"Kultūrzīmes" piedāvā iknedēļas jaunāko grāmatu apskatu, kurā iekļauti dažādu Latvijas grāmatu izdevniecību jaunumi. Grāmatplauktā atrodami žanriski atšķirīgi gan Latvijas, gan ārvalstu autoru darbi, tulkojumi, proza un dzeja.

Reklāma
Ansis Burke, "Latvietis krievos.

Ansis Burke, "Latvietis krievos. Atmiņu ainas par sajūtām okupantu armijā, 1974–1976, 1985". Māksliniece: Aija Andžāne. "Latvijas Mediji".

Ansis Burke reiz izdevniecības redakcijā ieradās ar pamatīgu manuskriptu – viņš nolēma publicēt savas atmiņas par dienestu padomju armijā, kur klāt vijās gan labi zināmās patiesības un fakti, gan arī viņa individuālie novērojumi. Neparasti bija tas, ka Ansis Burke, būdams armijas kinomehāniķis un fotogrāfs, ir pieredzējis vairāk nekā ierindas karavīrs. Fotogrāfa pienākumu veikšana viņam ļāva būt klāt dažādos interesantos, arī vēsturiskos notikumos.

Zane Nuts, "Saplēstā kokvilna".

Zane Nuts, "Saplēstā kokvilna". Beatrises Birinas vāka ilustrācija un mākslinieciskais noformējums. "Latvijas Mediji".

"Lai tā arī paliek. Lai tā arī paliek. Lai tā arī paliek." Dita skaitīja to kā mantru, naivi cerot, ka pienāks mirklis, kad viņa pārstās raizēties un prātot par netipisko situāciju, kurā ir iekļuvusi. Tagad ir labi, rīt būs labi, dažreiz būs štruntīgi, bet tagad ir labi. Kopš Dita uzsāka romantiskas attiecības ar bijušā vīra brāli, viņa staro, īpaši daudz nedomājot par to, kā tas izskatās no malas. Šķiet, ka dzīvē viss iet uz labo pusi, taču Dita jau nebūtu Dita, ja mulsinošas situācijas un piedzīvojumi nepavadītu viņu ik uz soļa. Brīdī, kad sieviete izlemj klausīt saprāta balsij, kāda negaidīta satikšanās atkal visu sagriež kājām gaisā... Šis ir romāna "Praktiskā kokvilna" turpinājums.

Džons Donns, "Cilvēks nav sala".

Džons Donns, "Cilvēks nav sala". Sastādītāja un priekšvārda autore: Anna Auziņa. Atdzejojuši Aivars Eipurs, Edvīns Raups, Edvards Kuks, Lauris Veips, Kārlis Vērdiņš, Gundega Šmite un Raimonds Ķirķis. Tulkotājas: Ieva Lešinska, Anna Auziņa. Redaktors Arvis Viguls. Dizainere Zane Ernštreite. "Neputns".

16./17. gs. mijas angļu dzejnieks Džons Donns bija autors, kas izteikti atšķīrās no priekšgājējiem un spilgti izcēlās sava laika literatūrā. Kā skaidro sastādītāja Anna Auziņa, "Donna oriģinalitāte iespaidoja laikabiedrus, lai gan reti kurš spēja pilnībā novērtēt viņa dzejas valodu tās sarežģītības dēļ. Donna dzīves laikā ir publicēti ne vairāk par septiņiem astoņiem dzejoļiem, un tikai divi ar viņa vārdu. Donna dzejas manuskripti ceļoja no rokas rokā un tika publicēti tikai pēc viņa nāves. Pēc tam to augstu novērtēja tikai 20. gadsimta sākumā, kad vairāki dzejnieki, tostarp Viljams Batlers Jeitss un Tomass Stērns Eliots, atklāja, cik augstā līmenī Donna tekstos savienojas kaisle un reliģiski pārdzīvojumi, intelekts un ķermeniskas metaforas".

Inese Zandere, "Stikla burtnīca".

Inese Zandere, "Stikla burtnīca". Grāmatas redaktore: Ieva Lešinska. Grāmatas dizainu veidojusi Anta Pence. "Neputns".

Par dzejnieces Ineses Zanderes jaunāko krājumu redaktore Ieva Lešinska teic, ka tematikas un poētiskās domāšanas ziņā tas īpaši sasaucas ar iepriekšējiem – "Melnās čūskas maiznīcā" (2003) spilgti aizsākto un "Mantojumos" (2021) vēl jo spilgtāk izvērsto. "Atšķirībā no iepriekšējiem krājumiem šajā šķiet mazāk lirikas un vairāk racionalitātes, tomēr turpinot sev raksturīgās elegantās (un brīžam biedējošās) rotaļas ar valodu." Līdzās dzejoļiem krājumā ietverti četri prozas teksti, kas radniecīgi dzejai, tomēr autores ieskatā ir stāsti.

 

Mudīte Austriņa, "Saules spēles".

Mudīte Austriņa, "Saules spēles". Sastādījis literatūrzinātnieks un dzejnieks Kārlis Vērdiņš. Dizaina autors – Klāvs Priedītis. LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta apgāds.

Mudīte Austriņa (1924–1991) bija dzejnieka meitiņa, pasaku ķēniņa krustmeita, Elles ķēķa pirmā dāma, kaislīga jūsmotāja un svinētāja, Centrālamerikas pirmiedzīvotāju folkloras apbrīnotāja, literatūras un mākslas gardēde, Itālijas pielūdzēja un nenogurstoša ceļotāja uz tēva mājām Vecpiebalgas "Kaikašos". Un arī spilgta, neordināra rakstniece, sirreālisma mācekle, kuras neparastie darbi ar retiem izņēmumiem palikuši izkaisīti periodiskajos izdevumos un arhīvos. Šajā grāmatā apkopota viņas proza, sirreālie baletiņi, liriskie Latvijas apciemojumu pieraksti, autobiogrāfiski teksti un atmiņas par tuvām un svarīgām Latvijas kultūras personībām.

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.