Atjaunīgo energoresursu izmantošana enerģijas ražošanā, kā arī bezatlikuma tehnoloģiju ieviešana dažādos līmeņos kļūst aizvien aktuālāka. Tiek pētīts gan augu biomasas izmantošanas potenciāls, gan bioenerģijas ražošanas procesā radušos atkritumproduktu lietošanas iespējas.
Miežabrālis (Phalaris arundinacea L.) ir viena no ražīgākajām graudzāļu sugām mūsu klimatiskajos apstākļos. Vēl nesen Ziemeļeiropas valstīs ļoti aktuāla bija miežabrāļa sējplatību palielināšana un iegūtās biomasas izmantošana kurināmo granulu un biogāzes ražošanai.
Tika veikti dažādi pētījumi gan Latvijā, gan ārvalstīs, lai noskaidrotu piemērotākās zālaugu sugas un šķirnes šim mērķim, izzinātu mēslošanas un zelmeņa izmantošanas nianses, tostarp vērtētu pļaušanas laika ietekmi uz biomasas ražu un kvalitāti.
Šobrīd interese attiecībā uz miežabrāļa izmantošanu kurināmajam nedaudz noplakusi, bet jautājuma aktualitāte paliek nemainīga,
jo nemainīgi aktuāla ir katra reģiona enerģētiskā neatkarība, energoresursu pieejamība, atjaunīgo resursu izmantošana iepretim fosilajiem un vides kvalitātes saglabāšana.
Šābrīža situācija pasaulē īpaši skaidri parāda vietējo resursu izmantošanas priekšrocības un videi draudzīgu bezatlikumu tehnoloģiju, tostarp atkārtotas augu barības elementu izmantošanas nozīmību.
Biomasas pārstrādes procesā rodas vērtīgi atkritumprodukti. Pēc sadedzināšanas – pelni, pēc biogāzes ieguves fermentācijas – atliekas jeb digestāts. Pelni ir labi pazīstams produkts, kas izsenis izmantots mēslošanā un augsnes kaļķošanā. Taču daļa pelnu joprojām tiek deponēti, nerodot tiem tehnoloģiski veiksmīgu un lietderīgu lietojumu. Digestāts ir mazāk pazīstams produkts, tā īpašības, lietošanas efektivitāte un pēcietekme vēl tiek pētīta.
Lai skaidrotu atkārtotas augu barības elementu izmantošanas iespējas, tika veikti izmēģinājumi, pētot atšķirīgu digestāta normu un zelmeņa lietošanas režīmu ietekmi uz miežabrāļa biomasas ražu un kvalitāti. Katrai sugai noteikti ir savas īpatnības, bet kopumā šajā izmēģinājumā iegūtos rezultātus var attiecināt arī uz citiem kultūraugiem, īpaši uz citām daudzgadīgo zālaugu sugām.
Izmēģinājuma veikšanas apstākļi
Darba gaitā tika izvirzīts pieņēmums, ka digestāta lietošana daļēji sedz augu prasības pēc ražas veidošanai nepieciešamajiem barības elementiem un tādā veidā tiek nodrošināta to atgriešana apritē jeb atkārtota izmantošana. Izmēģinājumi tika veikti LBTU Zemkopības zinātniskajā institūtā Skrīveros virsēji velēnglejotā smilšmāla augsnē. Tika salīdzināti seši digestāta mēslošanas varianti, izmantojot digestāta mēslojuma normas no N30 līdz N150, rēķinot pēc N daudzuma digestātā. Tāpat tika vērtēta mēslošanas efektivitāte, lietojot digestātu vienā paņēmienā un dalīti vairākas reizes veģetācijas periodā (skat. tab.).