Ņujorkas zvērināto tiesa ceturtdien atzina bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu par vainīgu lietā par "klusēšanas naudas" maksāšanu pornoaktrisei Stormijai Danielsai pirms 2016. gada prezidenta vēlēšanām.

Reklāma

Domājis par vēlēšanām

Zvērinātie vienbalsīgi atzina, ka bijušais prezidents ir vainīgs visos 34 apsūdzības punktos, kas saistīti ar biznesa dokumentu viltošanu, ko Tramps darījis, lai atlīdzinātu savam juristam Maiklam Koenam par 130 000 dolāru maksājumu Danielsai. "Klusēšanas naudas" maksāšana nav pretlikumīga, toties biznesa dokumentu viltošana tāda ir. Turklāt prokuroru ieskatā Tramps dokumentus viltojis ar mērķi uzlabot savas izredzes vēlēšanās, neļaujot klajā nākt ziņām par dēku ar Danielsu. Trampu par vainīgu atzina visi 12 zvērinātie, kas bija nepieciešams, lai varētu pieņemt notiesājošu spriedumu. Līdz ar to septiņdesmit septiņus gadus vecais Tramps kļuvis par pirmo bijušo ASV prezidentu, kas atzīts par vainīgu krimināllietā. 

Tramps savu vainu neatzīst un jau solījis pārsūdzēt spriedumu, ko viņš varēs darīt, kad būs paziņots piespriestais sods.

"Tā bija negodīga, apkaunojoša prāva," atstājot tiesas zāli, reportieriem paziņoja Tramps. "Tauta 5. novembrī paziņos īsto spriedumu," piebilda Tramps, runājot par gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Bijušais prezidents Trampa tornī Ņujorkā piektdien ar šo prāvu mēģināja saistīt ar pašreizējo prezidentu Džo Baidenu un "viņa cilvēkiem" Baltajā namā un Tieslietu ministrijā, lai arī šī ir Ņujorkas štata, ne federālā lieta. "Mēs pārsūdzēsim šo krāpšanu," solīja Tramps, kurš sevi jau nosaucis par politisko ieslodzīto, lai arī cietumā viņš neatrodas. Baidens uzrunā no Baltā nama piektdien nosodīja Trampa izteikumus par "negodīgu" tiesu sistēmu kā "bezatbildīgus". Zvērinātie "apstiprināja amerikāņu principu, ka neviens nestāv pāri likumam. Donaldam Trampam bija dotas visas iespējas sevi aizstāvēt", paziņoja Baidens. Ir "bezatbildīgi" saukt tiesu par "negodīgu" tikai tāpēc, ka kādam nepatīk tās spriedums, piebilda prezidents. Baidens iepriekš bija vairījies komentēt Trampa prāvas, lai neradītu iespaidu par politiski motivētu tiesvedību, norāda aģentūra "Associated Press".

Sods vēl gaidāms

Par Trampam piemērojamo sodu lems lietas tiesnesis Huans Merčans. Soda piespriešana gaidāma 11. jūlijā, kas ir tikai pāris dienu pirms Republikāņu partijas konventa Milvoki pilsētā, kur Tramps tiks oficiāli izvirzīts par republikāņu kandidātu prezidenta vēlēšanām. 

Trampam līdz soda noteikšanai jāapmeklē probācijas dienests, kas savukārt tiesnesim iesniegs ziņojumu, kurā būs ieteikumi saistībā ar piemērojamo sodu. 

Savas rekomendācijas par sodu tiesnesim iesniegs arī lietas prokurors Elvins Bregs, kā arī Trampa aizstāvības komanda, vēsta telekanāls ABC. Prokurors vēl nav paziņojis, kādu sodu pieprasīs. Maksimālais cietumsods par šāda veida noziegumiem ir četri gadi, vēsta ASV mediji. Eksperti gan norāda, ka reāla brīvības atņemšana ir maz ticama, ņemot vērā Trampa vecumu, to, ka viņš līdz šim nav bijis krimināli sodīts, turklāt noziegums nav saistīts ar vardarbību. Cietumsoda piespriešanu apgrūtina arī fakts, ka Trampu kā bijušo prezidentu apsargā Slepenā dienesta darbinieki. Tas nozīmē, ka aģentiem viņš būtu jāapsargā arī cietumā. Daudz iespējamāka ir pārbaudes laika vai naudas soda piemērošana. Ieslodzījumu tomēr nevar pilnībā izslēgt. Tramps vainu nav atzinis, kas arī var ietekmēt piespriežamo sodu. Prāvas laikā Tramps arī vairākkārt pārkāpa tiesneša aizliegumu publiski izteikt komentārus par lietas lieciniekiem, zvērinātajiem, prokuroriem un tiesas darbiniekiem, norāda telekanāls CBS.

Kandidēt drīkst

Ja Tramps uzvarēs 5. novembrī gaidāmajās prezidenta vēlēšanās, viņš nevarēs sevi apžēlot, jo lietu ierosināja Ņujorkas štats, nevis federālā valdība. Zināms, ka notiesājošs spriedums neatņems Trampam balsstiesības, izņemot gadījumu, ja viņš tajā brīdī atradīsies cietumā. 

Atzīšana par vainīgu un pat nonākšana cietumā tomēr neliegs Trampam kandidēt uz prezidenta amatu. 

Kalifornijas Universitātes Losandželosā tiesību profesors Ričards Hasens savā blogā "Election Law Blog" ("Vēlēšanu likuma blogs") ir norādījis, ka nekas ASV konstitūcijā neliedz notiesātam kriminālnoziedzniekam kandidēt. "Konstitūcija nosaka nelielu skaitu ierobežojumu kandidātam uz prezidenta amatu," uzsvēra profesors, skaidrojot, ka kandidātam jābūt vismaz trīsdesmit piecus gadus vecam, dzimušam ASV pilsonim un pastāvīgi nodzīvojušam ASV vismaz 14 gadus. Turklāt štati nedrīkst diskvalificēt Trampu no kandidēšanas saistībā ar viņa centieniem palikt amatā pēc zaudējuma 2020. gada vēlēšanās, norādīja Hasens, atgādinot par ASV Augstākās tiesas šogad lemto. Štati "arī nedrīkst iekļaut papildu ierobežojumus, piemēram, neļaujot kandidēt notiesātiem kriminālnoziedzniekiem", uzsvēra Hasens.

Nav pamata uzskatīt, ka spriedums "klusēšanas naudas" lietā būtiski ietekmēs Trampa izredzes pirms prezidenta vēlēšanām, norāda izdevums "Politico". Tramps aptaujās "svārstīgajos" štatos ir nedaudz priekšā Baidenam, un šis pārsvars sešu nedēļu ilgajā prāvā nav mazinājies. "Politico" atgādina, ka iztiesātās lietas būtība ASV sabiedrībai ir zināma jau ilgāku laiku, turklāt tiesas process notika bez televīzijas kameru klātbūtnes. 

Amerikāņi aptaujās arī izteikušies, ka šī lieta ir mazāk svarīga par trim pārējām Trampa krimināllietām. 

Notiesājošais spriedums toties mudinājis Trampa atbalstītājus aktīvāk ziedot viņa vēlēšanu kampaņai. Tai sešās stundās pēc sprieduma nolasīšanas izdevies piesaistīt 34,8 miljonus dolāru.

Notiesājošs spriedums "klusēšanas naudas" lietā neietekmēs pārējās trīs Trampa krimināllietas. Viņam gan federālā, gan Džordžijas štata līmenī celtas apsūdzības par mēģinājumiem palikt pie varas pēc zaudējuma prezidenta vēlēšanās 2020. gadā, bet vēl vienā federālā lietā Tramps apsūdzēts par slepenu valdības dokumentu glabāšanu pēc pilnvaru termiņa beigām. Šajās lietās Trampam draud bargāki sodi, tomēr maz ticams, ka kādā no tām viņš būs notiesāts līdz vēlēšanu dienai.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.