% aptaujāto uzskata, ka jau izbūvētas lokālās kanalizācijas iekārtas atbilst visām prasībām, tāpēc nevēlas neko pārbūvēt, sagādājot sev papildu izdevumus. 

Savukārt 40% māju īpašnieku minēja cenu kāpumu valstī.

VARAM pārstāve Iveta Teibe vēsta, ka 2020. gadā lielākajās pilsētās pieslēguma ierīkošana centralizētajiem tīkliem maksāja 3000 līdz 5000 eiro. Ja ēkas novietojuma dēļ jābūvē garš pievads vai jāšķērso citu privātīpašnieku zeme, tad tā var būt krietni dārgāka.

VARAM amatpersona gan nemin, cik varētu maksāt pieslēguma ierīkošana centralizētajiem tīkliem 2024. gadā, ņemot vērā kopš 2020. gada strauji augušos būvniecības izdevumus un būvmateriālu cenas.

Galvu reibinošas tāmes

Saulkrastos manis aptaujātie ģimeņu privātmāju iedzīvotāji, kuri nekā nebija pierunājami atklāt savus vārdus, man stāstīja, ka pēc ūdensapgādes un kanalizācijas izbūves visā centrālās ielas garumā no Inčupes līdz Zvejniekciemam paralēli piekrastei viņi cerējuši, ka ūdensapgādes un kanalizācijas caurules ievilks arī šķērsielās, kas perpendikulāras jūras piekrastei. Bet jutušies vīlušies, uzzinot, ka tā nenotiks. Kad vēlāk mēģinājuši to izdarīt pašu spēkiem, tam nav piekrituši visi vienā šķērsielā dzīvojošie namīpašnieki. 

Savukārt tie, kuri piekrituši izbūvei, iznākumā saņēmuši galvu reibinošas aprēķinu tāmes – pieslēguma izbūve un pieslēgšanās centralizētajai ūdensapgādei un kanalizācijai pārsniedz 10 000 eiro. 

Viņuprāt, nelīdz arī pašvaldības piedāvātais atbalsts. Ja centralizētais tīkls ielā jau ir izbūvēts, tad pašvaldība sedz pusi no izdevumiem, bet ne vairāk par 1500 eiro. Bet, ja iedzīvotāji paši par savu naudu pievelk kanalizācijas caurules atzaru līdz savām mājām, tad turpmākos desmit gadus saņem nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi 90% apmērā no īpašuma kadastrālās vērtības. Iedzīvotāji domā, ka šāds atbalsts, iespējams, kādam varbūt pat būtu labs, tikai kur ņemt šos 10 000 eiro, kas vajadzīgi šodien un tūlīt? 

Eksperta viedoklis

Apdraud akas ar dzeramo ūdeni

Oskars Purmalis, Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Vides zinātnes nodaļas vadošais pētnieks.

Oskars Purmalis, Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Vides zinātnes nodaļas vadošais pētnieks: Apdzīvotajās vietās, kur sadzīves notekūdeņu centralizēta savākšana nenotiek, dzeramā ūdens piesārņojuma risks neapšaubāmi ir vislielākais. Tā kā vietējās ūdens ieguves vietās tas lielākoties pieplūst no seklajiem gruntsūdeņiem, tās parasti mēdz būt visjutīgākās pret jebkāda veida piesārņojumu.

Lai novērtētu dzeramā ūdens kvalitāti to ieguves vietās, apsekojām šādas vietas gan pilsētās, gan lauksaimnieciskās darbības vai mājlopu fermu tuvumā. Ar sekliem gruntsūdeņiem un to potenciālu piesārņojumu galvenokārt ir saistāms ūdens akās, taču ilgtermiņā piesārņojums var infiltrēties arī dziļāk, sasniedzot urbumus dzeramā ūdens ieguvei 20 līdz 25 metru dziļumā (jāatzīst gan, ka arī atsevišķu apsekoto aku dziļums pārsniedza 15 metrus). Aku apsekošanas laikā tika aptaujāti to īpašnieki, kuri lielākoties bija ieinteresēti noskaidrot, vai ūdeni var lietot uzturā. Pēc tam akas ar sliktu ūdens kvalitāti bieži vairs netika izmantotas dzeramā ūdens ieguvei, jo to īpašnieki apzinājās, ka ūdens vairs nav nekaitīgs veselībai.

Kā tendence diemžēl jāmin visai augstā slāpekļa un fosfora savienojumu koncentrācija mūsu gruntsūdeņos, atsevišķos gadījumos arī mikrobioloģiskā piesārņojuma klātbūtne, kas nepavisam nav labi.

Pievēršot lielāku uzmanību sadzīves notekūdeņu prasmīgai apsaimniekošanai, tostarp centralizētai to savākšanai, cilvēka veselībai kaitīgo savienojumu daudzums ūdenī var tikt samazināts.

Šogad ar Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācijas finansējumu novērtēsim avotu ūdens kvalitāti, kas arī visnotaļ bieži tiek izmantots kā dzeramā ūdens resurss, bet ne vienmēr ar pilnīgu pārliecību par tā kvalitāti.

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma