Zvērinātie Delavēras štatā otrdien nosprieda, ka ASV prezidenta Džo Baidena dēls Hanters Baidens ir vainīgs viņam izvirzītajā apsūdzībā par ieroču likuma pārkāpšanu.

Reklāma

Šī tiesvedība vēlēšanu gadā nav vienīgā, kurā Baidenam jaunākajam jāstājas uz apsūdzēto sola.

Sods vēl jāgaida

Divi apsūdzības punkti šajā lietā attiecas uz nepatiesu ziņu sniegšanu, Hanteram Baidenam 2018. gada oktobrī iesniedzot pieteikumu revolvera iegādei, bet vēl viens apsūdzības punkts skar nelikumīgu ieroču glabāšanu narkotisko vielu lietošanas laikā un atkarības stāvoklī. Zvērinātie prezidenta dēlu atzina par vainīgu visos trīs apsūdzības punktos. Lai arī piecdesmit četrus gadus vecā Hantera Baidena advokāti norādīja, ka prezidenta dēls tobrīd sevi neuzskatīja par atkarīgu, un viņš iepriekš bija izgājis rehabilitāciju, zvērinātie nolēma atzīt Baidena jaunākā vainu. Par piemērojamo sodu lems lietas tiesnese Mērija Elēna Noreika. Viņa pavēstīja, ka sods tiks piemērots 120 dienu laikā, tomēr precīzs datums vēl nav zināms. 

Par šādu noziegumu draud līdz pat 25 gadiem ilgs cietumsods. Baidens jaunākais tomēr līdz šim nav krimināli sodīts, kas var ietekmēt piemērojamo sodu. 

Vainu viņš tomēr nav atzinis.

Viens likums visiem

Federālā prāva pret Hanteru Baidenu Vilmingtonā, Delavēras štatā, sākās pagājušajā nedēļā, un tās gaitā tika nopratināti liecinieki, kuri klāstīja detaļas par prezidenta dēla cīņu ar alkohola un kokaīna atkarību. Baidens jaunākais pauda vilšanos par zvērināto lēmumu, tomēr izteica gandarījumu par ģimenes sniegto atbalstu šajā grūtajā laikā. Prāvas laikā tiesas zālē viņu atbalstīja vairāki ģimenes locekļi, bet sprieduma nolasīšanas dienā zālē atradās apsūdzētā sieva Melisa Koena Baidena un tēvocis Džeimss Baidens, prezidenta Džo Baidena brālis, vēsta raidorganizācija BBC. ASV pirmā lēdija Džila Baidena tiesas ēkā ieradās neilgi pēc zvērināto sprieduma nolasīšanas un kopā ar savu padēlu Hanteru un viņa sievu devās prom. Prezidents Džo Baidens ir lielākoties atturējies no lietas apspriešanas, norādot, ka pieņems tiesas spriedumu. 

"Es esmu prezidents, bet es esmu arī tēvs," uzsvēra Džo Baidens. Prezidents jau iepriekš ir paziņojis, ka savu dēlu neapžēlos. 

Apsūdzību šajā lietā virzīja Deivids Veiss, kuru ģenerālprokurors Meriks Gārlends pērn iecēla par īpašo prokuroru šīs lietas neatkarīgai izmeklēšanai. "Šajā valstī neviens nestāv pāri likumam. Ikvienam ir jāatbild par savu rīcību," Veiss paziņoja pēc sprieduma nolasīšanas.

Šis ir pirmais gadījums ASV vēsturē, kad amatā esoša prezidenta tuvs ģimenes loceklis tiek notiesāts, norāda telekanāls CNN. Tas arī vājina bijušā prezidenta Donalda Trampa apgalvojumus, ka ASV tieslietu sistēma strādā Džo Baidena labā. Trampu zvērināto tiesa Ņujorkā maijā atzina par vainīgu lietā par "klusēšanas naudas" maksāšanu pornoaktrisei Stormijai Danielsai. Bijušais prezidents šo tiesvedību ir saistījis ar Baidena administrāciju, lai arī tā ir štata, ne federālā lieta. Trampa priekšvēlēšanu kampaņa otrdien zvērināto lēmumu Hantera Baidena ieroča pirkšanas lietā nosauca par "uzmanības novēršanu no Baidena noziedzīgās ģimenes īstajiem noziegumiem". Tramps un viņa sabiedrotie ilgi ir uzstājuši, ka Džo Baidens, būdams viceprezidents Baraka Obamas administrācijā, ir rīkojies, lai sekmētu savu ģimenes locekļu biznesa intereses ārvalstīs.

Jāpiebilst, ka Hantera Baidena māte – Džo Baidena pirmā sieva – Nīlija un māsa Naomi 1972. gadā gāja bojā autokatastrofā. Tajā Hanters un viņa brālis Bo guva smagus ievainojumus. Traģēdijas Baidenu ģimeni vajājušas arī vēlāk – Bo Baidens 2015. gadā nomira no vēža. 

Pats Hanters Baidens ir atzinis, ka jau vairākus gadu desmitus cieš no atkarības. 

2014. gadā viņš par kokaīna lietošanu tika atvaļināts no ASV jūras spēku rezerves.

Turpinājums sekos

Hantera Baidena problēmas ar likumu nebeidzas ar ieroču likuma pārkāpšanu. Kalifornijā septembrī gaidāma prāva, kurā viņš tiks tiesāts par izvairīšanos no nodokļiem 1,4 miljonu dolāru apmērā. Arī šajā lietā apsūdzību virza īpašais prokurors Veiss. Baidena jaunākā advokāti ar prokuroriem pērn vasarā jau bija panākuši vienošanos, kas paredzēja, ka prezidenta dēls atzīs vainu nodokļu nemaksāšanā, bet revolvera iegādes lieta tiks izbeigta. Tiesnese Noreika tomēr noraidīja šo izlīgumu. 

Telekanāls NBC norāda, ka nodokļu lieta vēlēšanu gadā varētu būt demokrātiem un to prezidenta amata kandidātam Džo Baidenam ļoti nepatīkama, 

jo tā var izgaismot Hantera Baidena biznesa darījumus ārvalstīs. Hantera Baidena darbošanās ārzemēs, tostarp viņa pievienošanās Ukrainas gāzes kompānijai "Burisma", kā arī darījumi Ķīnā, jau vairākus gadus ir bijusi pateicīga augsne republikāņu pārmetumiem prezidentam Baidenam. Republikāņu Pārstāvju palātā aizsāktā impīčmenta izmeklēšana tomēr pagaidām taustāmus rezultātus nav devusi. Tikmēr tuvojas 27. jūnijā paredzētās prezidenta kandidātu debates, kurās piedalīsies demokrāts Baidens un republikānis Tramps. Nav jāšaubās, ka tajās tiks piesaukta arī kandidātu vai viņu ģimenes locekļu iesaiste tiesvedībā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.