Pieci jaunās paaudzes elektroautobusi, kas turpmāk būs redzami Rīgas ielās, šonedēļ no ražotāja rūpnīcas Polijā atgādāti uz pašvaldības uzņēmumu "Rīgas satiksme". Kopumā "Rīgas satiksme" plānojusi iegādāties 52 elektroautobusus.

Maksimālā plānotā iepirkuma summa par 52 elektroautobusu un to rezerves daļu piegādi paredzēta 34,3 miljoni eiro bez PVN. Kopējais līguma termiņš plānots ne ilgāks kā pieci gadi, neskaitot paredzētos garantijas termiņus. Piegādes iepirkumā uzvarējis viens no vadošajiem Eiropas autobusu un trolejbusu ražotājiem – Polijas uzņēmums "Solaris". Pirmo 35 elektroautobusu iegādei plānotā maksimālā līgumsumma bijusi 23,1 miljons eiro bez PVN, par pārējo autobusu pirkšanu "RS" un tās īpašnieki, Rīgas dome, plāno lemt atsevišķi.

Kā izteikusies "Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa, vispirms notikšot autobusu testēšana, izmēģināšana maršrutos, uzlādes pārbaudes un citi tehniskie priekšdarbi. Paredzētas arī ekonomiskas braukšanas apmācības šoferiem, jo elektroautobusiem ir citāda ieskriešanās, bremzēšana un inerces izmantošana enerģijas atjaunošanai.

Jaunajiem elektroautobusiem pat mīnus 20 grādu salā jāspēj veikt vismaz 200 kilometru lielu attālumu.

Rīgas ielās tos varētu redzēt jau novembra beigās vai decembra sākumā. Pirmie zaļie autobusi, visticamāk, būšot redzami 26., 33., 34. vai 57. maršrutā. Bateriju uzlādes vajadzībām jau izveidota 21 uzlādes stacija, kas spēšot nodrošināt 42 autobusu uzlādi vienlaikus. Paredzēts, ka jaunie elektroautobusi nomainīs novecojušos – jau aptuveni 20 gadus nokalpojušos autobusus, būtiski mazinot transporta radīto izmešu negatīvo ietekmi uz vidi galvaspilsētā. Citās Latvijas valstspilsētās, piemēram, Rēzeknē, Ventspilī un Jelgavā, atsevišķi elektroautobusi kursē jau vairākus gadus.

Galvaspilsētā sabiedriskā transporta parka pilnīgai nomaiņai atbilstoši ES Zaļā kursa mērķiem būs nepieciešami daudzi gadi, jo "RS" kopumā ir 450 autobusu. Savu mūžu nokalpojušos uzņēmums izmanto rezerves detaļām citu autobusu remontā, noraksta vai arī sagriež metāllūžņos. Labākā stāvoklī esošos sagatavo sūtīšanai uz Ukrainu, līdz šim desmit autobusi ziedoti Kijivai un tikpat Čerņihivai.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.