Strauji mainoties tehnoloģijām, uzņēmumi arvien vairāk cenšas uzlabot savus pakalpojumus, izmantojot autonomās tehnoloģijas. Autonomie veikali ir viena no šīm inovācijām, kas sola ievērojami uzlabot iepirkšanās pieredzi un paaugstināt biznesa efektivitāti. Ko patērētāji var sagaidīt no šī jaunā risinājuma?

Reklāma

"Autonomie veikali ir nākotnes risinājums, kas palīdz uzlabot biznesa efektivitāti, samazinot darbaspēka izmaksas un palielinot veikalu darba stundas,” stāsta "StrongPoint" klientu servisa vadītājs Uģis Začs. 

"Autonomo veikalu koncepcija balstās uz automatizētām tehnoloģijām, kurā iepirkšanās process notiek bez personāla iesaistes, tādējādi ļaujot klientiem iepirkties bez nepieciešamības izmantot tradicionālās kases. 

Veikalos ir ieviestas dažādas inovācijas, piemēram, sejas atpazīšanas sistēmas, viedās kameras un sensoru tīkli, kas spēj automātiski identificēt pircējus un viņu izvēlētos produktus. Patērētājiem autonomo veikalu ieviešana nozīmē ērtāku un ātrāku iepirkšanās procesu, jo norēķini notiek automātiski. Tas ir īpaši izdevīgi tiem, kuriem ir ierobežots laiks un kuri vēlas izvairīties no garām rindām."

Autonomais veikals. Ilustratīvs doto.

Šobrīd Latvijā nav pieejams neviens pilnībā autonoms veikals, taču šī gada jūnija sākumā RimiOlimpiskajā centrā tika atklāts hibrīda formāta pilotprojekts, kas sper pirmos soļus ceļā uz veikalu automatizāciju. Šis veikals nav pilnībā automatizēts, taču noteiktās diennakts stundās tas piedāvā pašapkalpošanās režīmu bez personāla uzraudzības: darba dienās no plkst. 10.00 līdz 14.00 un sestdienās, svētdienās no plkst. 18.00 līdz 22.00. Šajos laikos pircējs ar visu iepirkšanās procesu – no veikala automātisko durvju atvēršanas līdz pirkumu apmaksai – tiek galā patstāvīgi un var norēķināties tikai ar maksājumu karti pie pašapkalpošanās kasēm. 

"Tas ir ceļš uz mazumtirdzniecības veikalu attīstību un ceram arī tuvākajā nākotnē Latvijā sagaidīt pirmos pilnībā autonomos veikalus," 

komentē Začs.

Viņš turpina: "Mēs ticam, ka tuvāko trīs gadu laikā autonomie veikali spēs veiksmīgi konkurēt ar tradicionālajiem un daļēji automatizētajiem veikaliem. Kamēr vairums mazumtirdzniecības uzņēmumu vēl tikai pēta un apsver iespējas izveidot pilnībā autonomus veikalus, pastāv liels potenciāls uzlabot jau esošos autonomos risinājumus, kas tiek izmantoti pašapkalpošanās kasēs. Piemēram, ieviešot produktu atpazīšanas tehnoloģiju, kas ļauj samazināt laiku, meklējot produktus katalogos, vai unikālu sejas atpazīšanas tehnoloģiju, ko "StrongPoint" attīstīja sadarbībā ar digitālās identitātes uzņēmumu "Yoti". Šī sejas atpazīšanas tehnoloģija spēj automātiski noteikt pircēja vecumu, tādējādi ļaujot pašapkalpošanās kasēs droši pārdot vecuma ierobežotus produktus bez personāla iejaukšanās. Šie risinājumi ne tikai paaugstina drošību, bet arī uzlabo veikala darbības efektivitāti."

Savukārt Igaunijā jau ir pieejams pilnībā autonoms veikals. Uzņēmums Rimi Baltic Group ir atvēris pirmo pilnībā autonomo veikalu Igaunijā – šis Rimi Express veikals atrodas Tallinā, darbojas pilnībā bez personāla un ir atvērts visu diennakti. Lai ieietu veikalā, kā arī norēķinātos par precēm pie pašapkalpošanās kasēm, pircēji izmanto bankas karti. Rimi Express veikalā ir pieejami aptuveni 600 ikdienas patēriņa preču, tostarp augļi, dārzeņi, gatavi ēdieni, uzkodas, dzērieni un higiēnas preces. Īpaši jāatzīmē, ka veikalā nav preču, kuras nepieciešams nosvērt. Šis pilotprojekts rada jaunu iepirkšanās konceptu, apvienojot tehniskās inovācijas ar racionalizētu klientu pieredzi.

Autonomo veikalu ieviešana Baltijā ir tikai sākums. Tehnoloģiju attīstība turpinās, un nākotnē varam sagaidīt vēl lielākas inovācijas mazumtirdzniecības sektorā, piedāvājot efektīvus un ērtus risinājumus gan uzņēmējiem, gan patērētājiem. Uzņēmumi jau šobrīd strādā pie tā, lai ieviestu vēl gudrākas un personalizētākas iepirkšanās iespējas, kas spēs apmierināt patērētāju vajadzības.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.