Plašu ievērību guvusi Ukrainas armijas virspavēlnieka Valērija Zalužnija publikācija britu laikrakstā "The Economist", kurā viņš dalās ar savu viedokli par pašreizējo situāciju frontē un iezīmē to, kāds varētu būt kara turpinājums.

Raksts, protams, nonācis arī Kremļa propagandistu uzmanības lokā, taču viņiem mazāk interesējis pats tā saturs, cik iespēja uz tā pamata veidot savus pieņēmumus, kuriem ar realitāti ir maz sakara.

Krievijas mediju galvenais uzdevums ir sēt šaubas, tāpēc šauts tiek vairākos virzienos vienlaikus. No vienas puses, mēģināts iestāstīt, ka Ukrainas armija tās virspavēlnieka personā vairs nevēloties karot, no otras puses, izplatītas sazvērestības teorijas, ka tieši Zalužnijs tiekot gatavots jaunā Ukrainas līdera lomai prezidenta Volodimira Zelenska vietā. Pa vidu arī dažādi pieņēmumi par to, ka Ukrainā varētu sākties politiska pretstāve, iekšēji konflikti, pat pilsoņu karš un Putinam atkal pavērusies lieliska iespēja doties uzbrukumā kārotajam mērķim – Kijivai.

"Zelenskim paziņots par gaidāmo katastrofu" – šāda veida virsraksti, kuros apspēlētas iedomātas pretrunas starp Ukrainas politisko un militāro vadību, Kremļa propagandā pēdējā laikā parādās lielā skaitā.

Kā parasti, atziņas, lai izdarītu vajadzīgos secinājumus, savāktas no malu malām, taču šoreiz īpaši izcēlies Oļegs Soskins, kurš pieteikts kā bijušais Ukrainas prezidenta Leonīda Kučmas padomnieks. Jāpiebilst, ka Soskins, kurš tiešām neilgu laiku bijis padomnieks ekonomikas jautājumos gan prezidenta Leonīda Kravčuka, gan vēlāk Kučmas komandā, pats savulaik aktīvi centies iesaistīties Ukrainas politikā, tolaik pozicionējot sevi kā aktīvu Krievijas virziena kritizētāju (piemēram, 2008. gadā viņš publiski nodēvējis Krieviju par "neattīstītu un neizdevušos valsti"), kā arī aģitējis par Ukrainas līdzdalību NATO. Tomēr pēdējos gados vairāk darbojies kā blogeris, kuru bieži citē Krievijas mediji. Šoreiz viņš sarunājis tik daudz, lai no šiem izteikumiem interneta vietnēs RIA "Novosti", "Moskovskij Komsomolec", "Vzglad.ru" un daudzās citās pat varētu izveidot īpašu informatīvo plūsmu no viņa izteikumu fragmentiem.

Viena no populārākajām tēmām Kremļa propagandā pašlaik ir par it kā neapmierinātajiem ukraiņu ģenerāļiem, kuriem apnikusi politiskā vara Kijivā, tāpēc viņi esot "nobrieduši" ņemt varu savās rokās. 

"Viņi grib, lai Zelenskis, tā teikt, dodas atpūtā, iesniedz atlūgumu," Soskinu citē Krievijas mediji, 

un, kā teikto papildina TASS, "Zelenska režīms" un "Baidena režīms" jau "krīt histērijā", jo neizdosies sasniegt iecerēto frontē. Ukrainas armija Zalužnija personā esot atzinusi nespēju turpināt karu ar Krieviju, komandieris nevēloties uzņemties "atbildību par savas armijas iznīcināšanu". Savukārt tas dodot iespēju Putinam atgriezties pie sākotnējā plāna – ieņemt Kijivu, paredz Soskins. Ukrainai viņš prognozē "pilsoņu karu" – tas, viņaprāt, sākšoties Aizkarpatu apgabalā, kur dzīvo liela daļa no ungāru minoritātes. (Kā zināms, to savās politiskajās spēlēs pēdējā laikā aktīvāk sācis izmantot arī prokrieviskais Ungārijas premjers Viktors Orbāns.)

Lai attīstītu šo tēmu, noderīgs šoreiz izrādījies arī cits Kremļa propagandas iemīļots personāžs – kāds Skots Riters, kuram pēc iekļūšanas vairākos skandālos savulaik nācies pamest karjeru ASV armijā, taču pēdējos gados viņš atradis sev jaunu nodarbošanos, paužot prokrieviskus un pretukrainiskus uzskatus kanālos "RT" un "Sputņik" (tur viņš, piemēram, salīdzinājis Ukrainu ar "traku suni", kuru vajagot nošaut). Interesanti, ka Riters faktiski atkārto tos pašus vēstījumus, ko Soskins, tikai vēl vairāk saasinot tos. Viņš tāpat prognozē, ka Ukrainā gaidāms militārs apvērsums. "Mēs esam tādā posmā, ka kuru katru brīdi ģenerāļu grupa sacelsies un viss beigsies slikti [Zelenskim]. Atcerieties Čaušesku, kas ar viņu notika Rumānijā. Viņi sarīkos inscenētu tiesas procesu, atzīs viņu par vainīgu visos noziegumos un nošaus. (..) Varbūt pat tiesas nebūs," "RIA "Novosti" citē Riteru. Arī viņš pieminējis "pilsoņu karu" kā scenāriju Ukrainā.

Šobrīd tas viss izklausās diezgan margināli un absurdi, taču acīmredzot versija par to, ka Ukrainas armija atteiksies karot pret Krieviju, savulaik pavisam nopietni tikusi vērtēta Kremlī.

Par to liecina Vladimira Putina izteikumi 2022. gada 25. februārī – dienu pēc pilna mēroga uzbrukuma sākuma, kad viņš ar īpašu uzrunu vērsās pie ukraiņu militārpersonām: "Ņemiet varu savās rokās, ar jums būs vieglāk sarunāt, nekā ar šo narkomānu un neonacistu varzu, kas iesēdusies Kijivā un tur gūstā visu ukraiņu tautu." Turpinājums gan labi parādījis, ka uz Ukrainas armijas nodevību var necerēt, tieši pretēji – tā ir gatava varonīgi pretoties okupantiem. Arī daudz apspriestajā Zalužnija rakstā nav nekā par nevēlēšanos karot vai kādas citas sakāvnieciskas domas, bet gan runāts par stratēģijas maiņu. To skaidri pasaka jau publikācijas virsraksts – "Mūsdienu pozīciju karš un kā to uzvarēt".

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".