Piektdien Rīgā atklāta Valsts drošības dienesta (VDD) jaunā ēka, taču atklāšana notikusi ar visai ierobežotas publikas piedalīšanos un bez preses klātbūtnes.

Kā redzams valsts amatpersonu oficiālo fotogrāfu uzņemtajos attēlos un amatpersonu paziņojumos pēc pasākuma, ēkas atklāšanā piedalījās un Valsts drošības dienesta priekšniekam Normundam Mežvietam roku spieda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, Ministru prezidente Evika Siliņa, Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Pats VDD piektdien medijiem pēc pasākuma izplatīja īsu paziņojumu, ka no šā gada 22. janvāra mainīsies Valsts drošības dienesta oficiālā adrese un turpmāk dienests atradīsies Rīgā, Brīvības gatvē 207. 

"Dienests ir sācis darbu jaunajā ēkā, kas atbilst NATO un Eiropas Savienības dalībvalstu specdienestu augstākajām informācijas aizsardzības un fiziskās drošības prasībām," 

rakstīts paziņojumā medijiem, norādot, uz kādu adresi iedzīvotājiem un iestādēm turpmāk sūtīt vēstules.

VDD jauno ēku Rīgā, Brīvības ielā, netālu no VEF Kultūras pils sāka celt 2020. gada izskaņā, bet valdība lēmumu par tās izveidi bija pieņēmusi vēl pirms vairākiem gadiem, atgādina ziņu aģentūra LETA. Būvdarbus atbilstoši "Sarma&Norde arhitekti" izstrādātajam projektam veica AS "UPB", bet informācija par projekta izmaksām netika atklāta kā klasificēta. Portāls "lsm.lv" pirms trim gadiem rakstīja, ka kopējās izmaksas varētu sasniegt pat 50 miljonus eiro. Tolaik projekts saņēma vietējo iedzīvotāju un tuvējo nekustamo īpašumu attīstītāju nopēlumu, jo nams tapa bijušā velotreka vietā, kur tika saskatītas iespējas izveidot parku. Saeimas Nacionālās drošības komisija savā atzinumā tomēr pauda, ka VDD jaunās ēkas būvniecības atlikšana vai kavēšana "pašreizējos drošības apstākļos nav pieļaujama", tāpēc ēka esot jāceļ tieši noskatītajā vietā Rīgā, kas vienīgā atbilstot dienesta vajadzībām.

Kā informē Valsts prezidenta kanceleja, prezidents Edgars Rinkēvičs jaunās ēkas atklāšanas pasākumā teicis: 

"Valsts drošības dienests īsteno aktīvas pretizlūkošanas darbības, lai pretdarbotos prokremliskām un pretvalstiskām aktivitātēm. 

Mūsu valsts pirmo aizsardzības līniju veido Latvijas drošības iestādes, kuru primārais uzdevums ir prognozēt un novērst apdraudējumus nacionālajai drošībai sadarbībā ar NATO un Eiropas Savienības drošības iestādēm. Mūsdienu ģeopolitiskajos apstākļos tas ir sevišķi nozīmīgi."

Valsts prezidenta kanceleja atgādnei arī raksta: "VDD ir viena no trim Latvijas drošības iestādēm – pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests, kas darbojas iekšlietu ministra pārraudzībā un pilda likumos noteiktas kompetences uzdevumus. Lai attīstītos un sekmīgi pretdarbotos aizvien jauniem apdraudējumiem, dienestam ir bijusi nepieciešamība piesaistīt papildu personālu un attīstīt savas operacionālās spējas. VDD un tā darbības virzienu paplašināšanās bija viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc dienestam bija nepieciešama jauna, plašāka un modernāka ēka [..]."

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.