ASV republikāņu kandidāti trešdien piedalījās trešajās debatēs pirms priekšvēlēšanām, kurās jāizraugās partijas kandidāts 2024. gada prezidenta vēlēšanām.

Arī šajās debatēs nepiedalījās bijušais prezidents Donalds Tramps, kurš aptaujās ir populārākais republikāņu kandidāts. Debašu dalībnieki apsprieda ASV ļoti aktuālo abortu jautājumu, Izraēlas un islāmistu grupējuma "Hamās" karu, Krievijas iebrukumu Ukrainā, Trampa lomu politikā un citus tematus.

Cīņa par otro vietu

Republikāņu kandidātu debates notika Floridas štata pilsētā Maiami, un tās pārraidīja telekanāls NBC. Debatēs piedalījās bijušais Ņūdžersijas gubernators Kriss Kristijs, bijusī Dienvidkarolīnas gubernatore Nikija Heilija, Floridas gubernators Rons Desantiss, biotehnoloģiju uzņēmējs Viveks Ramasvami un senators no Dienvidkarolīnas Tims Skots. Savukārt Tramps debašu laikā netālu no to norises vietas izvēlējās rīkot savas kampaņas pasākumu. Apskatnieki norāda, ka Trampa kampaņas mītiņa norise vienā laikā ar republikāņu debatēm nav nejaušība. Arī iepriekšējo republikāņu debašu laikā Tramps rīkoja alternatīvus pasākumus, tā novēršot uzmanību no konkurentiem. Tramps ir norādījis, ka lielais pārsvars pār citiem republikāņu kandidātiem ļauj viņam debatēs nepiedalīties. Mītiņa laikā Tramps slavēja savas administrācijas laikā padarīto. 

"Es nosargāju Ameriku. Es nosargāju Izraēlu, Ukrainu un pasauli," saviem atbalstītājiem sacīja Tramps, apgalvojot, ka, viņam esot prezidenta amatā, karš Izraēlā un Ukrainā nekad nebūtu izcēlies.

Sabiedriskās domas aptaujās Tramps ir izvirzījies tālu priekšā pārējiem republikāņu kandidātiem. Aptauju apkopotāja "RealClearPolitics" dati liecina, ka Trampam priekšroku dod 58,5% republikāņu, bet otrajā vietā esošo Desantisu atbalsta 14,4%. Heilija ar 9% ieņem trešo vietu. Nespējot piesaistīt atbalstītājus un finansējumu kampaņai, no cīņas par Balto namu oktobra beigās izstājās bijušais ASV viceprezidents Maiks Penss. Šobrīd republikāņu sacensība lielā mērā izskatās kā cīņa par otro vietu, vērtē aģentūra "Associated Press". Līdz šim pārējie kandidāti ir ļoti piesardzīgi kritizējuši Trampu, kurš bauda lielu atbalstu republikāņu vēlētāju vidū. Līdzīgu tendenci varēja novērot arī debatēs Maiami. Desantiss norādīja, ka Tramps vairs nav "tas cilvēks, kas bija 2016. gadā". Arī Heilija sacīja, ka Tramps "bija pareizais prezidents pareizajā laikā. Es nedomāju, ka viņš ir pareizais prezidents šobrīd". Viņa arī pārmeta bijušajam prezidentam par izrādīto "vājumu" ārpolitikas jautājumos.

Nevienprātība par palīdzību Ukrainai

Šīs bija pirmās republikāņu debates kopš Izraēlas un islāmistu grupējuma "Hamās" kara sākuma. Šajā jautājumā visi dalībnieki pauda atbalstu Izraēlai, bet jautājumā par palīdzību Ukrainai karā pret Krieviju kandidātu domas dalījās. Ramasvami, kurš jau iepriekš paudis noraidošu attieksmi pret palīdzības turpināšanu Ukrainai, šaubījās, ka Ukraina ir "demokrātijas paraugs". Tikmēr Desantiss debašu laikā aicināja izbeigt karu. "Mums šis karš ir jāizbeidz," paziņoja Floridas gubernators. Viņš aicināja vairāk koncentrēties uz citām prioritātēm, tostarp ASV dienvidu robežu. 

"Eiropiešiem ir jādara vairāk," sacīja Desantiss, aicinot ASV pievērsties Ķīnas radītajiem draudiem. 

Skots izvairījās no atbildes, vai viņš atbalsta papildu palīdzības piešķiršanu Ukrainai, tā vietā runājot par Ukrainai piešķirtā finansējuma uzraudzību. Savukārt Heilija un Kristijs pauda atbalstu Ukrainai, ieturot tradicionālo republikāņu nostāju. Heilija noraidīja izolacionismu, aicinot amerikāņus "nekļūt iedomīgiem", uzskatot, ka "mums nav vajadzīgi draugi". Savukārt Ramasvami kritizēja Heilijas enerģisko pieeju ārpolitikai, nosaucot bijušo ASV vēstnieci ANO par "Diku Čeiniju trīs collu papēžos", atsaucoties uz bijušo republikāņu viceprezidentu.

Uzmanības centrā aborti

Debates notika dienu pēc tam, kad republikāņi bija cietuši zaudējumus vairākos štatos, tostarp saistībā ar abortu jautājumu. Referenduma ceļā Ohaio štata konstitūcijā otrdien tika nostiprinātas tiesības veikt abortu. Abortu jautājums uzmanības centrā bija arī kopumā konservatīvajā Kentuki štatā, kur vēlēšanās uzvaru guva līdzšinējais gubernators demokrāts Endijs Bešīrs. Pagājušajā gadā ASV Augstākā tiesa atcēla 1973. gada spriedumu, kas visā valstī garantēja tiesības veikt abortus, nododot šo jautājumu lemšanai štatiem. Abortu jautājuma tālāka attīstība tika aktīvi apspriesta arī republikāņu debatēs. Heilija noraidīja senatora Skota rosinājumu atbalstīt federālo aizliegumu visā valstī veikt abortus pēc 15. grūtniecības nedēļas. "Neviens republikāņu prezidents neaizliegs abortus," brīdināja Heilija, norādot uz šāda likuma pieņemšanai nepieciešamajām 60 balsīm Senātā, kuras abortu pretiniekiem būtu ļoti grūti savākt. 

Heilija norādīja, ka ir jābūt "godīgiem" pret sabiedrību par reālajām iespējām panākt abortu ierobežošanu, un aicināja atstāt šo jautājumu lemšanai štatu līmenī.

Asākais strīds debašu laikā izcēlās starp Heiliju un Ramasvami, kad abi indiešu izcelsmes kandidāti diskutēja par Ķīnas kompānijai piederošo mobilo lietotni "TikTok". Ramasvami apsūdzēja Heiliju liekulībā, jo viņa ir kritizējusi uzņēmēju par šīs video koplietošanas lietotnes izmantošanu. Heilija "iepriekšējās debatēs izsmēja mani par pievienošanos "TikTok"", sacīja Ramasvami, norādot, ka šo "lietotni ilgu laiku izmantoja viņas meita". Heilija aicināja Ramasvami nepieminēt viņas meitu un nosauca konkurentu par "padibenēm".

Pēc debatēm to dalībniekus ļoti kritiski novērtēja Ziemeļdakotas gubernators Dags Burgums, kurš arī pieteicis kandidatūru cīņai par republikāņu nomināciju, bet nekvalificējās debatēm, jo viņa popularitāte aptaujās neatbilda Republikāņu nacionālās komitejas prasībām. "Vairāk nekā divās stundās, kuras piepildīja sīkumaini uzbrukumi un strīdi, vēlētāji uzzināja, kāpēc neviens no karjeras politiķiem uz skatuves nekļūs par prezidentu," paziņoja Burgums, vainojot Republikāņu partiju par centieniem mākslīgi sašaurināt debašu dalībnieku loku.

Pirmās republikāņu priekšvēlēšanas gaidāmas nākamā gada 15. janvārī Aiovā. Nākamā gada novembrī prezidenta vēlēšanās izraudzītajam republikāņu kandidātam pretī stāsies, domājams, pašreizējais prezidents Džo Baidens, kurš pārstāv demokrātus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.