Maskavai vairs nav vajadzīgi Tatjanas Ždanokas pakalpojumi – uz Eiropas Parlamentu viņa vairs kandidēt nevar, arī Latvijas politikā viņas iespējas ir ierobežotas, turklāt Ždanokas vadītā Latvijas Krievu savienība (tā šobrīd savā darbībā vairāk izmanto jauno zīmolu – apvienība "Pamats") kļuvusi toksiska un vairs nav populārs politiskais spēks pat krievu vēlētāju acīs.

Tāpēc skandāls ar Tatjanu Ždanoku kā Krievijas aģenti Kremlim savā ziņā pat varētu būt izdevīgs, jo palīdz novērst uzmanību no citām aktivitātēm Eiropā. Tā ir viena no versijām, kas izskanējusi pēc tam, kad šī gada janvārī atklājās fakti par Ždanokas ilgajām saiknēm ar Krievijas specdienestu FSB.

"Tas neatbilst  nekādiem ideāliem..."

Šim viedoklim par labu varētu liecināt arī Kremļa propagandas reakcija uz notikušo – tā ir ļoti formāla un neieinteresēta, lai gan parasti šādos gadījumos Krievijas medijos tiek izvērstas pamatīgas kampaņas. Piemēram, kad pērn janvārī Rīgā tika aizturēts Marats Kasems (Latvijas pilsonis, kurš darbojās Kremļa propagandas projektā "Sputnik Lietuva"), par to bija ne vien pamatīga sašutuma vētra Krievijas medijos, bet pat tika rīkota protesta akcija pie Latvijas vēstniecības Maskavā. Tāpat ļoti plašu publicitāti izpelnījās pagājušā gada nogalē no Latvijas izraidītais militārais pensionārs, Latvijas un Krievijas sadarbības asociācijas prezidents Boriss Katkovs. 

Ždanokas gadījumā gandrīz vai vienīgā ziņa, ko viens pret vienu pārpublicējuši Krievijas interneta portāli, ir Putina runasvīra Dmitrija Peskova komentārs. 

"Tās ir raganu medības. Atcerieties, ASV bija makartisms. Cik daudz cilvēku tika arestēti un ielikti cietumos, jo viņiem it kā bija attiecības ar komunistiem vai KGB. Te ir tas pats. Mēs to izlēmīgi nosodām. Tas neatbilst nekādiem ideāliem, tā saucamajiem demokrātijas ideāliem, kas dominē Eiropā," paziņojis Peskovs.

Latvijā tas izsaucis ironiskas piezīmes, ka Kremlī Ždanoka acīmredzot tiekot uzskatīta par "raganu". Kamēr pati pieķertā Eiropas Parlamenta deputāte aktīvi mēģina aizstāvēties, stāstot, ka skandāls patiesībā sarīkots tāpēc, ka viņa bija gatavojusies rīkot konferenci par holokaustu un atmaskot "neofašismu Eiropas Savienībā", Kremļa propaganda tam šoreiz nav pievērsusi uzmanību.

Steidzami izdzēst Barišņikovu

Vietvaru vadītāji Krievijā jau ilgāku laiku mēģina sacensties par to, kurš būs lielāks patriots režīma acīs, un jaunu veidu, kā izcelties, izdomājis Kislovodskas pilsētas mērs Jevgeņijs Moisejevs. 

Viņš pavēlējis no vietējās horeogrāfijas skolas sienas noņemt slavenā baletdejotāja Mihaila Barišņikova citātu: "Es necenšos dejot labāk kā visi citi, es cenšos dejot labāk nekā es pats." 

Šajos vārdos nav nekā politiska, tomēr iemesls ir paša Barišņikova "nelojālie" uzskati – gan pagātnē, gan mūsdienās. "Tagad skaidroju, kurš deva atļauju uzlikt tieši šī cilvēka citātu. Lai arī viņš bija ģeniāls, tomēr pameta savu valsti un tagad neatbalsta mūsu puišus – varoņus, mūsu prezidentu tajā cīņā, kuru mēs visi ejam par savas valsts un mūsu bērnu nākotni," savā "Telegram" kanālā ierakstījis Moisejevs, piesolot tuvākajā laikā Barišņikova citātu uz skolas sienas aizvietot ar kādu citu tekstu, kas piederēšot "vienam no mūsu ģēnijiem, īstam savas dzimtās zemes patriotam".

Putina runasvīra lietotais apzīmējums "raganu medības" izsaucis ironiskas piezīmes.

Kā zināms, pasaules slavu ieguvušais bijušais rīdzinieks Mihails Barišņikovs 1974. gadā teātra viesizrāžu laikā pārbēga uz Kanādu, bet vēlāk pārcēlās uz ASV, kur naturalizācijas kārtībā ieguva pilsonību. Savukārt 2017. gadā viņam ar Saeimas lēmumiem piešķirta Latvijas pilsonība par īpašiem nopelniem, bet 2021. gadā viņš apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. Barišņikovs ieņēmis ļoti stingru pretkara pozīciju un ir viens no projekta "True Russia" ("Īstā Krievija") organizatoriem. Tā mērķis ir nosodīt Krievijas režīmu un palīdzēt Ukrainai. "No manis kā karotāja nebūtu lielas jēgas, bet, ukraiņiem uzvarot, man būs liels gods iet un pateikties viņiem par cīņu. Patiesībā viņi necīnās tikai par sevi, bet par mums visiem, kas tic brīvai un atvērtai sabiedrībai," tā 2022. gada martā rakstīja Mihails Barišņikovs.

"Es necenšos dejot labāk kā visi citi, es cenšos dejot labāk nekā es pats." Tā skan "kaitīgais" Mihaila Barišņikova citāts, kas ar Kislovodskas mēra rīkojumu no horeogrāfijas skolas sienas noņemts.
Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".