Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis svētdien vakarā no amata atcēla aizsardzības ministru Oleksiju Rezņikovu, kura vietā plānots iecelt Valsts īpašumu fonda vadītāju Rustemu Umerovu. Par viņa apstiprināšanu amatā šonedēļ paredzēts Augstākās Radas balsojums.

Reklāma

No ministrijas sagaida jaunu pieeju

"Oleksijs Rezņikovs aizvadījis 550 dienas pilna mēroga karā. Uzskatu, ka ministrijai ir vajadzīgas jaunas pieejas un jauns formāts mijiedarbībai gan ar bruņotajiem spēkiem, gan ar sabiedrību kopumā," savā ikvakara uzrunā paziņoja Zelenskis, paužot cerību, ka parlaments atbalstīs Umerova kandidatūru. Rezņikovs pirmdien ieradās Augstākajā Radā, kur iesniedza demisijas rakstu. "Aicinu parlamentu pieņemt manu demisiju. Vēlos no sirds pateikties jums par uzticēšanos, atbalstu un iespēju kalpot manai valstij tādā nozīmīgā brīdī," uzsvēra piecdesmit septiņus gadus vecais Rezņikovs. Viņš norādīja, ka šobrīd ir svarīgi panākt, "lai Ukrainai tiktu sniegtas īstas drošības garantijas un aizsardzības spējas".

Rezņikovs Aizsardzības ministriju vada kopš 2021. gada novembra. Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā viņš ir koordinējis rietumvalstu militāro palīdzību, kas ļāva ministram labi iepazīt sabiedroto valstu aizsardzības jomas pārstāvjus. 

Viņa reputāciju tomēr aptumšojuši vairāki skandāli Aizsardzības ministrijā, tostarp saistībā ar iepirkumiem armijas vajadzībām. 

Gada sākumā Ukrainas mediji vēstīja par ministrijas veiktiem iepirkumiem, kuros par pārtikas produktiem maksātas cenas, kas vairākas reizes pārsniedz Kijivas veikalu cenas, lai arī vairumtirdzniecībā tām vajadzētu būt pat mazākām. Toreiz amatu zaudēja vairākas augstas Aizsardzības ministrijas amatpersonas. Ukrainas mediji februārī vēstīja, ka Zelenskis ir nolēmis Rezņikovu no amata atlaist un viņa vietā iecelt Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes priekšnieku Kirilo Budanovu. Rezņikovam amatu saglabāt palīdzējusi lielā pieredze sadarbībā ar rietumvalstu amatpersonām, toreiz atzinis pats ministrs.

Par jaunu iepirkumu skandālu Ukrainas mediji ziņoja arī augustā. Šoreiz uzmanības centrā nonāca pagājušajā gadā veikts armijas ziemas apģērbu iepirkums. Aizsardzības ministrijai tiek pārmests, ka ar Turcijas uzņēmumu noslēgtā līguma summa ir pieaugusi apmēram trīs reizes. Izteikti arī pieņēmumi, ka ziemas jaku vietā iepirkts vasaras apģērbs. Rezņikovs visus šos pārmetumus ir noraidījis, un nevienā noziegumā viņš nav apsūdzēts. 

Raidorganizācijas BBC krievu redakcija atzīst, ka starp Rezņikovu un prezidenta biroju kara laikā ir izveidojies abpusējs nogurums. 

Rezņikovs, kurš pēc izglītības ir jurists, jau kādu laiku nav slēpis gatavību ieņemt Tieslietu ministra amatu. Ukrainas mediji ir izteikuši pieņēmumu, ka viņš varētu kļūt par vēstnieku Lielbritānijā.

Ministrs kā vēstījums rietumvalstīm

Rezņikova vietā Zelenskis ir izraudzījies četrdesmit vienu gadu veco Umerovu, kurš Valsts īpašumu fonda vadītāja amatā pārrauga valsts īpašumu privatizāciju. Viņš pārstāv Krimas tatāru kopienu. Umerova ģimeni 1944. gadā Padomju Savienības diktatora Josifa Staļina režīms izsūtīja no Krimas uz Uzbekistānu, kur viņš piedzima. 1991. gadā Umerovs ar ģimeni varēja atgriezties Krimā. Umerovs no 2019. līdz 2022. gadam bija Augstākās Radas deputāts, bet pilna mēroga kara sākumā viņš tika iekļauts Ukrainas miera sarunu delegācijā. Vairāki mediji vēstīja, ka viņš šajās sarunās saindēts, tomēr pats Umerovs to noliedzis. Kara laikā viņš ir iesaistījies karagūstekņu apmaiņas procesā. Pagājušā gada rudenī viņš devās uz Saūda Arābiju, ar kuras starpniecību tika panākta Krievijas un Ukrainas karagūstekņu apmaiņa. Umerovs piedalījās arī sarunās par tā saukto graudu vienošanos, kas paredzēja Ukrainas labībai drošu ceļu Melnajā jūrā. 

Umerovs tiek raksturots kā prasmīgs saunu vedējs, un viņš ir atbalstījis Ukrainas diplomātiju musulmaņu valstīs. 

Šogad viņš pavadīja Zelenski vizītēs Apvienotajos Arābu Emirātos un Saūda Arābijā.

Kopš 2022. gada septembra Umerovs vada Valsts īpašumu fondu. Tiek atzīmētas viņa labās attiecības ar prezidenta biroja vadītāju Andriju Jermaku. Krimas tatāra iecelšanu Ukrainas aizsardzības ministra amatā var uzskatīt arī par Zelenska vēstījumu rietumvalstu politiķiem un ekspertiem, kuri apspriež kara izbeigšanas scenārijus, kuru rezultātā daļa Ukrainas teritorijas paliktu Krievijas rokās. Aizsardzības ministra maiņa notiek Ukrainas pretuzbrukumam kritiski svarīgā brīdī, tomēr militārie eksperti neprognozē, ka ministra nomaiņa varētu ietekmēt Ukrainas stratēģiju. Ukrainā pēdējā laikā pastiprināti notiek korupcijas apkarošana, kas ir svarīgi, domājot arī par valsts ceļu uz NATO un Eiropas Savienību. Nedēļas nogalē par krāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju tika apcietināts ietekmīgais oligarhs Ihors Kolomoiskis.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.