Kaut arī karš ir ierobežots laikā, tā sekas vēl ilgi saglabājas gan cilvēku atmiņās, gan arī vidē. To, kā karš maina tieši vidi, var aplūkot, veltot savas brīvdienas militārā mantojuma apskatei. Saglabājušies vai atjaunoti objekti liecina par laiku no Pirmā pasaules kara sākuma 1914. gadā līdz Latvijas valsts atjaunošanai 1990./1991. gadā.

  • 1 dienas maršruts
  • 20 km
  • Nav pieejams ar bērnu ratiem

Ziemassvētku kaujas (1915.–1917. gads) bija vienas no sīvākajām Pirmā pasaules kara vēsturē Eiropā.

Maršrutu var sākt pie Antiņu brāļu kapiem. Tur ierīkota Ziemassvētku kauju piemiņas vieta, kurā rekonstruēta daļa no latviešu strēlnieku nocietinājumu sistēmas – zemnīcas un ierakumu komplekss.

Tālāk dodamies uz Ložmetējkalnu – latviešu strēlnieku varonības un piemiņas simbolu, kura apkārtnē ir saglabājušās unikālas liecības par Pirmā pasaules kara nocietinājumiem un no 27 m augstā skatu torņa, kas atrodas vienā no augstākajiem Garās kāpas punktiem (apmēram 18 m), paveras iespaidīgs panorāmas skats uz Ziemassvētku kauju vietām. Interesants apskates objekts ir vairākus metrus garais priedes koka zobens, kas simbolizē latviešu strēlnieku pārcirsto vācu aizsardzības līniju.

Un noslēgumā – Ziemassvētku kauju dabas taka, kas sākas pie Ziemassvētku kauju muzeja un izejama lokveidā 7 km garumā Ziemassvētku kauju vietu izziņai. Apskatei pieejamas kara lauka fortifikācijas, blindāža un daļa no vācu aizsardzības pirmās līnijas – vaļņa, kas ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā. Kopumā bezgala interesanta teritorija un militārā mantojuma izziņas maršruts, kurā pašam izjust un piedzīvot mazu daļu no Latvijas militārās un kultūras vēstures.