Zviedrijas pilsētā Malmē ceturtdien tūkstošiem cilvēku protestēja pret Izraēlas dalību Eirovīzijas dziesmu konkursā, un starp protestētājiem bija zviedru klimata aktīviste Grēta Tūnberga.

Šīgada Eirovīzijas dziesmu konkurss Malmē tika atklāts otrdien ar pirmo pusfinālu, kam seko otrais pusfināls ceturtdienas vakarā un fināls sestdienas vakarā, bet šo svētku pasākumu nomāc karš Gazas joslā.

Izraēlas karu pret palestīniešu kaujinieku grupējumu "Hamās" Gazas joslā izprovocēja "Hamās" 7. oktobra uzbrukums Izraēlai, kurā kaujinieki noslepkavoja vairāk nekā 1170 cilvēku un sagrāba apmēram 250 ķīlniekus. Izraēla lēš, ka Gazas joslā vēl atrodas 128 no šiem ķīlniekiem, ieskaitot 36 jau mirušus ķīlniekus.

Saskaņā ar "Hamās" kontrolētās Gazas joslas Veselības ministrijas datiem Izraēlas militārajā ofensīvā Gazas joslā nogalināti vismaz 34 904 palestīnieši.

Vairāk nekā 5000 demonstrantu ceturtdienas pēcpusdienā pulcējās Malmes galvenajā laukumā. Pūlis turēja plakātus ar uzrakstiem "Atbrīvot Palestīnu", "EUR leģitimē genocīdu" un "koloniālismu nevar nomazgāt sārtu".

Eirovīzijas otrajā pusfinālā ceturtdien piedalās arī Izraēlas dziedātāja Edena Golana ar dziesmu "Hurricane" ("Viesuļvētra"). Dziesmas sākotnējais nosaukums "October Rain" ("Oktobra lietus") un tās teksts tika mainīti, jo konkursa organizatori tos atzina par atklāti politiskiem.  

Kopš gada sākuma vairākās petīcijās ir pieprasīta Izraēlas izslēgšana no šīgada Eirovīzijas. Marta beigās deviņu valstu pārstāvji šajā konkursā, tai skaitā Šveices dziedātājs Nemo, aicināja uz ilgstošu pamieru Gazas joslā.

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

KONTEKSTS

"Eirovīzija" ir populārs ikgadējs dziesmu konkurss, kurā piedalās izpildītāji no Eiropas valstīm un Austrālijas. Pirmais konkurss norisinājās 1956. gadā Šveices pilsētā Lugāno.