Atlīdzību pieteikumus ir iesnieguši 70% no visām apdrošināšanas AS "BTA Baltic Insurance Company" (BTA) apdrošinātajām zemnieku saimniecībām. Lai arī aizvadītā ziema bijusi saudzīgāka pret sējumiem nekā divas iepriekšējās, tomēr dažāda apjoma postījumi nodarīti lielākajai daļai zemnieku saimniecību.

Reklāma

Pēc BTA rīcībā esošās informācijas, visvairāk ziemāji cietuši Vidzemē un Latgalē – teritorijās uz ziemeļiem no Daugavas. Vidzemē līdz šim atlīdzības pieteikumus iesnieguši 85% no visiem BTA apdrošinātajiem zemniekiem, bet Latgalē – 70%.

Klientu iesniegtā informācija par postījumiem liecina, ka Vidzemē un Latgalē galvenokārt cietuši rapšu sējumi. Gandrīz 90% no visiem apdrošinātajiem rapšu laukiem ir daļēji izsaluši vai izsutuši zem ledus kārtas, kas agri februāra sākumā nokusa, un lauki bija pakļauti kailsalam, kas ar spēcīgu vēju radīja nopietnas problēmas ziemas rapšu sējumiem, vien atsevišķas mežmalas vai meža ielokos sējumi varēja pārziemot, bet palikušās platības ir minimālas.

Aizvadītā ziema Latvijas austrumu reģionu rapšu audzētājiem paliks atmiņā arī ar kādu neparastu izpausmi, informē BTA pārstāvji. Proti, 

citus gadus vairāk cieš viena vai otra šķirne, bet šoreiz kultūrauga paveidam nebija nekādas nozīmes – neviena šķirne nespēja pretoties dabas untumiem Vidzemē un Latgalē. 

Abos reģionos pārziemošanas periodā arī reģistrēti visvērienīgākie postījumi miežu laukos.

Zemgalē un Kurzemē ziema bijusi labvēlīgāka pret sējumiem. Vissmagāk klājies saimniecībām, kas iesējušas 'Pionier PT300' šķirnes rapšus. Dažās saimniecībās ziemas rapšu sējumi iznīkuši pat 90% platībā, kamēr citi kultūrauga paveidi pārziemojuši krietni sekmīgāk. Kopumā Zemgalē pēc palīdzības pie BTA vērsušies gandrīz puse no visiem BTA apdrošinātajiem zemniekiem.

Kurzemē atlīdzības pieteikumus iesnieguši 75% no visiem apdrošinātajiem lauksaimniekiem, taču augstais skaits lielā mērā saistīts nevis ar salu vai ledu, bet gan meža zvēriem, kas izrakājuši laukus un izēduši augus, visvairāk rapšus.

2022. gada pavasarī atlīdzībās lauksaimniekiem BTA izmaksāja gandrīz trīs miljonus eiro un pērn 2,3 miljonus eiro, bet šogad pēc 60% pieteikto lietu izskatīšanas aprēķināto zaudējumu summa ir jau ap 1,5 miljoniem eiro. Kad visi pieteikumi būs izskatīti, kopējais atlīdzības apjoms, visticamāk, pārsniegs divus miljonus eiro, prognozē BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.