Bijušais Ukrainas armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs mēnesi pēc atcelšanas no amata ceturtdien iecelts pat vēstnieku Lielbritānijā, paziņojusi Ārlietu ministrija.

Populārais ģenerālis Ukrainas armiju komandēja kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma sākuma 2022. gada februārī.

Zalužnija vadībā karadarbības pirmajos mēnešos, neskatoties uz krievu lielo pārsvaru, izdevās apturēt iebrucējus pie Kijivas un atsviest tos atpakaļ.

Ukraiņu mediji viņu iesaukuši par "dzelzs ģenerāli", un viņš kļuvis par Ukrainas pretestības simbolu.

Taču pēc ilgi gaidītā pretuzbrukuma neveiksmes pagājušā vasarā, lai gan tās galvenais iemesls bija Rietumu bezgalīgā vilcināšanās ar nepieciešamā bruņojuma piegādēm, Zalužnijs sāka zaudēt Zelenska administrācijas labvēlību un atklātībā kļuva manāmas abu domstarpības.

Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs preses konferencē Kijivā pagājušā gada decembra beigās.

Zalužniju virspavēlnieka amatā nomainīja līdzšinējais sauszemes spēku komandieris Oleksandrs Sirskis, kas savulaik komandēja ukraiņu zibenīgo pretuzbrukumu Harkivas apgabalā 2022. gada rudenī.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.