Neraugoties uz starptautiskajiem aicinājumiem un daudzviet pasaulē augošo negatīvo sabiedrības noskaņojumu pret Izraēlu, Izraēlas armija negrasās apturēt militārās operācijas palestīniešu kaujinieku kustības "Hamās" kontrolētajā Gazas joslā.

"Aicinājumi pārtraukt uguni ir aicinājumi Izraēlai padoties "Hamās", padoties terorismam, padoties barbarismam. Tā nenotiks. Bībelē teikts: "Savs laiks karam, un savs laiks mieram." Šis ir laiks karam," vēršoties pie ārvalstu preses pārstāvjiem, pirmdien uzsvēra Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu. Uguns pārtraukšanu Izraēlas–"Hamās" kara konkrētajā posmā neatbalsta arī ASV, taču uzskata, ka pauzes humānās palīdzības piegādāšanai Gazas civiliedzīvotājiem tomēr nepieciešamas.

"Izraēla cīnīsies"

Skaidrojot savas valsts nostāju, Netanjahu nedēļas sākumā preses konferencē pasvītroja: pēc 7. oktobra palestīniešu teroristu uzbrukuma Izraēlas pierobežas apdzīvotajām vietām un tur pastrādātajām zvērībām kļuvis skaidrs, ka "Hamās" jāsagrauj un šis ir eksistenciāls Izraēlas un "visas civilizācijas" nākotnes jautājums. "Hamās" Izraēlai šokējošā iebrukuma laikā nogalināja vairāk nekā 1400 izraēliešus, lielākoties civiliedzīvotājus. 240 cilvēkus kā ķīlniekus aizveda uz Gazas joslu. Starp gūstekņiem ir arī 33 bērni. Izraēla pēc tādiem notikumiem vairs nevar piekrist uguns pārtraukšanai. "Līdz nesenam laikam daudzi ticēja, ka progresa solījumi 21. gadsimtā ļaus mums iziet no pagātnes barbarisma šausmām un pietuvoties labākai un spožākai nākotnei. Daudzi ticēja, ka varēsim turpināt savu komfortablo dzīvi un ļaunums mūs vienkārši neskars. Bet tā nenotiks. 7. oktobrī "Hamās" pastrādātie šausmu darbi mums atgādina, ka nespēsim sasniegt apsolīto labāko nākotni, ja mēs, civilizētā pasaule, negribēsim cīnīties pret barbariem. Jo barbari ir gatavi cīnīties ar mums. (..) 

Šis ir pagrieziena punkts līderiem un nācijām. Pienācis laiks mums visiem izlemt, vai esam gatavi cīnīties par nākotni, kurā ir cerības un solījumi, vai padoties tirānijai un teroram. 

Esmu pārliecināts, Izraēla cīnīsies," sacīja Netanjahu. Viņš apgalvoja, ka armija dara visu iespējamo, lai nepieļautu civiliedzīvotāju upurus Gazas joslā, un piekrita, ka sauszemes uzbrukums pats par sevi negarantē ķīlnieku atbrīvošanu, taču rada spiedienu uz "Hamās" un tādējādi palielina atbrīvošanas iespējas. Izraēlas armijas preses sekretārs Jonatāns Konrikuss vakar medijiem pavēstīja, ka intensīvas sadursmes starp palestīniešu kaujiniekiem un Izraēlas karavīriem notiek visā Gazas sektora teritorijā, tomēr galvenās kaujas notiek ziemeļos, "kur atrodas "Hamās" smaguma centrs". Armijas darbības viņš raksturoja kā "lēnas, taču rūpīgas". Gazas ziemeļu daļā, neraugoties uz kaujām, joprojām uzturas ap 600 tūkstošiem iedzīvotāju, kam evakuēties uz dienvidiem liedz gan karadarbība, gan, pēc Izraēlas ziņām, arī "Hamās" kaujinieki, kam civilistu klātbūtne noder aizsegam. Izraēla nepiekrīt pasaulē daudzviet izplatītajam uzskatam, ka postošie aviācijas uzlidojumi Gazai uzskatāmi par "kolektīvo sodu Palestīnas tautai". "Nevienam civiliedzīvotājam nav jāmirst. "Hamās" viņi vienkārši jāatlaiž uz Izraēlas radīto drošo zonu. Bet "Hamās" neļauj viņiem doties prom un tur konflikta zonās," Rietumu žurnālistiem skaidrojis Netanjahu. Sākoties iebrukuma operācijai, Izraēla jau pirms divām nedēļām aicināja Gazas civiliedzīvotājus pašu drošības labad doties uz dienvidiem.

ASV piekrīt

ANO Ģenerālajā asamblejā 27. oktobrī 120 valstis no 193 nobalsoja par nekavējošu uguns pārtraukšanu Gazā "humānu apsvērumu dēļ". 14 valstis, ieskaitot ASV, nobalsoja pret tādas rezolūcijas pieņemšanu, bet 45 valstis atturējās. Ietekmīgākās Izraēlas aizstāves ASV Baltā nama Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džons Kirbijs piekrīt Izraēlas pozīcijai, ka uguns pārtraukšana tagad nozīmētu radīt izdevīgu situāciju palestīniešu kaujiniekiem. 

"Mēs nedomājam, ka šajā brīdī pamiers būtu pareizākais risinājums. Uguns pārtraukšana tieši šobrīd atnestu labumu vien "Hamās"," 

komentējot Izraēlas premjera uzstāšanos, teica Kirbijs. Arī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens iepriekš izteicās, ka situācijas iesaldēšana, atstājot "Hamās" teroristus tur, kur patlaban, nozīmētu ļaut tiem nākotnē atkārtot 7. oktobrī pastrādāto. Bet "ar to nevarētu samierināties neviena valsts". Gan Blinkens, gan Kirbijs tomēr atzina nepieciešamību pēc "humānajām pauzēm", lai sniegtu palīdzību Gazas sektora civiliedzīvotājiem, kam pietrūkst gan pārtikas, gan medikamentu, gan citu pirmās nepieciešamības lietu. Kirbijs apgalvoja, ka "jau tuvākajās dienās" palestīniešu reģionā ieradīšoties "simtiem" humānās palīdzības kravas automašīnu. Tikmēr signāli par antisemītisma pieaugumu pienāk no visas pasaules. Piemēram, ASV kopš Izraēlas–"Hamās" kara sākuma antisemītisku incidentu skaits pieaudzis četras reizes. Īpaši tas jūtams mācību iestādēs un studentu pilsētiņās. Baltais nams jau paziņojis, ka sperti soļi, lai cīnītos pret šo tendenci.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.