Krievijas pētnieciskās žurnālistikas tīmekļa izdevums "Projekt" konstatējis, ka Krievijas diktatora Vladimira Putina režīms represiju ziņā pārspējis visus PSRS līderus, izņemot Josifu Staļinu.

"Projekt" publicējis apjomīgu pētījumu, kurā analizētas krimināllietas un administratīvās lietas, kas nonākušas Krievijas Federācijas tiesās Putina ceturtā prezidentūras termiņa laikā, tas ir, no 2018. līdz 2023. gadam. "Projekt" raksta, ka sešu gadu laikā Krievijā tiešām politiskām represijām pakļauti vairāk nekā 116 000 cilvēku, no kuriem 11 442 par saviem izteikumiem vai piedalīšanos mītiņos saukti pie kriminālatbildības, bet aptuveni 105 000 – pie administratīvās atbildības. 

Žurnālisti aprēķinājuši, ka Putina laikā Krievijā par "ekstrēmismu" un varasiestāžu kritiku notiesāts vairāk cilvēku nekā par "pretpadomju propagandu" komunistisko diktatoru Ņikitas Hruščova un Leonīda Brežņeva laikā. No 2018. līdz 2023. gadam tiesās nonākušas lietas pret 5613 cilvēkiem, kas apsūdzēti pēc pantiem, kurus cilvēktiesību aktīvisti atzinuši par represīviem ("ekstrēmisms", "terorisma attaisnošana", "viltus ziņas" un "armijas diskreditēšana"). Tas ir vairāk nekā laikā no 1956. līdz 1961. gadam, kad pie varas atradās Hruščovs un saskaņā ar kriminālkodeksa pantiem par "pretpadomju aģitāciju un propagandu" un "apzinātu nepatiesu izdomājumu izplatīšanu" par komunistisko režīmu tika notiesāti 4883 cilvēki. Turpmākajos gados līdz 1985. gadam saskaņā ar šiem pantiem tika notiesāti 3234 cilvēki.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.