Masku ballēs pusnaktī maskas tiek noņemtas un visi kļūst par tiem, kas viņi ir īstenībā. Politikā tāda pusnakts parasti neiestājas.

Anda Līce.

Mēs gan bieži sakām, ka viens vai otrs politiķis masku ir nometis, kaut īstenībā notiek vienīgi interešu diktēta masku maiņa, tāpēc īpaši slīpētos un melos un noziegumos pieķertos tik grūti saukt pie atbildības. Viena no pašreiz notiekošās masku balles epizodēm ir pasauli pāršalkusī ziņa par Putina nāvi, ar ko tagad pilni "YouTube" kanāli. Skatītāji, nojaušot, ka viņus nes cauri, ironizē: "Labāk lai Putins ir ledusskapī nekā televizorā", "Nesabojājiet cilvēkiem svētkus, mums jau tāpat dzīvē ir maz prieka", "Vajadzēja taču tik draņķīgi dzīvot, lai tavu nāvi uzskatītu par brīnumu". Maskošanās ir politiķu ikdiena visā pasaulē. Maskojas (kaut bieži nemākulīgi) arī Latvijas politiķi, vieni neapjēdz, ka no karnevāla līdz traģēdijai ir tikai viens solis, citi Kremļa tīklos iekrituši alkatības vai savas muļķības dēļ.

Kino režisors un scenārists Iļja Hržanovskis ar sensacionālā multimediju projekta "Dau" vairākām filmām, rekonstruējot padomju cilvēku dzīvi, parāda ļaunuma banalitāti un tā rašanos cilvēkā. "Tādā vai citā veidā ikviens no mums var būt ļaunuma daļa," viņš saka. Brīdi, kad kļūstam paši sev ienaidnieki, nevar paredzēt, jo attālums starp to, ko mēs par sevi domājam, līdz tam, ko par sevi nezinām, ir niecīgs. Tāpēc apgalvojums: "Es gan nekad tā nedarīšu", ar ko mēs tik bieži mētājamies, īstenībā nav nekā vērts, jo mēs sevi nepazīstam. 

Gan Krievijā, gan tik daudzās it kā civilizētās valstīs pašreiz notiekošais cilvēku morālais lejup kritiens liecina – izglītība un kultūra viņus nav spējusi pasargāt no ļaunuma epidēmijas.

 Daudzi, kas lasījuši gudras grāmatas, redzējuši pasauli, sasnieguši panākumus mākslā un citās jomās un uzskata sevi par ticīgiem, izrādās, ir zooloģiska naida pilni pret ukraiņiem, ebrejiem un jebkuru, kas nav tāds kā viņi.

Cilvēka tapšana prasa ilgu laiku un darbu, lejupslīdēšana notiek strauji, bez īpašas piepūles. Taisnība ir publicistam Igoram Jakovenko, kurš, analizējot jaunākos šokējošos balsojumus ANO, saka: "Karš, kuru izraisīja Putins pret Ukrainu, teroristiskais "Hamās" uzbrukums Izraēlai, Izraēlas mēģinājumi sevi aizstāvēt pasaulē ierosināja globālus procesus – tektoniskās plātnes pavērās, un no elles izlauzās jauns Hitlers, šoreiz kolektīvais." Likmes ir augstas, nav zināms, ko tas var maksāt cilvēcei. Varbūt šī būs tā pusnakts, kad maskas kritīs visiem un pašnāvnieciskās spēlītes ar ļaunumu beigsies?

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Stepana Banderas piemiņas gājiena dalībnieki 2021. gada 1. janvārī.