"Svētki nav prātā: pieaugusi to Latvijas iedzīvotāju daļa, kas neatzīmēs Līgo" – ar tādu virsrakstu pāris dienu pirms svētkiem Krievijas propagandas līdervietnē "Sputņik" parādījās vēstījums, kura darināšanā veikli izmantota Latvijas medijos publicēta "Gemius" aptauja. Austrumu kaimiņzemē tāpat nav paslīdējis nemanīts, ka 8. jūlijā amatā stāsies jaunievēlētais Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Sena dziesma

Varbūt neievērojāt, taču "Sputņik" gan zina, ka dzīve Latvijā nupat kļuvusi tik grūta, ka pat Jāņus negribas atzīmēt. Veikls propagandists, saliekot pareizos akcentus, arī no it kā patiesiem faktiem spēs konstruēt citu realitāti. Tālāk jau seko mājiens, ka "viss ir slikti" tāpēc, ka baltieši sarāvuši saimnieciskās saites ar "barotāju" Krieviju.

"Svētki nav prātā: pieaugusi to Latvijas iedzīvotāju daļa, kas neatzīmēs Līgo," atklājis "Sputņik".

Ja par pieminēto "Gemius" aptauju, tad visa konstrukcija balstīta faktā, ka 18% respondentu tajā paziņojuši, ka Līgo svētkus nesvinēs. Bet tas ir par 1,5 procentiem vairāk nekā pērn. Ja ir vēlme manipulēt un vispārināt, to var izmantot, pat ja izmaiņas ir tik nelielas, ka atbilst statistikas kļūdas robežām vai arī pie vainas varētu būt aptaujātās auditorijas struktūras īpatnības. No minētās aptaujas izriet arī kas cits: gadu no gada aug to līgotāju skaits, kas dodas svinēt uz savām vai draugu lauku mājām vai vasarnīcām, taču tas krievu portālos neparādās.

"Sputņik" un tā līdziniekā "Rubaltic.ru" atkal un atkal var lasīt mūžam nemainīgo, ka Baltijas valstis "dzīvo uz sveša rēķina", tas ir, agrāk mūs esot "uzturējusi" PSRS, bet tagad Eiropas Savienība (ES), kas mums maksā par "rusofobijas nedarbiem". Taču 21. jūnijā šīs pašas vietnes atnesa vēsti, ka ES nauda "rusofobiem" drīz beigšoties, jo nu arī ES ekonomikai pienākuši grūti laiki – bezdarbs, recesija un tā tālāk. Protams, posts nācis sankciju dēļ, kuras Rietumi noteikuši Krievijai. "Briselei uz globālo problēmu fona aizvien mazāk paliek naudas, lai uzturētu režīmus, kurus savulaik ES politisku apsvērumu dēļ uztiepa, lai izdarītu spiedienu uz Krieviju. Lietuvas, Latvijas un Igaunijas iedzīvotājiem jau nu vajadzēja sen saprast, ka priekš kolektīvajiem Rietumiem viņi ir tikai izejmateriāls globālajā rusofobijas spēlē, un, ja to prasīs situācija, viņus upurēs bez jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem," prāto šī abās vietnēs publicētā darba autors.

Noslēpumainie "aizbildņi"

Krievijas propaganda jūnija pirmajā pusē pēc Edgara Rinkēviča ievēlēšanas par Valsts prezidentu ilggadējam ārlietu ministram veltīja visai daudz uzmanības, ļaujot plūst fantāzijām un pašizdomātām sazvērestības teorijām. Tiesa, to saturs publikācijās un TV raidījumos bijis visnotaļ prognozējams – uzsvars likts uz personiskās dzīves niansēm un dažiem biogrāfijas faktiem. Rinkēviču dēvē par "patentētu rusofobu", par ASV vai nez kādu slepenu spēku "ielikteni" un apgalvo, ka viņa ievēlēšanas dienā Rīga esot bijusi varavīksnes karogos (to stāstīja Krievijas Pirmais kanāls) un tā tālāk.

Sacerējumu autori lielākoties turas pie vienādas atbalsta punktu shēmas. Cita starpā noteikti kā īpaši svarīgs fakts tiek pieminēts, ka nākamais prezidents, ārlietu ministra amatā būdams, atļāvies sociālajos tīklos apmainīties dzēlībām ar Krievijas ĀM runassievu Mariju Zaharovu un ka īstenībā viņš esot bijis galvenais, kurš 90. gadu beigās un divtūkstošo gadu sākumā, būdams Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, "ievilcis" Latviju NATO, kas pilnībā atbilst Maskavas veidotajai pasaules ainai, saskaņā ar kuru ne jau nu baltieši un austrumeiropieši paši, pazīstot sava austrumu kaimiņa tikumus, gribēja aliansē, bet to par varēm uztiepa Vašingtona un tās "pakalpiņi". "Kā noprotams, 90. gadu beigās Rinkēviča pamatuzdevums, ko viņam noteica viņa aizbildņi, bija pēc iespējas intensificēt republikas iestāšanos NATO. Ar ko viņš arī spīdoši tika galā," prāto "Rubaltic.ru". Krievijas propagandas skatījumā mācības ASV Nacionālās aizsardzības universitātē un atklāta piederība seksuālajām minoritātēm ir teju vienlīdz liels kompromats, lasītājs var izvēlēties pats. Piemēram, melnsimtnieciskais un šovinistiskais TV "Cargrad" ziņoja šādi: "Seksuālo minoritāšu augšupeja pretī valsts olimpam un augstākajiem posteņiem starptautiskajās globālajās struktūrās Rietumos ir kļuvusi tik acīmredzama, ka nekādi papildu pierādījumi vairs nav nepieciešami." Bet "Komsomoļskaja pravda" zina teikt, ka "aizsardzības rakstu" savas karjeras tālākajai attīstībai Rinkēvičs esot saņēmis "pašos Štatos" un tikai tāpēc noturējies ārlietu ministra amatā 12 gadus, bet tagad "pārvācies uz prezidenta pili". Propagandai fonā vienmēr stāv viena un tā pati doma, ka ne jau politiķa paša īpašības un spējas virza viņa karjeru, bet noslēpumaini "spēki", "globālistiskā elite", kam viņš it kā izdabā, pūlas iepatikties un "klanās". Daļa Krievijas propagandas resursu apgalvo, ka tieši tāpēc Rinkēvičs 2014. gadā arī izdarījis slaveno "iziešanu no skapja", atklāti pasakot, ka ir gejs. Tas esot bijis mērķtiecīgs solis. Izrādās, tā bijusi iekāpšana "Rietumu sociālajā liftā".

Šķiet, Edgaram Rinkēvičam adresēta ķengāšanās no starptautiskajā izolācijā nonākušās agresorvalsts puses sagaidāma vēl lielāka, nekā piedzīvoja tagadējais Valsts prezidents Egils Levits. Katrā gadījumā nav noslēpjams, ka Rinkēvičs prezidenta amatā Maskavai ir vēl lielāks dadzis acī nekā ārlietu ministra statusā. Bet vienam Krievijas propagandas postulātam gan var piekrist: viņa laikā nekāda attiecību uzlabošanās starp Latviju un Vladimira Putina Krieviju nav gaidāma.

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

  • Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to "LA" redakciju, rakstot atmaskots@latvijasmediji.lv.
Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".