Ilgstoša sausuma un karstuma periodi vasaras mēnešos Latvijā kļūst aizvien biežāki. Novērots, ka tie sāk regulāri atkārtoties ik pēc 2–3 gadiem. Nokrišņu daudzums augu veģetācijas laikā ir samazināts, un to sadalījums ir ļoti nevienmērīgs. Tomēr vidējai gaisa temperatūrai ir stabili augšupejoša tendence, un ar to ir jārēķinās jau šodien.
Vasaras sausums negatīvi ietekmē visus kultūraugus, samazinot gan ražu, gan kvalitāti. Sausums ir viens no postošākajiem abiotiskajiem stresiem. Tas ir atbildīgs par augsnes vides izmaiņām un ietekmē visas dzīvās būtnes, tostarp mikroorganismus un augus. Sausuma stresa radītie apstākļi samazina mikroorganismu daudzumu un aktivitāti, tādējādi samazinās augsnes auglība. Viena no iespējām, kā palielināt augsnē esošo mikroorganismu aktivitāti un mazināt sausuma negatīvo ietekmi, ir augsnes organiskās vielas daudzuma palielināšana. Zālaugu iekļaušana augsekā un pareiza to apsaimniekošana var dot reālu ieguldījumu šajā jomā.
Parasti vasaras sausums vairāk ietekmē viengadīgos kultūraugus. Taču šāgada ieilgušais sausums jau kopš agra pavasara ir radījis dramatisku situāciju arī daudzgadīgo zālaugu platībās. Ziemas periodā augsnē uzkrātās mitruma rezerves daudzgadīgie augi sāk aktīvi izmantot līdz ar veģetācijas atsākšanos. Parasti mitruma rezerves papildina pavasara lieti. Tas zālaugiem ļauj uzsākt strauju ataugšanu un pietiekama barības elementu nodrošinājuma apstākļos izveidot augstu pirmā pļāvuma ražu. Vasaras sausuma periodi zālaugiem parasti vairāk ietekmē atālus.
Sezonas apstākļu raksturojums
Šajā sezonā nokrišņu deficīts bija vērojams jau kopš agra pavasara. Pēc sniega nokušanas tā arī nesagaidījām pērkona negaisu ar auglīgu lietu. Līdz pat jūnija beigām tāds īsti veldzējošs lietus daudzviet nemaz neuzlija. Piemēram, Skrīveros nolija 7.6 mm tikai 17. aprīlī un atsevišķās dienās nedaudz parasināja pa 0.1–3.9 mm. Kopējais nokrišņu daudzums aprīlī bija 23 mm (norma 39 mm), maijā tas bija vēl mazāks – tikai 10.6 mm (norma 56 mm). Lielākais lietus 5.3 mm nolija 16. maijā, pārējie 5 mm mēneša laikā sakrājās no atsevišķiem rasinājumiem (pa 1.3–2.2 mm), kas dažkārt augsni nemaz nesasniedza. Situācija neuzlabojās arī jūnijā. Parasti nolīst vismaz saulgriežu laikā, bet šogad pirmais vērā ņemamais lietus (10.8 mm) atnāca tikai 26. jūnijā.
Tādējādi kopējais nokrišņu daudzums jūnijā bija tikai 26.1 mm (norma 82 mm). Tātad trīs mēnešu laikā – no 26.03. līdz 26.06. – kopējais nokrišņu daudzums Skrīveros bija nepilni 46 mm, kas ir vismaz trīs reizes mazāk par normu. Atsevišķos reģionos lietus lija vēl mazāk. Ieilgušā sausuma ietekmi pastiprināja kārtīgs karstuma vilnis – gaisa temperatūra jūnijā turējās stabili virs ilggadīgās vidējās.
Vēl jāatceras, ka maija 1. dekādē liels pārbaudījums visiem augiem bija neparasti postošās sala naktis, kas turpinājās gandrīz nedēļu. Gaisa temperatūra, kas tika fiksēta Skrīveros, atsevišķās naktīs nokrita līdz mīnus 3–4 oC. Nereti mīnusgrādi pieturējās visas nakts garumā – līdz pat 7–8 stundām. Citviet tika sasniegti vēl zemākas temperatūras rekordi. Tas parāda, ka šis veģetācijas periods ir bijis īsts pārbaudījums daudzgadīgajiem zālaugiem, kas maijā parasti aug ļoti intensīvi un veido nozīmīgu daļu no kopražas. Šogad zālaugu aktīvās augšanas periodā augiem nācās izturēt gan sala, gan tam sekojošā sausuma un karstuma stresu. Jutīgākās sugas, tostarp lucerna, galega, sarkanais āboliņš, kamolzāle un daudzas citas, cieta reālus sala bojājumus – jauno dzinumu gali apsala un nobrūnēja, arī tas samazināja pirmā pļāvuma ražu.
Dažas patiesības zālāju ierīkošanā un apsaimniekošanā
Kā redzams, pārbaudījumi seko cits citam, un nekas neliecina, ka nākotnē to būs mazāk, tieši otrādi. Viss, ko varam darīt, – izvēlēties noturīgākās sugas un šķirnes un nodrošināt augiem optimālus augšanas apstākļus. Jo augi būs veselīgāki un labāk apgādāti ar visu augšanai nepieciešamo, jo tie būs noturīgāki pret stresu. Tāpēc atcerēsimies dažas pamatpatiesības, kas būtu jāielāgo zālaugu sējumu ierīkošanā un apsaimniekošanā, rēķinoties ar iespējamiem sausuma periodiem nākotnē.
Kāpēc tauriņzieži?
Sugas ar dziļāk ejošu sakņu sistēmu spēj labāk sevi nodrošināt ar mitrumu un augu barības vielām no dziļākiem augsnes slāņiem. Tāpēc ļoti svarīgi maisījumos iekļaut tauriņziežus.