Importētiem pārtikas produktiem tirgotāji piemēro zemāku piecenojumu nekā vietējai produkcijai.

Tā otrdien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēdē pauda Konkurences padomes (KP) pārstāvji.

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure sēdē norādīja – ražotāji jau sen teikuši, ka importētajai produkcijai vajadzētu noteikt lielāku piecenojumu, bet vietējai produkcijai – mazāku. Tas no tirgotāju puses būtu "lojāli pret valsti, kurā tie atrodas".

Uz deputātu jautājumu, vai piecenojuma apmēru būtu iespējams regulēt, KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis atbildēja skeptiski, norādot, ka tā nebūtu labā prakse no valsts puses jaukties plaša patēriņa pārtikas preču tirdzniecībā. Tā vietā būtu citi rīki, piemēram, virspeļņas nodokļi. 

Vienlaikus Gaiķis arī uzsvēra, ka Latvijas sadrumstalotajā tirgū pārtikas ražotājiem būtu vairāk jāsadarbojas, lai izmantotu savu "tirgus varu".

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis uzsvēra, ka importa un vietējo produktu attiecība veikalos nav korekta. "Produkti mums uz vietas ir, un vietējie ražotāji arī var sagādāt un piegādāt tos par saprātīgām, konkurētspējīgām cenām," teica Miezainis, piebilstot, ka ražotājiem un pārstrādātājiem ir jākļūst spēcīgākiem savās pozīcijās. Miezainis uzsvēra, ka mazie vietējie ražotāji nevar tirgu būtiski ietekmēt, jo preces pārdošana viņiem ir izdzīvošanas jautājums, tāpēc ir jāstiprina vietējie ražotāji arī eksporta tirgos.

Vērtējot iespēju ieviest cenu salīdzināšanas rīku, Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāvji pauda uzskatu, ka iedzīvotāji ir izglītoti un tiem, kam cenu salīdzināšana ir būtiska, ļoti labi izmanto veikalu publicētos atlaižu bukletus. Sēdes noslēgumā deputāti norādīja, ka būtu jāturpina strādāt, lai vietējiem produktiem nodrošinātu ja ne mazāku, tad vienlīdzīgu piecenojumu ar importēto produkciju.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.