Krievijas diktators Vladimirs Putins caur starpniekiem piedāvājis ASV iesaldēt konfliktu Ukrainā, bet sarunas izgāzušās, otrdien vēsta ziņu aģentūra "Reuters", atsaucoties uz trim Krievijas amatpersonām, kas ir pazīstamas ar abu pušu starpnieku sarunām.

Savukārt amerikāņu avots noliedzis informāciju, ka būtu bijuši neoficiāli kontakti, un norāda, ka Vašingtona neiesaistīsies sarunās bez Kijivas līdzdalības.

Kā liecināja avoti Krievijā, Putins 2023. gadā publiski un privāti caur starpniekiem, cita starpā ar Maskavas Tuvo Austrumu arābu partneru palīdzību, ļāvis Vašingtonai noprast, ka ir gatavs izskatīt iespēju par uguns pārtraukšanu Ukrainā.

Putins piedāvājis iesaldēt konfliktu šā brīža līnijās un nav gribējis atteikties ne no vienas okupētās Ukrainas teritorijas, sacīja aģentūras sarunbiedri.

"Kontakti ar amerikāņiem ne pie kā nenoveda," 

"Reuters" sacīja augsta Krievijas amatpersona, kas ir pazīstama ar 2023. gada nogalē un 2024. gada sākumā notikušajām sarunām.

Otrs Krievijas avots, kas arī ir informēts par kontaktiem, sacīja "Reuters", ka amerikāņi caur starpniekiem paziņojuši Maskavai, ka nevar runāt par iespējamu uguns pārtraukšanu bez Ukrainas līdzdalības, un tāpēc sarunas cietušas neveiksmi.

Trešais avots, kas arī ir informēts par sarunu gaitu, sacīja: "Ar amerikāņiem viss izgāzās."

Nedz par sarunu mērogu, nedz to izgāšanos iepriekš nekas nav ticis ziņots, norāda "Reuters".

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.