Indijā šodien sākas parlamenta vēlēšanas, kas septiņos posmos ilgs līdz 1. jūnijam.

Reklāma

Pasaulē lielākās demokrātijas vēlēšanu rezultāti tiks paziņoti 4. jūnijā. Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka premjerministra Narendras Modi vadītā Indijas Tautas partija (BJP) un tās sabiedrotie vēlēšanās izcīnīs vairākumu, kas pašreizējam valdības vadītājam ļaus nodrošināt trešo pilnvaru termiņu.

Jāsasniedz katrs vēlētājs

Indijā likums nosaka, ka vēlēšanu iecirknis no reģistrēta vēlētāja nedrīkst atrasties vairāk kā divu kilometru attālumā. Tas ievērojami apgrūtinājis vēlēšanu amatpersonu darbu, jo oficiāli iecirkņi jāierīko arī nomaļās vietās, tostarp augstu kalnos. Šogad vēlēšanu iecirknis Arunāčala Pradēša štatā tiks ierīkots arī kādā nomaļā vietā, lai tur nobalsotu tikai viena vēlētāja. 

Kopā Indijā parlamenta vēlēšanās durvis vērs vairāk nekā miljons vēlēšanu iecirkņu, kuros tiks izvietoti 5,5 miljoni elektronisko vēlēšanu mašīnu. 

Vēlēšanas septiņos posmos, kas katrs aizņems vienu dienu, paredzētas, lai atvieglotu amatpersonu darbu un palielinātu drošību vēlēšanu laikā. Dažos štatos vēlēšanas notiks tikai vienu dienu, citos tās tiks rīkotas visos septiņos posmos. No 1,4 miljardiem Indijas iedzīvotāju balsstiesības ir 969 miljoniem indiešu. Vēlētāju aktivitāte Indijā parasti ir augsta, un iepriekšējās parlamenta vēlēšanās 2019. gadā piedalījās 66% balsstiesīgo. Šīs Indijas vēsturē būs otras ilgākās vēlēšanas. Vēl ilgāk – četrus mēnešus – indieši balsoja pirmajās parlamenta vēlēšanās 1951.–1952. gadā, norāda telekanāls CNN.

Sagaida BJP uzvaru

Indijas parlamenta apakšpalātā visi 543 deputāti tiks ievēlēti no vienmandāta apgabaliem. Vairākuma gūšanai nepieciešamas vismaz 272 vietas. 2019. gada parlamenta vēlēšanās BJP izcīnīja 319 vietas, bet šīs partijas vadītā koalīcija – Nacionālā demokrātiskā alianse – kopā ieguva 352 mandātus. Galveno konkurenci arī šajās vēlēšanās BJP sastādīs Indijas Nacionālais kongress. Šī agrāk ietekmīgā partija pēdējās divās parlamenta vēlēšanās ir cietusi smagu sakāvi. 2019. gadā Indijas Nacionālais kongress izcīnīja 52 vietas. Partijas līderis šajās vēlēšanās būs bijušais darba lietu ministrs Mallikardžuns Kharge, kurš vadījis arī Dzelzceļa ministriju. No nozīmīgiem Indijas Nacionālā kongresa politiķiem jāpiemin arī bijušais partijas līderis Rahuls Gandijs. Gandiju dinastijas pārstāvis pēc iepriekšējās parlamenta vēlēšanās ciestās sakāves atkāpās no partijas līdera amata. 

Indijas Nacionālais kongress pirms vēlēšanām izveidojis koalīciju ar vairākiem desmitiem citu partiju, tomēr maz ticams, ka šim blokam izdosies izcīnīt vairākumu. 

Jāpiebilst, ka parlamentā 131 vieta rezervēta dažādām nepriviliģētajām kastām un grupām, tostarp dalitiem. 131 vēlēšanu apgabalā balotēties drīkst tikai šo grupu pārstāvji. Indijas parlaments jau ir atbalstījis likumu, kas paredz trešo daļu vietu parlamentā atvēlēt sievietēm, tomēr šis likums vēl nav stājies spēkā.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Indijas premjerministra Narendras Modi (attēlā) vadītajai Indijas Tautas partijai un tās sabiedrotajiem parlamenta vēlēšanās izdosies izcīnīt vairākumu.

Brīdina par demokrātijas vājināšanos

Opozīcija ir norādījusi, ka Modi uzvaras gadījumā indieši zaudēs daļu savas brīvības. Modi tiek pārmesta žurnālistu un opozicionāru vajāšana, ko viņš noliedz. Hinduistu nacionālistu partijas BJP varas gados Indijā dzīvojošie musulmaņi ir sūdzējušies, ka jūtas kā otrās šķiras pilsoņi. Spriedzes pieaugums starp hinduistiem un musulmaņiem nav noliedzams. Nevalstiskā organizācija "Freedom House" klasificējusi Indiju tikai kā "daļēji brīvu" valsti. Vienlaikus Modi desmit varas gados Indija ir piedzīvojusi vērā ņemamu izaugsmi un šobrīd ir piektā lielākā ekonomika pasaulē. Modi laikā Indija arī veidojusi ciešākas attiecības ar ASV, abām valstīm ar bažām skatoties uz Ķīnas ietekmes pieaugumu. "Es visu laiku strādāju, lai līdz 2047. gadam padarītu Indiju par attīstītu valsti," paziņojis Modi, kurš aptaujās ir populārāks par savu partiju.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.