Kaut arī karš ir ierobežots laikā, tā sekas vēl ilgi saglabājas gan cilvēku atmiņās, gan arī vidē. To, kā karš maina tieši vidi, var aplūkot, veltot savas brīvdienas militārā mantojuma apskatei. Saglabājušies vai atjaunoti objekti liecina par laiku no Pirmā pasaules kara sākuma 1914. gadā līdz Latvijas valsts atjaunošanai 1990./1991. gadā.

  • 1 dienas maršruts ar auto. Var sadalīt vairākos pārgājienu posmos
  • 40 km
  • Ventspils mazbānītis un Piejūras parks pieejami ar bērnu ratiem

Ventspilī, Saulrieta ielā, var apskatīt atjaunoto Ventspils 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas torni,kas kalpo arī kā skatu tornis. Tas būvēts 1939. gadā, vēl pirms Otrā pasaules kara, Latvijas neatkarības laikā, lai gan to jau būvēja PSRS. Objekts ir labiekārtots, ar ērtu stāvlaukumu un koka laipu līdz jūrai.

Gan lielus, gan mazus apmeklētājus noteikti iepriecinās Ventspils Piejūras parka apmeklējums un izbrauciens ar Ventspils mazbānīti: šauršliežu dzelzceļu, kas savulaik bija nozīmīgs visas Ziemeļkurzemes mērogā, nodrošinot transporta savienojumu apdzīvoto mazo piekrastes ciemu starpā. Mazbānītis ir militārās vēstures mantojums, jo šaursliežu dzelzceļus okupētajā Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara laikā aktīvi būvēja vācu armija. Tolaik tas skaitījās efektīvākais frontes apgādes transports – līnijas varēja gan ātri uzcelt, gan ātri nojaukt un pārvest citur. Pēc kara vairums līniju tika piemērotas arī pasažieru pārvadājumiem. Vilcieniņš kursē pa šaursliežu dzelzceļa līniju divos maršrutos 1,4 km un 3 km garumā, līkumojot kāpu un mežu ieskautā ainavā (šobrīd tehnisku iemeslu dēļ darbojas tikai 1,4 km maršruts). 

Pusstundas brauciena attālumā no Ventspils Kolkas virzienā atrodas slavenais Starptautiskais Radioastronomijas centrs Irbenē.Šeit bija PSRS kosmiskās izlūkošanas stacija Zvaigznīte, ar kuras palīdzību PSRS pārtvēra un noklausījās Rietumu telefonsarunas. Šis objekts atklātībā nonāca tikai 1993. gadā.

Pirms lokatora rekonstrukcijas apmeklētāji varēja uzkāpt uz tā virsmas un pastaigāt pa apjomīgo šķīvi. Šobrīd, kad tajā iekārtots moderns Radioastronomijas centrs, apmeklētājiem teritorija ir pieejama gida pavadībā, iepriekš piesakoties pa tel. 29230818. Apmeklējuma laikā iespējama torņa, ekspozīcijas, antenas apskate, pārgājiens pa pazemes tuneli un pastaiga apkārt slavenajam radioteleskopam.