Beidzot atrisinājies daiļslidošanas skandāls, kas uzvirmoja 2022. gada Pekinas ziemas olimpiskajās spēlēs.

Kamila Vaļijeva no Krievijas saņēmusi četru gadu diskvalifikāciju par dopinga lietošanu. Tas nozīmē, ka 2022. gada olimpisko spēļu zelta medaļas komandu cīņā pienākas ASV daiļslidotājiem, kuri sacensības noslēdza otrajā vietā. Pēc sacensībām notika vien ziedu pasniegšanas ceremonija, bet komandām medaļas netika pasniegtas. Tagad vairs nav šķēršļu, lai zelts nonāktu pie amerikāņiem, sudrabu saņemtu japāņi, bet bronzu kanādieši.

Pekinas spēļu laikā klajā nāca informācija, ka Vaļijevai bijušas pozitīvas dopinga analīzes 2021. gada decembrī Krievijas čempionātā, taču analīžu rezultāti, aizbildinoties, ka laboratoriju, kura tās pārbaudīja, skārusi kovida pandēmija, netika izpausti. Vēlāk uguni uzšķīla Krievijas antidopinga aģentūra (RUSADA), kas tobrīd 15 gadus veco daiļslidotāju attaisnoja, taču Pasaules Antidopinga aģentūra šo lēmumu pārsūdzēja Sporta arbitrāžas tiesā (CAS). Tā pēc teju diviem gadiem pieņēmusi lēmumu, paziņojot, ka Vaļijeva ir lietojusi aizliegto vielu trimetazidīnu. To lieto angīnas ārstēšanai, taču preparāts ir aizliegto sarakstā, jo uzlabo sportistu izturību. 

Daiļslidotāja sodīta ar četru gadu diskvalifikāciju, un viņas rezultāti, kas sasniegti kopš 2021. gada 25. decembra, tiek anulēti – ne tikai komandu cīņā, bet arī individuālajās sacensībās izcīnītā ceturtā vieta, 

kur sportiste piedzīvoja vairākus kritienus. Vaļijeva savā dzimtenē joprojām tiek uztverta kā Pekinas olimpisko spēļu varone, kura no Putina rokām neilgi pēc olimpiskajām spēlēm saņēma valsts apbalvojumu. Putins viņu aizstāvēja arī publiski, sakot, ka Vaļijeva savus panākumus nav guvusi ar dopinga palīdzību. Agresorvalstī šis skandāls tika pasniegts kā kārtējā vēršanās un sazvērestība pret viņu sportistiem. Jāpiebilst, ka interneta portāla "insidethegames.biz" žurnālisti Dankans Makejs un Maikls Pevits, kuri pirmie ziņoja par Vaļijevas pozitīvajām dopinga analīzēm, pēc tam saņēma nāves draudus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.