ANO īpašā referente Krievijas jautājumos Mariana Kacarova pirmdien paudusi bažas par Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija piespiedu pazušanu un pieprasījusi viņa atbrīvošanu.

Navaļnija advokātiem kopš 6. decembra liegts tikties ar viņu, un pagājušajā piektdienā viņš nepiedalījās plānotajā tiesas sēdē. Opozicionāra preses sekretāre Kira Jarmiša piektdien paziņoja, ka Navaļnijs ir pārvests no cietuma netālu no Maskavas uz citu ieslodzījuma vietu, bet, kur tieši, nav zināms.

"Esmu ļoti nobažījusies, ka Krievijas varasiestādes tik ilgu laiku neatklāj Navaļnija kunga atrašanās vietu (..), kas pielīdzināms piespiedu pazušanai," sacīja Kacarova.

Navaļnijs tika aizturēts 2021.gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma.

Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu", bet 2023. gada augustā - 19 gadu cietumsodu par "ekstrēmismu".

Aleksejs Navaļnijs ieslodzījumā.

Kacarova norādīja, ka Navaļnija komandai piektdien tika paziņots, ka viņš 11. decembrī pārvests no Vladimira apgabala netālu no Maskavas uz citu ieslodzījuma vietu. Navaļnija ģimene un advokāti nosūtīja vēstules visām kolonijām, mēģinot noskaidrot viņa atrašanās vietu. 

"Viņi saņēma sākotnējo informāciju, ka viņš varētu atrasties Omskas soda izciešanas kolonijā, taču vēlāk šī informācija tika noraidīta," 

atklāja Kacarova.

Tiesa šī gada sākumā nolēma, ka Navaļnijs jāpārvieto uz stingrāku cietumu.

Kacarova sacīja, ka viņam izvirzītās apsūdzības ekstrēmismā ir nepamatotas, un brīdināja, ka aizturēto tiesības transportēšanas laikā nereti tiek pārkāptas. Kacarova ir neatkarīga eksperte, kuru iecēla ANO Cilvēktiesību padome, bet kura nerunā ANO vārdā.

Kacarova nosodīja Navaļnija kriminālvajāšanu un norādīja, ka oktobrī tika aizturēti trīs Navaļnija advokāti, kuri arī apsūdzēti ekstrēmismā un kuriem tagad pašiem draud ilgstošs ieslodzījums.

"Es aicinu Krievijas varasiestādes ievērot savas starptautiskās saistības cilvēktiesību jomā," paziņoja Kacarova. "Navaļnija kungs un visi patvaļīgi aizturētie nekavējoties jāatbrīvo," uzsvēra ANO eksperte.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.