Vēsturisks pasaules čempionāts no vairākiem skatpunktiem – Latvijas kamaniņu sportisti sezonas galvenajos mačos Altenbergas trasē Vācijā izcīnīja septiņas godalgas, tostarp arī pirmo reizi zeltu.

Izcils sākums

Čempionāta pirmajā dienā sportisti sacentās sprintā, siltajos laika apstākļos (+7) un epizodiski uzlīstot, latviešiem veicās izcili – medaļas visās disciplīnās, pirmo reizi pasaules čempionu godā nokļūstot Mārtiņam Botam un Robertam Plūmem. Viņi šosezon bija labākie arī Pasaules kausa vienīgajās sprinta sacīkstēs, uzvarot Leikplesidā. Pateicīgo starta numuru Elīna Vītola izkausēja bronzā, trešais arī Kristers Aparjods. Sieviešu divniekos uz pjedestāla pat divas Latvijas komandas – Ziemassvētku pauzē izveidotā ekipāža Anda Upīte un Zane Kaluma izcīnīja sudrabu, bet bronza Martai Robežniecei un Kitijai Bogdanovai. Jāpiebilst, ka pasaules čempionātos individuālajos mačos neviens no viņiem godalgas līdz šim nebija izcīnījis.

Pamatsacensībās vispirms uz starta stājās sieviešu divnieki, un medaļu birums Latvijai turpinājās – 

Upīte ar Kalumu līdz pat otrā brauciena priekšpēdējai laika atzīmei traucās pēc zelta, tomēr finišā sudrabs, piecas simtdaļas aiz austrietēm Selinas Egles un Laras Kipas. 

Tālāk veiksme mūsējiem uzgrieza muguru – Aparjods pirmajā braucienā krita, "robotiem" kļūda otrajā braucienā lika no trešās vietas atkrist uz septīto, priekšā palaižot Eduardu Ševicu-Mikeļševicu un Lūkasu Krastu, kuri ceturtie.

Uz pilnu banku

Pirmajā dienā Latvijai piecas medaļas, mājiniecei Vācijai – divas! Pēc otrās dienas joprojām vadībā mūsējie ar 6:5! "Latvijas Avīzei" komentāru sniedza Latvijas Kamaniņu sporta federācijas ģenerālsekretārs Kristaps Mauriņš: "Pirmajā dienā labi nostrādājām, tehnika aizgāja siltajos, lietainajos laika apstākļos, bija pareizi akcenti uz slidu apstrādi, arī braucieni izdevās. Labi sakrita, ka kvalifikācijā bija mazas kļūdiņas, tādējādi dabūjām labus starta numurus, viss salikās, nevar atsevišķi izcelt vienu vai otru komponenti. 

Vācieši pirmajā dienā staigāja bālām sejām. Pirmo reizi pieaugušo pasaules čempionātā skanēja Latvijas himna. Super! 

Andai un Zanei izveidojusies laba ķīmija, viņas ir pazīstamas kopš Murjāņu Sporta ģimnāzijas laikiem, nav tā, ka divas svešinieces saliktas kopā, junioru gados bija izlasē, tad gan brauca vieniniekos. Viņām sapratne radās jau pirmajos treniņos Siguldā. Lielākais pārsteigums man ir Andas un Zanes medaļa pamatsacensībās. Sprintā ir viens brauciens, var paveikties un nepaveikties, bet te ir divi braucieni un viņas gāja pēc zelta. Martas un Kitijas bronza nav nemaz tik negaidīta, viņas ļoti labi brauca visu nometni un oficiālajos treniņos Altenbergā, bija brīdis, kad vācieši nāca un filmēja, kā viņas veic devīto virāžu pirms garās taisnes. Tā ka treneriem bija sajūta, ka varētu sanākt. Bet, redz, kāds ir kamaniņu sports – vienu dienu esi augšā, nākamajā uz sāna, kā notika meitenēm. Kristers un "roboti" gāja uz pilnu banku, tendences bija ļoti pozitīvas, bet mazs piesitiens pie borta un tevi uzreiz aizmet uz otru pusi. Redzējām, ka daudzi elites braucēji kļūdījās. Mēs paši par rezultātiem neesam apmulsuši, jānostrādā līdz galam un tad saliksim punktus uz "i". Īpaša banketa nebūs, ir zviedru galds."

Drāma stafetē

Sieviešu sacensībās negaidīti uzvarēja austriete Liza Šulte, kura šosezon ne reizi nebija kāpusi uz goda pjedestāla (tāpat kā tautietis sprinta čempions Davids Glairšers). Elīna Vītola bija pārliecinoša, bet palika bez cēlmetāla – ceturtā vieta. Kendija Aparjode pēc astotās vietas pirmajā braucienā otrajā laboja Natālijas Gaizenbergeres sešus gadus veco trases rekordu, ko gan iespēja vēl piecas konkurentes. Kendijai summā sestais laiks, sprintā viņa bija piektā.

Stafetes sastāva noteikšanā šoreiz bija iemesls pārdomām, ņemot vērā, ka pamatsacensībās nominālie līderi vīriešiem un kungu divniekos nebija labākie. 

Lielajos mačos treneri izsver dažādus faktorus, vakar izdarot drošāko un loģiskāko likmi – Aparjods, Bots ar Plūmi, Upīte ar Kalumu un Vītola.

Sezonas trijos Pasaules kausa posmos Latvijai stafete netipiski vārga – divas piektās vietas un izstāšanās. Šoreiz Aparjodam un "robotiem" arī redzamas kļūdiņas, iespējām izcīnīt medaļu, nonākot zem milzu jautājuma zīmes. Pēdējiem uz starta dodoties austriešiem, mūsējie atradās trešajā vietā. Tomēr Austrijas veiksmes limits Altenbergā bija izsmelts (sestie), kas nozīmēja, ka Latvijai trešo čempionātu pēc kārtas bronza. ASV tikai par piecām simtdaļām ātrāka, zelts Vācijai.

Pavelkot svītru čempionāta medaļu ieskaitei – Austrijai deviņas (četri zelti), Vācijai un Latvijai pa septiņām (trīs un viens).

No pārējiem Latvijas sportistiem Altenbergā augstākos rezultātus sasniedza Raimonds Baltgalvis un Vitālijs Jegorovs (astotie sprintā ekipāžām), Gints Bērziņš (10. un 11.), Viktorija Ziediņa un Selīna Zvilna (10.). U-23 ieskaitē sudrabs Bērziņam un Ševicam-Mikeļševicam ar Krastu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.