Spānijā šodien notiek izloze tradicionālajai Ziemassvētku loterijai "El Gordo", kas ir laimestu ziņā dāsnākā loterija pasaulē un reizē arī mūsdienu spāņu kultūras sastāvdaļa, jo biļešu iegādāšanās un dāvināšana ir iecienīta gan ģimenēs, gan darbavietās un draugu starpā.

Izloze notiek Madrides "Teatro Real", tiek pārraidīta TV, radio un interneta tiešraidē, un tajā piedalās bērni no Sanildefonso skolas, kas dibināta 16. gadsimtā kā bāreņu patversme un ir otrā vecākā skola Madridē. Šīs skolas bērni izdzied laimējušos numurus un balvas. Pasākums notiek stundu. Mēdz teikt, ka dzīve Spānijā tajā brīdī pamirst, jo visi seko līdzi izlozei. Pēc tam par mediju naglu kļūst reportāžas no tām vietām, kur notiek laimējušo svinības. Veiksminieku identitāte netiek slēpta.

Biļetes sāk tirgot jau jūlijā, un cena ir 20 eiro (pie ielu izplatītājiem nedaudz dārgāk). Pirmssvētku nedēļā cilvēki gatavi stāvēt pat rindās pēc tā sauktajām "decimos" vairākas stundas, jo arī iespējas laimēt ir vilinošas. Loteriju organizē valsts, un tā arī patur aptuveni 30% ienākumu par biļetēm, kamēr 70% izmaksā uzvarētājiem. Iegādājoties biļetes, spāņi nereti vadās pēc tā, no kuriem izplatīšanas punktiem iepriekšējos gados nākušas veiksmīgākās vai kur viņiem un viņu tuviniekiem labāk laimējies. Šogad izspēlē 2,59 miljardus eiro. Maksimālā vinnesta robeža ir 400 tūkstoši eiro, taču tā var tikt vairākiem cilvēkiem. Tas ir tā sauktais "El Gordo" jeb "Taukais", kamēr tūkstošiem dalībnieku tiek mazākas summas. Minimālā ir 20 eiro. "El Gordo" gan nav vienīgā Ziemassvētku loterija Spānijā, taču noteikti populārākā. Pērn vidēji katrs spānis svētku loterijas biļetēm iztērēja 67 eiro. Aģentūra AFP norāda, ka "El Gordo" ir loterija, kas notikusi nepārtraukti kopš dibināšanas 1892. gadā. Pat Spānijas 1936.–1939. gada pilsoņu karš nespēja neko šajā tradīcijā mainīt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.