Latvijā 44% iedzīvotāju vēlētos mainīt esošo mājokli, informē "SEB bankas" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Reklāma

Meklējot jaunu mājokli, gandrīz trešdaļa izvēlētos gatavu vai pašu būvētu privātmāju, kamēr otrā populārākā izvēle ir dzīvoklis projektā, kas uzbūvēts pēdējos gados, secināts aptaujā.

Aptuveni divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju šobrīd dzīvo sev piederošā mājoklī. 

Aptaujas dati arī liecina, ka 17% iedzīvotāju pieder mājoklis, kas iegādāts ar bankas aizdevumu, bet 14% dzīvo īrētājā mājoklī. 

Lielākoties sev piederošs īpašums ir iedzīvotājiem virs 40 gadiem, savukārt jauniešu vidū katrs trešais mājokli īrē.

Lielākais īpatsvars to, kuriem ir mājokļa kredīts, ir starp iedzīvotājiem vecumā no 30 līdz 39 gadiem (35%).

Pēc aptaujas datiem, visvairāk to, kam šobrīd ir mājokļa aizdevums, ir Rīgā un Pierīgā, informē "SEB bankas" Privātpersonu finansēšanas pārvaldes vadītājs Māris Opincāns. Tas saskan arī ar "SEB bankas" datiem - lielākoties kredīti izmantoti mājokļa iegādei galvaspilsētā, bet ir augošs pieprasījums pēc īpašuma tieši Rīgas apkārtnē. 

Opincāns skaidro, ka šī tendence sākās Covid-19 laikā, kad aktuālāks kļuva attālinātais darbs, un tas bija iemesls pārvākties no pilsētas tuvāk dabai. Pieprasījums pēc īpašuma Pierīgā nemazinās, un visbiežāk runa ir par privātmāju iegādi vai būvniecību.

Piemēram, apmēram 20% no visiem šā gada pirmajā ceturksnī "SEB bankas" piešķirtajiem aizdevumiem bija paredzēti mājokļu iegādei vai būvniecībai Pierīgā. Populārākās vietas ir Mārupe, Ādaži, Gauja, Carnikava, Baldone un Salaspils. Ir izteikta iedzīvotāju interesi par moduļu mājām ar platību līdz 110 kvadrātmetriem. Savukārt gatavo privātmāju segmentā paprasījums ir par īpašumu līdz 150 kvadrātmetriem.

Piedāvājums segmentā virs 150 kvadrātmetriem šobrīd ir pieaudzis, tomēr potenciālie pircēji ir diezgan izvēlīgi - meklē energoefektīvus variantus un augstu kvalitāti, informē Opincāns.

Plāni tuvāko trīs gadu laikā mainīt dzīvesvietu šobrīd ir 16% iedzīvotāju. Vēl 28% aptaujāto atbildējuši, ka konkrētu plānu viņiem nav, bet vēlme mainīt mājokli ir. Šāda vēlme izteiktāka jauniešiem jeb iedzīvotājiem vecumā līdz 29 gadiem - šajā grupā plāno vai vēlas pārvākties gandrīz 80% respondentu.

Mainīt dzīvesvietu gribētu katrs trešais vecumā no 30 līdz 39 gadiem un katrs ceturtais vecumā no 40 līdz 49 gadiem.

Konkrēti pārvākšanās plāni ir gandrīz katram trešajam jaunietim, katram ceturtajam vecuma grupā no 30 līdz 39 un 15% iedzīvotāju vecumā no 40 līdz 49 gadiem.

Pēc aptaujas datiem, domas mainīt pilsētu vai pilsētas apkaimi ir izteiktākas Kurzemes iedzīvotājiem, bet vēlme pēc plašāka mājokļa ir vairāk raksturīga respondentiem Latgalē. Savukārt Rīgā ir visvairāk to, kuri šobrīd īrē mājokli un vēlas iegādāties savu, informē Opincāns.

Viņš arī norāda, ka aprīlī un maijā pieprasījums pēc mājokļa kredītiem pieauga. Vēl lielāka klientu aktivitāte sagaidāma vasarā, kas saistīts ar sezonalitātes tendencēm un iespējamām izmaiņām Eiropas Centrālās bankas procentu likmēs. Sava loma ir arī attīstītājiem, piedāvājot iespējas iegādāties vai rezervēt dzīvokļus jaunajos projektos. Joprojām augstā līmenī saglabājas arī pieprasījums pēc aizdevumiem privātmāju būvniecībai - cilvēki būvē piemērotākas un energoefektīvas mājas.

Šā gada pirmajā ceturksnī "SEB banka" mājokļa kredītos klientiem piešķīrusi apmēram 30 miljonus eiro, palielinot hipotekāro kredītu portfeli par 2,7%, salīdzinot ar 2023.gada pirmo ceturksni.

Iedzīvotāju aptauju, pēc "SEB bankas" pasūtījuma, 2024. gada aprīlī veica uzņēmums "Norstat Latvija". Tajā piedalījās 1003 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.