Londonā sestdien notika vērienīga demonstrācija palestīniešu atbalstam, kurā tika pieprasīts pārtraukt Izraēlas karu pret islāmistu grupējumu "Hamās" Gazas joslā.

Protesta akcijas rīkotāji paziņoja, ka gājienā no Haidparka uz ASV vēstniecību piedalījās 800 000 cilvēku, bet Londonas policijas aplēses liecina, ka protesta akcijas dalībnieku skaits bijis apmēram 300 000. Londonā un citviet Apvienotajā Karalistē katru nedēļas nogali kopš Izraēlas un "Hamās" kara sākuma 7. oktobrī notiek protesta akcijas palestīniešu atbalstam, un sestdien notikusī, pēc policijas teiktā, bija līdz šim vērienīgākā šāda demonstrācija.

Iebilst pret demonstrācijas datumu

Pirms demonstrācijas Lielbritānijā notika aktīvas diskusijas par plāniem palestīniešu atbalsta demonstrāciju rīkot Pamiera dienā 11. novembrī, kad tiek pieminētas Pirmā pasaules kara beigas un kara upuri. Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks pirms plānotās demonstrācijas paziņoja, ka tās rīkošana dienā, kad briti atceras karā kritušos, būtu "necieņas izrādīšana". Premjers tomēr neapšaubīja "tiesības protestēt mierīgi". Policija protesta akciju neaizliedza, jo nav pastāvējis pietiekami liels apdraudējums sabiedriskajai kārtībai. Palestīniešu atbalsta demonstrācijā tika skandēti saukļi "Brīvību Palestīnai" un "Pamieru tūlīt" un tās dalībnieku rokās bija redzami palestīniešu karogi. Protesta akcija virzījās no Haidparka uz apmēram četrus kilometrus attālo ASV vēstniecību. 

"Mēs gribam pamieru. Cilvēki cieš, bērni mirst zem gruvešiem, un neviens par viņiem neuztraucas," raidorganizācijai BBC teica kāds demonstrācijas dalībnieks. 

Arī šajā demonstrācijā skanēja izplatītais sauklis "No upes līdz jūrai Palestīna būs brīva". Lai arī daudzi palestīnieši uzskata, ka sauklis nozīmē brīvību visiem, kas dzīvo no Jordānas upes līdz Vidusjūrai, ebreji norāda, ka tas ir aicinājums iznīcināt Izraēlu. Kopš kara sākuma Apvienotajā Karalistē un arī citviet Eiropā ievērojami pieaudzis antisemītisku incidentu skaits.

Futbola huligāni iesaistās sadursmēs

Londonā sestdien pulcējās arī palestīniešu atbalsta demonstrācijas pretinieki, kuri iesaistījās sadursmēs ar policiju. Kopā policija sestdien aizturēja 126 cilvēkus, vēsta BBC. Vairākums no tiem bijuši palestīniešu atbalsta demonstrācijas pretinieki. Sadursmēs ievainoti deviņi policisti. Sadursmes notikušas pie kara upuru pieminekļa Kenotafa un citviet Londonā. Vairāk nekā 80 protestētāji aizturēti, lai neļautu viņiem sasniegt galvenās demonstrācijas vietu, pavēstīja policija. Vēl apmēram desmit aizturēti, jo pie viņiem atrasti dažādi aukstie ieroči un narkotikas. Daudzi no pretējās nometnes protestētājiem esot bijuši futbola huligāni, kas Londonā ieradušies no visas Apvienotās Karalistes. 

Londonas Metropoles policijas priekšnieka vietnieks Mets Tvists paziņoja, ka "labējo protestētāju ekstrēmā vardarbība pret policiju ir bijusi nepieredzēta". 

"Viņi ieradās agri, sakot, ka atnākuši aizsargāt pieminekļus, tomēr daļa jau bija apreibinājušies, agresīvi un nepārprotami meklēja konfrontāciju," norādīja Tvists. Policija izmeklē arī antisemītiskus naida noziegumus, kas saistīti ar palestīniešu atbalsta demonstrāciju. Policija izplatījusi sešu cilvēku fotogrāfijas saistībā ar naida noziegumiem. Vienā redzama sieviete, kurai rokās ir plakāts ar Dāvida zvaigzni, kuras centrā redzama svastika. "Es nosodu vardarbīgās, pilnīgi nepieņemamās ainas, ko mēs šodien ieraudzījām labējo grupējumu un "Hamās" atbalstītāju izpildījumā," paziņoja Sunaks. "Šī mazākuma cilvēku nožēlojamā rīcība grauj tos, kas izvēlējušies paust savus uzskatus mierīgi," uzsvēra premjers, piebilstot, ka sadursmju dalībnieki izrāda necieņu "mūsu bruņotajiem spēkiem".

Ministre kritizē policiju

Lielbritānijas iekšlietu ministre Suella Bravermane pirms 11. novembra palestīniešu atbalsta demonstrācijas laikrakstā "The Times" norādīja, ka Londonas policija ir iecietīgāka pret palestīniešu atbalstītājiem un citiem kreisā spārna protestētājiem nekā pret labējiem un futbola huligāniem. 

Bravermane pauda, ka Londonas policija piekopj dubultstandartus un ignorē "palestīniešus atbalstošu pūļu likumpārkāpumus". 

"Pastāv uzskats, ka policijas vadībai ir favorīti attiecībā uz protestētājiem," rakstīja ministre. Bravermane iepriekš ir nosaukusi palestīniešu atbalsta demonstrācijas par naida gājieniem. Ministri par šiem izteikumiem asi kritizējuši opozīcijā esošie leiboristi. Londonas mērs Sadiks Hans vainoja Bravermani par vardarbības iedrošināšanu un norādīja, ka Londonā piedzīvotās nekārtības ir tiešs rezultāts ministres teiktajam. "Policijas darbs ir padarīts grūtāks," paziņoja Londonas mērs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.