Izbeigta vairāku sūdzību iesniegumu lietvedība Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) iepirkumā par drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu valsts naftas produktu rezervju izveidei, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā.

Sūdzības pagājušā gada nogalē bija iesnieguši uzņēmumi SIA "Gulfstream Oil", SIA "Kuula trading", SIA "Naftimpeks" un SIA "Rixjet".

BVKB direktore Svetlana Mjakuškina iepriekš skaidroja, ka sūdzībās uzņēmējiem ir iebildumi par, viņuprāt, nepietiekamo rezervju apjomu, ko valsts plāno iepirkt.

BVKB 2024. gadam plāno par 47,043 miljoniem eiro iepirkt 123 615 tonnas naftas produktu jeb 34,7% no 2024. gadam nepieciešamā drošības rezervju apjoma jeb 356 191 tonnu. Savukārt sūdzības iesniegušo uzņēmumu ieskatā valstij būtu jāiepērk 100% no nepieciešamā apjoma, jo tirgotāji bija gatavojušies piedāvāt visu apjomu, skaidroja Mjakuškina.

Viss nepieciešamais apjoms netiek iepirkts tādēļ, ka Latvija no šī gada 1. janvāra pakāpeniski pāriet uz jaunu valsts naftas produktu drošības rezerves iegādes modeli, 

kas paredz pakāpeniski līdz 2028. gadam rezerves iegādāties valsts īpašumā, nevis pirkt iespēju iegādāties naftas produktus vajadzības gadījumā.

Sakarā ar pāreju uz jauno modeli SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" šogad izsludinās iepirkumu, kurā valsts īpašumā iegādāsies 20% no nepieciešamā rezervju apjoma jeb 71 238 tonnas par aptuveni 72 miljoniem eiro. Savukārt BVKB 2023. gada jūnijā izsludinātais iepirkums paredz drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu valsts naftas produktu rezervju izveidei uz 12 mēnešiem. Iepirkuma paredzamā līgumcena ir 38 878 470 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Jau ziņots, ka no 2024. gada SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" pārņems Centrālās krājumu uzturēšanas struktūras (CKUS) funkcijas no BVKB. Ar Saeimā pieņemtajām izmaiņām Enerģētikas likumā ir noteikta pakāpeniska pāreja uz jauno valsts naftas drošības rezervju pārvaldības modeli, kas paredz, ka līdz 2029. gadam naftas drošības rezerves tiek iegādātas valsts īpašumā, un pārvaldītāja uzdevumus pilda "Possessor".

Līdz šim naftas produkti Latvijai nepiederēja un tika veikti maksājumi tikai par iespēju tos iegādāties. Jaunais risinājums nosaka, ka drošības rezerves piederēs valstij.

Atbilstoši Eiropas Savienības direktīvai Latvijai kā naftas produktu importētājvalstij ir pienākums nodrošināt drošības rezervju apmērus, kas atbilst vismaz dienas vidējā tīrā importa daudzumam 90 dienu laikā. Piemēram, 2024. gadam aprēķināts, ka Latvijā būtu jāveido 349 464 tonnas naftas produktu rezerves.

Valsts naftas produktu drošības rezerves ir paredzētas gan enerģētikas, gan citu krīžu pārvarēšanai nacionālās drošības ietvaros, jo pēc būtības nodrošina dažādām lietotāju grupām naftas produktu pieejamību, kad valstī ir būtiski ierobežota ikdienišķa apgrozība.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.