"Kultūrzīmes" piedāvā iknedēļas jaunāko grāmatu apskatu, kurā iekļauti dažādu Latvijas grāmatu izdevniecību jaunumi. Grāmatplauktā atrodami žanriski atšķirīgi gan Latvijas, gan ārvalstu autoru darbi, tulkojumi, proza un dzeja.

Reklāma
Maija Krekle, "Lai nu kurš tas būtu".

Maija Krekle, "Lai nu kurš tas būtu". Vāka māksliniece Nataļja Kugajevska. "Latvijas Mediji".

Elitai pienākusi pensija, dienā pēkšņi ir ļoti daudz brīvu stundu, un sirdī urdās klusa cerība, ka vienīgajam mazdēlam varētu rasties arī māsiņa vai brālītis, kuru lutināt. Tā vietā dēls paziņo, ka aiziet no ģimenes. Elita nav gatava zaudēt savu mīļo vedekliņu – ja reiz jaunie nesaprot, kas viņiem nāk par labu, viņa tos pati savedīs atkal kopā! Silts un sirsnīgs romāns par mīlestību, kas nekad nebeidzas, tikai mainās. Šī ir "Vakara romāna" sērijas 300. grāmata.

 

 

 

Žuzepe Gregori, "Kas tev noticis".

Žuzepe Gregori, "Kas tev noticis". Ilustrējusi Seta Himeno. No katalāņu valodas tulkojusi Dace Meiere. Grāmata paredzēta bērniem vecumgrupā 5+. "Latvijas Mediji".

Katalāņu rakstnieka grāmatas galvenais varonis Jēkabs ir dzīvespriecīgs zēns, taču pēdējā laikā viņš uz skolu iet sadrūmis. Uz katru vecāku jautājumu viņam ir gatava atbilde. Bet vai viņš stāsta taisnību? Izpēti attēlus un noskaidro, kas notika patiesībā!

 

 

Zintis Sils, "Apvārsnis".

Zintis Sils, "Apvārsnis". Ar autora ilustrācijām. Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis. "Dienas Grāmata".

Zintis Sils (2002) ir Rīgas Stradiņa universitātes students, literatūras žurnāla "Stroika" līdzdibinātājs un prozas redaktors. Par lugu "Pēdējais Kursenieks" apbalvots Latvijas jauniešu teātru festivālā. Zinta Sila darbi iepriekš publicēti žurnālā "Punctum". "Jo ilgāk dzīvoju šai dīvainajā pasaulē, jo vairāk nostiprinos pārliecībā, ka gandrīz zem visa acīmredzamā un ikdienišķā slēpjas kas vēl – kaut kas haotisks, nevaldāms un tomēr jēgpilns, varbūt pat pielīdzināms brīnumam. Citiem vārdiem sakot, "zem asfalta ir pludmale"." Zintis Sils šo slepeno pludmali prot ne tikai saredzēt, bet arī izstāstīt asprātīgi un skaidri, par autoru teic rakstnieks Svens Kuzmins.

Inga Gaile, "Un varbūt ka mēs visi izdzīvosim".

Inga Gaile, "Un varbūt ka mēs visi izdzīvosim". Māksliniece Elīna Brasliņa. "Dienas Grāmata".

Autores jaunajā dzejas krājumā iekļauti dzejoļi, kas sarakstīti kopš 2022. gada 24. februāra. Vairākos dzejoļos nolasāmas tiešas alegorijas par Krievijas karadarbību Ukrainā, mēģinot atrast poētisku valodu, kā par to runāt. Citi krājuma dzejoļi meklē metaforas un veidu, kā rakstīt par pasaules varmācību plašākā nozīmē, atklājot, ka konkrētu valstu īstenotā karadarbība ir kulminācija sabiedrības struktūras izveides kļūdām. Arī šajā, līdzīgi kā citos Ingas Gailes krājumos, valda feministisks naratīvs. Vairākos darbos risinātas attiecības ar Dievu, kas ir krājuma caurviju motīvs.

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Eduards Kļaviņš, "Jāzeps Grosvalds".

Eduards Kļaviņš, "Jāzeps Grosvalds". Redaktore Laima Slava, literārā redaktore Guna Pence, attēlu apstrāde – Jānis Pauzers, sērijas māksliniece Anta Pence. Iznākusi sērijā "Latvijas mākslas klasika". "Neputns".

Gleznotājs Jāzeps Grosvalds (1891–1920) ir viens no ievērojamākajiem un izglītotākajiem latviešu māksliniekiem, kas Latvijas mākslas vēsturē raksturots kā klasiskā modernisma ievadītājs un kā nācijai būtisku tēmu atveidotājs kara un politisko krīžu posmā. Grosvalds, kā rakstījis savā dienasgrāmatā, centās Rīgas draugiem "iepotēt drusku no "jaunās skolas" meklējošā un konstruktīvā gara", citiem vārdiem, no Parīzē iepazītā modernisma. Mākslinieka bēgļu un strēlnieku ciklu darbos atrodami ikoniski darbi, kas izsaka visu šī laikmeta un cīņu traģismu. Ne mazāka nozīme ir Grosvaldam arī kā pirmajam un izcilākajam orientālistam latviešu mākslā, par ko liecina viņa Persijas ceļojuma ainas un piezīmes. Unikāla rakstīto materiālu daļa ir Jāzepa Grosvalda dienasgrāmatas un daudzās vēstules brālim, kas ļauj izsekot viņa biogrāfijai dienu no dienas, apzinot visu, ko viņš jutis, domājis un darījis.

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.