Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, ko pārvalda AS "Conexus Baltic Grid", līdz 2025. gadam plānots investēt 99,5 miljonus eiro četru projektu īstenošanai. Aptuveni pusi no nepieciešamā finansējuma nodrošina Eiropas Savienība.

Inčukalna pazemes gāzes krātuves vadītājs Rinalds Dimiņš informē, ka līdz 2025. gadam plānota 36 urbumu modernizācija. Jau pašlaik modernizēta lielākā daļa urbumu un ir palikuši septiņi, kam vēl jāveic modernizācija. Tāpat plānota trešā jeb lielākā gāzes savākšanas punkta rekonstrukcija. Modernizācijas procesu plānots pabeigt 2025. gada augustā. Tāpat līdz šim laikam iecerēts uzstādīt jaunus gāzes pārsūknēšanas agregātus, kas sniegtu iespēju nodrošināt lielāku iesūknēšanas jaudu rezervi. Ceturtā plānotā aktivitāte ir gāzes kompresoru agregātu modernizācija. 

Dimiņš norādīja, ka galvenais izaicinājums ir bijis pielāgot agregātu darbību mūsdienu vides prasībām. Jau pašlaik to ietekme uz vidi ir samazināta un pagarināts kompresoru darba mūžs.

AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") Inčukalna dabasgāzes krātuvē uzsācis arī saules parka būvniecību, ko plānots pabeigt nākamā gada pavasarī. Inčukalna pazemes gāzes krātuves elektrības patēriņš ir aptuveni četri miljoni kilovatstundu gadā un plānots, ka ar saules parkā saražoto enerģiju nodrošinās ceturto daļu no Inčukalna pazemes gāzes krātuves patēriņa.

Tāpat nākotnē plānots risināt esošo kompresoru starta sistēmas rekonstrukciju, samazinot radītās metāna emisijas.

2022. gada pirmajā pusgadā "Conexus" apgrozījums bija 27,677 miljoni eiro, bet kompānijas peļņa – 5,397 miljoni eiro.

"Conexus" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, kas veic krātuves infrastruktūras uzturēšanu un uzlabošanu, uzrauga un kontrolē krātuves stabilitāti, kā arī atbild par krātuves jaudu rezervēšanu un pārdošanu.

"Conexus" lielākais akcionārs ir valstij piederošais "Augstsprieguma tīkls" (68,46%), 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma "Marubeni" pārvaldītajam fondam "MM Capital Infrastructure Fund", bet 2,48% – pārējiem akcionāriem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.