Atcerieties epizodi latviešu filmu filmā "Limuzīns Jāņu nakts krāsā", kad Tūteru Uģis ar plašu žestu sviež kaudzē Mirtas tantes mantas un viņa, garāmejot to ieraudzījusi, satriekta jautā: kas tad te nu notiek?

Uģis atbild – es te krāmēju jūsu klēti, es te dzīvošu! Kad Tūtera kundze strikti un uz līdzenas vietas liek Uģim atvainoties Mirtas tantei, viņa vien smagi nopūšas – vai tad es par to, vai tad man žēl... Aprunāties vajadzēja! Vēl jau es esmu dzīva! 

Šī situācija pēc savas būtības un jēgas man atgādina divus procesus, kas taisnīgi satraukuši un sadusmojuši Latvijas sabiedrību – klibā un greizā skolu optimizācija un skaļi izziņotā vairāk nekā simts pasta nodaļu slēgšana. 

Kur tās paralēles un līdzība? Ziniet ko, mūsu sabiedrība nav ne tik akla, ne dumja, lai nesaprastu, ka ar tik katastrofāliem dzimstības rādītājiem (pagājšgad nomira divreiz vairāk nekā piedzima), tehnoloģiju attīstību, globāliem procesiem utt. izmaiņas ir neizbēgamas – arī skolu un pasta sistēmā, bet kā tas ļaudīm tika pasniegts?! 

Kādā tonī ierēdniecība par to līdz šim ir runājusi ar mums visiem? 

It kā ne ar savu tautu par savu valsti! It kā izlikdamās, ka neredz: arī Latvijā joprojām pastāv "dažādu ātrumu" sabiedrība, bet cilvēcīgu attieksmi un cieņu ir pelnījis ikviens! 

Reformu iecerētāji, kas augstprātīgi saka – visu varot nokārtot internetā (tostarp arī abonēt presi!), lai kur tas būtu – datorā, planšetē, telefonā –, "aizmirst", ka daudzās mājsaimniecībās internets vēl pat sapņos nerādās, bet sirmgalvji joprojām lieto "podziņu" telefonu bez interneta. Taču ko nu par tādiem sīkumiem!

Un nebija jābrīnās, ka varas klajais voluntārisms tautai aizdeva taisnīgas dusmas. Patiesi – tā varēja rīkoties un rīkojās padomijā, kad visādas nejēdzības līdz ierindniekiem nolaida no augšas un neviens pat neiepīkstējās, bet tas nedrīkst iet cauri brīvā un demokrātiskā valstī, turklāt tik mazā sabiedrībā kā Latvijā, kur nepārspīlējot rads rada, draugs drauga un paziņa paziņas galā, kur visi mēs vienā dzīvā un trauslā virtenītē, vai tas ministrs vai Mirtas tante tālā lauku sētā. Šaujam kājā paši sev, pašu ļaudīm.

Pēc sabiedrības sašutuma uz relatīvām bremzēm līdz 2025. gada septembrim nu ir skolu slēgšanas ofensīva, arī "Latvijas Pasts" apturējis iecerēto pasta nodaļu slēgšanu un nācis klajā ar dažādiem risinājuma modeļiem. 

Aptauja

Vai atbalsti "Latvijas Pasta" ieceri slēgt vairāk nekā 100 pasta nodaļas?

Ka tikai nu tagad tie griezēji un slēdzēji būtu ņēmušies prātā – vienalga, vai nu valdībā, vai pašvaldībā sēžot, un, pirms kārtējo skolu vai pasta nodaļu izdzēst no kartes, kārtīgi uzklausītu un aprunātos ar tiem, kurus tas skar. Pateiktu paldies par darbu. 

Un varbūt pat atvainotos.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.