Man vispirms bija datortomogrāfijas izmeklējums, pēc nedēļas norīkoja uz plaušu rentgenu. Vai nav par biežu? Jautā Sarmīte Siguldā.

"Ārsti atbilstoši slimības gaitai vienmēr izsver, kādi izmeklējumi nepieciešami, piemēram, tā var būt ne tikai plaušu rentgenogramma, bet arī citi izmeklējumi, ieskaitot datortomogrāfiju,” skaidro Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas pneimonoloģe Larisa Šefere. 

Ja, izklausot pacienta plaušas, dzirdamas kādas izmaiņas, rentgena bilde palīdzēs saprast, cik plašs ir iekaisums. Rentgenu veic arī pēc manipulācijām, lai pārliecinātos, ka nav radušās kādas komplikācijas. 

Parasti vispirms nozīmē plaušu rentgenogrammu un tikai pēc tam datortomogrāfiju, kurā plaušu iespējams izpētīt daudz sīkāk. 

Sāk ar vienkāršāko un turpina ar sarežģītāko. 

To, kāpēc šajā gadījumā bija otrādi, grūti komentēt, nezinot konkrētos apstākļus. Varbūt bija kāda akūta situācija, kad uzreiz bija jāprecizē notiekošais, piemēram, asinsvadu līmenī, bet pēc nedēļas rentgenā pārbaudīja, vai stāvoklis ir uzlabojies. 

Vai nav par biežu? Šis jautājums jāizlemj ārstējošajam dakterim. Ir situācijas, kad gan rentgenogrammas, gan datortomogrāfija, pacientam atrodoties stacionārā smagā stāvoklī, jātaisa samērā bieži, īpaši, ja pastāv kādi draudi cilvēka dzīvībai un ķirurgam pirms operācijas vai nopietnas manipulācijas jāredz, ko vajadzēs darīt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.