Izraēlas un tās sabiedroto panākumi, atvairot Irānas raķešu un dronu uzbrukumu, parāda, ko Ukraina varētu panākt pret Krievijas gaisa spēku uzbrukumiem, ja tai būtu lielāks partneru atbalsts, pirmdien paziņojis Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.

Reklāma

Nesenā Krievijas gaisa uzbrukumu kampaņa, kas vērsta pret Ukrainas enerģētikas infrastruktūru un citiem mērķiem, ir nodarījusi plašus postījumus, un Ukrainas amatpersonas ir lūgušas rietumu sabiedrotos nodrošināt vairāk pretgaisa aizsardzības sistēmu.

Jau vēstīts, ka Irāna naktī no sestdienas uz svētdienu uzbruka Izraēlai ar vairāk nekā 300 bezpilota lidaparātiem un raķetēm, no kuriem lielāko daļu Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēmai ar ASV un Lielbritānijas palīdzību izdevās pārtvert, novēršot nopietnu kaitējumu un cilvēku upurus.

Kuleba, uzrunājot žurnālistus Kijivā, aicināja Ukrainas sabiedrotos dot tai nepieciešamos ieročus, solot, ka pārējo darbu Ukraina paveiks pati.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis svētdien pauda līdzīgu viedokli. "Visa pasaule redz, kas ir īsta aizsardzība. Tā redz, ka tas ir iespējams," vietnē "Telegram" paziņoja Zelenskis.

Krievija pagājušajā nedēļā uz Ukrainu raidīja gandrīz 130 dronus, vairāk nekā 80 raķetes un gandrīz 700 vadāmās aviācijas bumbas, svētdien platformā "X" norādīja Zelenskis. Viņš ir lūdzis sabiedrotos nosūtīt Ukrainai vairāk zenītraķešu sistēmas "Patriot".

Tomēr ASV Kara studiju institūts (ISW) norādīja, ka pastāv būtiskas atšķirības starp problēmām, ar kurām saskaras Izraēla un Ukraina.

"Krievijas spēki no visas okupētās Ukrainas teritorijas un tuvumā no Krievijas teritorijas izšauj dronus un raķetes, dodot Ukrainas gaisa telpas aizstāvjiem tikai daļu no laika, ko Izraēla un tās sabiedrotie izmantoja, lai veiksmīgi atvairītu masveida Irānas raķešu un dronu triecienu," norādīja ISW.

Neseno Krievijas uzbrukumu mērogs un uzlabotā precizitāte ir raisījusi satraukumu Kijivā. 

Ukraiņi atzīst, ka Krievija ir uzlabojusi izlūkošanu un izmanto jaunu taktiku savā kampaņā, kuras mērķis ir iznīcināt Ukrainas elektrotīklu un sagraut tās ekonomiku. 

Maskava acīmredzot ir arī iemācījusies izmantot nepilnības Ukrainas pretgaisa aizsardzībā, un Krievijai joprojām ir priekšrocības kaujas laukā.

Tajā pašā laikā Ukraina cīnās ar munīcijas un karavīru trūkumu. Ukrainas militārais virspavēlnieks sestdien brīdināja, ka situācija kaujaslaukā austrumos pēdējā laikā ir krietni pasliktinājusies.

Par būtisku šķērsli Ukrainai ir kļuvusi ASV likumdevēju vilcināšanās apstiprināt militāro palīdzību Ukrainai.

60 miljardu ASV dolāru palīdzības pakete jau vairākus mēnešus ir iestrēgusi ASV Pārstāvju palātā, jo republikāņi uzstāj, lai šie līdzekļi tiktu saistīti ar aktīvāku rīcību cīņā pret nelegālo imigrāciju.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.