Vairākās elitārās ASV universitātēs turpinās protesta akcijas pret Izraēlas karu Gazas joslā.

Lai arī universitāšu vadībai jau vairākas reizes kārtības ieviešanai nācies iesaistīt policiju, sarunas ar studentiem turpinās. Savienoto Valstu sabiedrībā un politiskajās aprindās turpinās arī diskusijas par vārda brīvības robežām. Tiek arī paustas bažas par antisemītisma uzplaukumu pēc Izraēlas un teroristu grupējuma "Hamās" kara sākumā pagājušā gada 7. oktobrī.

Uzmanības centrā nonāk Ņujorka

Jau kopš pagājušās nedēļas lielākā uzmanība tiek pievērsta Kolumbijas Universitātei, kas atrodas Ņujorkā. Tur pagājušajā nedēļā policija izjauca protestētāju nometni un aizturēja vairāk nekā 100 cilvēku. Universitātes vadība bija likusi aktīvistiem izklīst, tomēr viņi šai prasībai nepakļāvās. Šonedēļ mediju uzmanības centrā nonāca arī Ņujorkas Universitāte, kuras studentu pilsētiņā līdzīgu palestīniešu atbalstītāju nometni pēc nekārtību sākšanās policija izjauca pirmdien, aizturot vairāk nekā 100 demonstrantu. Mazāku skaitu protestētāju policija pirmdien aizturēja arī Jeila Universitātē, protesta akcijas palestīniešu atbalstam notikušas arī citās elitārās universitātēs, tostarp Kalifornijas Universitātē Bērklijā un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā.

Ņujorkas Universitātes studentu pilsētiņā policija pirmdien izjauca protestētāju nometni un aizturēja vairāk nekā 100 aktīvistu.

Palestīniešu atbalstītāju protesta akcijās universitāšu pilsētiņās un ārpus tām novērojami arī antisemītiski incidenti, par kuriem sūdzējušies ebreju izcelsmes studenti, kuri norāda, ka vairs nejūtas droši. Drošības apsvērumu dēļ Kolumbijas Universitātē pat atceltas nodarbības klātienē. Palestīniešu atbalstītāji protesta akcijās pieprasa, lai universitātes nosoda Izraēlas karu Gazas joslā un atsakās no sadarbības ar kompānijām, kuras pārdod bruņojumu Izraēlai. Kolumbijas Universitāte ir sākusi sarunas ar aktīvistiem, lai tiktu izformēta no jauna uzslietā demonstrantu nometne. Šajā "Gazas solidaritātes nometnē" atrodas apmēram 100 teltis, vēsta izdevums "Politico".

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

Politiķu un ziedotāju spiediens

Protestētāji tomēr paziņojuši, ka izklīdīs tikai tad, kad Kolumbijas Universitāte piekritīs saraut saites ar Izraēlas akadēmiskajām institūcijām un pārtrauks finansēt ar Izraēlu saistītas organizācijas. Tikmēr Kolumbijas Universitāte pagarinājusi laiku, līdz kuram nometne jānojauc. Ebreju studenti paziņojuši, ka protesta akcijās Kolumbijas Universitātē skanējuši tādi saukļi kā "brauciet atpakaļ uz Poliju" un "pārstājiet slepkavot bērnus". Universitātes vadība paziņojusi, ka protestēt universitātes teritorijā drīkst, tomēr nav pieļaujama sabiedriskās kārtības traucēšana un studentu un citu kopienas locekļu vajāšana. 

Tikmēr palestīniešu atbalstītāji sūdzas, ka viņu tiesības protestēt tiek ierobežotas. 

"Izskatās, ka jau mēnešiem ilgi pret palestīniešu atbalstītājiem notiek represīva kampaņa," telekanālam MSNBC teic Kolumbijas Universitātē notikušo protestu organizatore Marjama Alvana, kuru policija aizturēja pagājušajā nedēļā.

Kolumbijas Universitātes prezidente Minuša Šafika atklājusi, ka saņēmusi neskaitāmus zvanus no ziedotājiem un likumdevējiem ar aicinājumiem iesaistīt policiju un izklīdināt protestētājus, lai universitātes pilsētiņā atjaunotu kārtību. Šafika pagājušajā nedēļā trīs stundas atbildēja uz jautājumiem Kongresa Pārstāvju palātas Izglītības komitejā. Vairāki demokrātu un republikāņu likumdevēji pat aicinājuši viņu atkāpties no amata, ja reiz universitātē kārtību neizdodas ieviest. Zināms, ka universitāšu protestos nekārtības mēģinājuši sarīkot aģitatori, kuri šīm universitātēm nemaz nav piederīgi, paziņojis Ņujorkas mērs Ēriks Adamss. Viņš tomēr uzsvēra, ka policija rīkosies ļoti piesardzīgi un iesaistīsies tikai tad, ja būs reāli draudi cilvēkiem vai arī notiks īpašuma bojāšana.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.