Latvijas basketbola izlase arī sev maznozīmīgā Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajās divās spēlēs spēja uztaustīt uzvaras pavedienus – viesos pārspēta Spānija (79:75) un mājās Slovākija (64:52).

Līdz Lukas Banki ērai Latvijas izlase bija zaudējusi Spānijai visos astoņos mačos, bet ar itāliešu speciālistu pie stūres izcīnītas uzvaras abās cīņās, turklāt ļoti īpašās. Par pērn Pasaules kausā Džakartā piedzīvoto zaudējumu spāņi alka revanšu, taču vadībā pabija tikai pašā mača ievadā nedaudz vairāk par minūti. Spēles izskaņā šķita, ka spāņus vienatnē izvilks Rikijs Rubio, kuram šī bija atgriešanās basketbolā pēc desmit mēnešu pārtraukuma, tomēr tikpat lielu pārliecību pretī lika Rihards Lomažs, kurš ar 18 punktiem kļuva par vakara rezultatīvāko spēlētāju. Viņš vienīgais no izlases šobrīd pierakstīts Eirolīgas klubā, tikmēr Spānijai tādi bija deviņi vīri.

Slovākijas izlase kvalifikāciju sāka ar zaudējumu mājās Beļģijai (60:75) un ir šī kvarteta pārliecinoša pastarīte, kam Eiropas augstākajā līmenī tikai viens pārstāvis – 2,10 metrus garais Vladimirs Brodzianskis no Badalonas "Joventut" Spānijā.

Latvijas izlase pēc sensacionālās piektās vietas Pasaules kausā mājās spēlēja pirmo reizi, sapulcinot pilnas "Arēnas Rīga" tribīnes.

Mājinieki pirmajos uzbrukumos akcentēti mēģināja izmantot auguma pārsvaru groza apakšā – Rodions Kurucs, Andrejs Gražulis un Klāvs Čavars panāca 6:0, tiesa, slovāki pamanījās atbildēt ar četrām uzbrukumā izcīnītajām atlēkušajām bumbām un spēja izlīdzināt maču. Latvijas izlases uzbrukums iestrēga, no apakšas vairs neizdevās tik veiksmīgi uzbrukt, bet no tālienes grozs bumbas neņēma pretī. Pirmais trejacis Kristera Zorika izpildījumā sasniedza mērķi vien ar desmito mēģinājumu 16. minūtē. Uzbrukumā trūka agresivitātes, otrajā ceturtdaļā pirmo piezīmi sāncenši nopelnīja piektajā minūtē un mūsējie tika vien pie diviem soda metieniem. Līdz ar pirmā puslaika beigu signālu slovāki iemeta trejaci un mūsējiem tikai +4 (31:27), liekot atcerēties abu komandu tikšanos Rīgā iepriekšējā Pasaules kausa kvalifikācijā, kad Latvija nokausēja sāncenšus vien mača pēdējās minūtēs.

Trešajā ceturtdaļā no krīzes (34:36) atmodināja Zorika, Daira Bertāna un Gražuļa trīs tālmetieni no vietas, tomēr spēlē turpināja dominēt aizsardzība.

36. minūtē pēc Rodiona Kuruca piektās pārtvertās bumbas un trieciena grozā no augšas Latvijas pārsvars pirmo reizi sasniedza desmit punktus, kas droši tika noturēti.

Latvijas izlasei kā rīkotājai ir nodrošinātas tiesības piedalīties 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā.

Rezultāti. Basketbols

EČ KVALIFIKĀCIJA

• Spānija – Latvija 75:79 (14:23, 23:17, 20:17, 18:22), Brizuela 16, Pradiļa 14; Lomažs 18, Gražulis 13, Timma 11, R. Kurucs 9.
  • Latvija – Slovākija 64:52 (15:10, 16:17, 14:11, 19:14), Gražulis 18, Zoriks 11, Lomažs 7; Ihrings 11.