Pēc Latvijas Bērnu atbalsta fonda (LBAF) pasūtījuma veiktā vecāku aptauja, kurā interneta vidē tika aptaujāti 700 Latvijas iedzīvotāji, kuriem ir bērni vecumā līdz 18 gadiem, liecina, ka 18% jeb teju katrs piektais bērns un jaunietis piecas un vairāk stundas ik dienas, bet 43% – no trim līdz piecām stundām pavada, lūkojoties viedierīcēs.

Aptauja liecina, ka daudzās ģimenēs telefons un planšetdators ir kļuvis par sava veida "digitālo knupīti". 15% Latvijas vecāku izmanto viedierīces, lai nomierinātu un izklaidētu savas atvases situācijās, kad paši jūtas noguruši, 13% atzīst, ka tā dara, ja ir jāstrādā no mājām, bet 12% viedierīce kalpo kā efektīva bērnu nomierināšanas metode publiskās vietās. 

Ņemot vērā visus šos apstākļus, fonds sadarbībā ar farmācijas uzņēmumu "Olainfarm" rīko sociālo kampaņu "Rādi bērnam stiķus, ne telefonu!".

Kampaņas mērķis ir ar praktiskiem ieteikumiem un ikdienā īstenojamiem jokiem jeb stiķiem palīdzēt samazināt ekrānos bērnu pavadītās stundas, tā vietā vairāk un kvalitatīvāk pavadīt laiku kopā ar draugiem un vecākiem.

"No vienas puses, iedot bērnam viedierīci un tikmēr darīt savas lietas, ir ļoti ērti. Vienlaikus 

telefons vai planšete bieži kļūst ne tikai par pieaugušo manipulācijas un varas instrumentu pār savu atvasi, bet rada arī bērniem ekrānatkarības un uzvedības problēmas, 

kas pēc tam jau jārisina speciālistu kabinetos visai ģimenei kopā," norāda fonda vadītājs Kaspars Markševics.

Viņš uzsver, ka līdz šim publiskajā telpā ir runāts par pārmērīgi ilgas viedierīču lietošanas ietekmi uz bērnu un jauniešu psihi un uzvedību, taču nepietiekami ir akcentēta vecāku loma un iesaiste tajā, lai situāciju mainītu. Kampaņas ietvaros vecāki kopā ar bērniem trīs nedēļas no vietas tiek aicināti visi kopā izspēlēt vismaz vienu joku, veikt jautru atjautības uzdevumu jeb stiķi, lai gūtu prieku no kopā pavadītā laika.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām bērniem no diviem līdz četriem gadiem viedierīcēs nav ieteicams vērties ilgāk par vienu, bet pusaudžiem un jauniešiem – divas stundas dienā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.