Spānijas policija konfiscējusi gadsimtiem senus zelta artefaktus vairāk nekā 60 miljonu eiro vērtībā, kas tika nozagti un nelikumīgi izvesti no Ukrainas.

Reklāma

Vienpadsmit eksponāti, tai skaitā kaklarotas, aproces un auskari, bija izstādīti Kijivas muzejā laikā no 2009. līdz 2013. gadam, pēc tam nozagti un kontrabandas ceļā izvesti no Ukrainas pirms 2016. gada, teikts Spānijas policijas paziņojumā. "Konfiscētās rotaslietas – zelta rotaslietas ar lielu vēsturisku un ekonomisku vērtību – tika nozagtas un nelegāli izvestas no Ukrainas, un tās bija paredzēts pārdot Madridē," teikts policijas paziņojumā, norādot, ka tās datētas ar laiku no 8. līdz 4. gadsimtam pirms mūsu ēras. Spānijas policijas operācijas ietvaros ar Ukrainas, Albānijas, Bulgārijas, Kipras un Ziemeļmaķedonijas varasiestāžu palīdzību tika aizturēti trīs Spānijas un divi Ukrainas pilsoņi, no kuriem viens bija pareizticīgo baznīcas priesteris. Policija paziņoja, ka artefaktiem bija viltoti dokumenti angļu, ukraiņu un spāņu valodā, lai tie izskatītos kā Ukrainas pareizticīgās baznīcas īpašums. 

"Tie ir priekšmeti, kurus nevar pārdot, izmantojot parastos legālos kanālus, piemēram, izsoļu namos," 

sacīja policijas preses pārstāve Ana Ramona. Policija sāka izmeklēšanu 2021. gadā pēc tam, kad viens no priekšmetiem – zelta josta ar aunu galvām – tika pārdots kādam uzņēmējam Madridē. Tas noveda izmeklētājus pie pārējiem desmit artefaktiem, kurus policija pagājušajā mēnesī konfiscēja no aizdomās turētajiem. Konfiscētos priekšmetus pēta Spānijas Nacionālais arheoloģijas muzejs un valsts Kultūras mantojuma institūts.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.