Sunny 21 °C
P. 20.05
Salvis, Selva, Venta
"Zaļie cilvēciņi" ar Krievijas karogu 2014. gada aprīlī Slovjanskas pilsētā.
"Zaļie cilvēciņi" ar Krievijas karogu 2014. gada aprīlī Slovjanskas pilsētā.
Foto: AFP/Scanpix

"Kur jūs bijāt astoņus gadus?" Ļoti ticams, ka tā būs pirmā frāze, kuru dzirdēsiet, iesaistoties sarunā ar Krievijas agresijas atbalstītāju. Šī ir viena no tām Kremļa propagandas klišejām, kuru kopš 2022. gada 24. februāra ir izdevies plaši iedēstīt krievu apziņā, lai tā tiktu atkārtota vēl un vēl, vien reizēm pamainot jautājuma formu, piemēram: "Kāpēc jūs klusējāt astoņus gadus?"

Laika gaitā ir parādījušās citas saturiski līdzīgas frāzes, kas vairs netiek formulētas kā jautājumi, bet jau kā apgalvojumi. Viens no tiem: "Ne jau mēs sākām šo karu, taču mēs to pabeigsim!" Katrai no tām ir savs nolūks. "Astoņu gadu" pieminēšana vairāk paredzēta, lai ievilktu nosacītos oponentus bezgalīgā diskusijā par kara iemesliem, toties otrā gadījumā jau tiek teikta priekšā atbilde un arī pausti nodomi. Taču tas viss tiek darīts ar vienu mērķi – lai attaisnotu Krievijas noziedzīgās darbības.

Kāpēc krievi tik ļoti pieķeras šiem teikumiem?

"Donbasa aizstāvēšana" kā galvenais pamatojums Krievijas prezidenta Vladimira Putina pasludinātajai "specoperācijai" tika aktīvi izmantots pirmajās nedēļās pēc pilna mēroga kara sākuma, vēlāk uzradās daudz citu "iemeslu" – no kurioziem apgalvojumiem par "biolaboratorijām", "nacistiem" un "sātanistu" perēkļiem, žēlabainiem stāstiem par NATO izplešanos, draudiem Krievijas drošībai un to, ka "mums netika atstāta izvēle", līdz pat atklātiem paziņojumiem, ka mērķis ir paplašināt Krievijas teritoriju, iegūt impērijā savulaik ietilpstošas zemes. 2022. gada vasarā, uzstājoties krievu caram Pēterim I veltītā pasākumā Sanktpēterburgā, Putins uzsvēra: "Pēteris I karoja ar Zviedriju 21 gadu… Viņš atguva krievu zemes. (..) Arī mums tagad ir tāds laiks – atgūt un nostiprināt. Ja mēs saglabāsim šos pamatus, tad mūs gaida panākumi."

Tomēr 2022. gada februārī tieši Doneckas un Luhanksas "tautas republiku" neatkarības atzīšana ievadīja dažas dienas vēlāk sākto uzbrukumu Ukrainai. 

"Astoņus gadus", savā runā uzsvēra pats Putins, paziņojot, ka "mērķis ir aizsargāt cilvēkus, kurus astoņus gadus pazemojis un pakļāvis genocīdam Kijivas režīms".

Kopš kara sākuma Kremļa propagandai ne vienmēr uzreiz ir bijis skaidrs, kā reaģēt vienā vai otrā situācijā, tāpēc tiek gaidīts nepārprotams signāls no Kremļa, pirms iedarbināt prātu apstrādāšanas mašīnu uz pilnu jaudu. Taču, ja kaut ko ir pateicis prezidents, tad ir skaidrs, ka šo vēstījumu droši var izmantot un papildināt.

Šķiet, sākotnēji jautājums "Kur jūs bijāt astoņus gadus?" bija domāts drīzāk Krievijas iekšējai auditorijai, lai "noliktu pie vietas" un nokauninātu tos, kas publiski iebilst pret Putina lēmumu vai pat piedalās kādās protesta akcijas. Tādas spontāni gan notika tikai pirmajās dienās, taču ātri apsīka, jo varas pretreakcija izrādījās ļoti asa, pat salīdzinot ar agrākajām opozīcijas demonstrāciju izdzenāšanām. Arī publisko politisko diskusiju imitācija medijos atšķirībā no senākiem laikiem vairs netika piekopta. Līdz ar to jautājums "Kur jūs bijāt astoņus gadus?" Krievijas iekšienē vairāk pārtapa par lozungu, kas mobilizēja kara atbalstītājus. To savos soctīklos izvietoja dažādi interneta vidē populāri krievu blogeri. Kremļa pozīcijai atbalstu, pieminot "astoņus gadus", pauda arī Krievijas šovbiznesa zvaigznes, piemēram, Nikolajs Baskovs, Tina Kandelaki un citi.

Iespējams, viens no spilgtākajiem propagandas izstrādājumiem par "astoņiem gadiem" ir kāda animācijas īsfilma. Tās veidotāji Krievijā īpaši aicina vecākiem to demonstrēt saviem bērniem, lai izskaidrotu, kāpēc ir jākaro. Multfilmā tiek stāstīts par diviem zēniem – Vaņu un Koļu, kuri bijuši labi draugi. Bet tad Koļa pārgājis citā klasē, paprasījis viņu saukt par Mikolu un sācis iekaustīt citus – mazākus – bērnus. Kad Vaņa mēģinājis apturēt "kausli", Mikolas jaunie draugi protestējuši. "Bet kāpēc tad jūs klusējāt, kad Mikola darīja pāri bērniem?" vaicā teicēja balss, un tūlīt pat steidz pielīdzināt situāciju Ukrainai un Krievijai, multfilmu pabeidzot jau ar jautājumu: "Bet kāpēc jūs klusējāt, kad Ukraina astoņus gadus bombardēja Doneckas un Luhanskas republikas?"

Iespējams, viens no spilgtākajiem propagandas izstrādājumiem par "astoņiem gadiem" ir kāda animācijas īsfilma. Tās veidotāji Krievijā īpaši aicina vecākiem to demonstrēt saviem bērniem, lai izskaidrotu, kāpēc ir jākaro.

Līdzīgi jautājumi 2022. gada pavasarī ļoti daudz tika izmantoti arī diplomātiskajās aprindās, Krievijas pārstāvjiem neveikli mēģinot izvairīties no jautājumiem par Krievijas darbībām Ukrainā.

Varētu rasties jautājums – kāpēc šo propagandas gājienu tik atsaucīgi uzņēmusi krievu sabiedrība, ja jau skaidrs, ka pasaules acīs attaisnot uzbrukumu Ukrainai ar to neizdosies? Atbildi uz to intervijā britu raidsabiedrībai BBC sniedz sociālantropoloģe Aleksandra Arhipova: 

"Cilvēki nevis vienkārši runā par apkārtējo pasauli un savu attieksmi pret to – viņi paši to veido. Tieši tāpēc tagad cilvēku sarunās – gan dzīvē, gan internetā – parādās tik daudz līdzīgu frāžu. Mēs tās saucam par klišejām... 

To atkārtošana rada sajūtu, ka ir daudz cilvēku, kas domā tāpat. Kad cilvēki grib pieslieties vairākumam, viņi sāk izmantot savā runā klišejas, kurās, viņuprāt, runā vairākums." Kā vēl vienu piemēru šādai klišejai viņa min Krievijas agresijas attaisnotāju tik iemīļoto frāzi: "Viss nav tik viennozīmīgi."

"Sasmērēt rokas asinīs līdz elkoņiem..."

Ne tik plaši ierindas krievu leksikā ir iegājusi cita propagandas nolūkos veidota frāze: "Ne mēs sākām šo karu, taču mēs to pabeigsim." Viens no izskaidrojumiem varētu būt tas, ka Krievijā nav atļauts lietot vārdu "karš", par to var draudēt represijas un apsūdzība "par Krievijas bruņoto spēku diskreditāciju" pēc nesen ieviestās likuma normas. Tomēr par "karu" nav atļauts runāt tikai tiem, kas tam iebilst, agresijas atbalstītājus par to neviens neķer un nesoda. Vēl vairāk – par karu ar bravūru tiek runāts pat Kremļa rīkotos masu pasākumos.

Reklāma

Pirmais ar šādu izteikumu 2022. gada februārī gan nāca klajā Krievijas sabiedrotais, Baltkrievijas vietvaldis Aleksandrs Lukašenko. Īpaši rīkotā sanāksmē, kas tika plaši atspoguļota Baltkrievijas medijos, viņš saviem padotajiem skaidroja: "Ne mēs sākām šo karu, mums sirdsapziņa ir tīra." Lukašenko izteikumi kļuva par materiālu neskaitāmiem interneta jokiem un parodijām, īpaši sekojošā frāze, kur viņš sola kartē parādīt "piecas vietas, no kurienes tika gatavots uzbrukums Baltkrievijai", ar to it kā cenšoties iegalvot, ka agresors ir tieši Ukraina.

"Es nebaidos sasmērēt asinīs rokas līdz elkoņiem. Šis ir karš, un ne mēs to sākām. Bet mēs to pabeigsim!" – 2023. gada 22. februārī Maskavā "Lužņiku" stadionā organizētajā mītiņā pirms Putina uzrunas deklamē kāds Krievijas armijas seržants.

Krievijā tādi izteikumi sāka parādīties vēlāk. Piemēram, 2022. gada aprīlī, ziņojot Putinam par "panākumiem" frontē, ģenerālmajors Rustams Minnekajevs savu atskaiti beidza ar vārdiem: "Ne mēs sākām šo karu, taču mēs to pabeigsim!" To atreferēja TASS un citi Krievijas mediji. Taču propagandā šis apgalvojums nepārprotamā veidā parādījās 2023. gada 22. februārī Maskavā "Lužņiku" stadionā organizētajā mītiņā, kura galvenais mērķis bija parādīt, ka Krievijas sabiedrība joprojām atbalsta karu. Pasākuma centrālais notikums bija Putina uzstāšanās, taču pirms tam skatuve tika piešķirta kādam Krievijas armijas seržantam Nikolajam Romaņenko (tika stāstīts, ka viņš pats karojis Ukrainā un saņēmis par to ordeni). Viņš kopā ar Aleksandrova vārdā nosauktā Krievijas armijas dziesmu un deju ansambli repa stilā izpildīja dziesmu ar vārdiem: "Es nebaidos sasmērēt asinīs rokas līdz elkoņiem. Šis ir karš, un ne mēs to sākām. Bet mēs to pabeigsim! Kad? Vēl precīzi nezinu!"

Visbeidzot arī pats Putins 2023. gada 13. jūnijā Kremlī, tiekoties ar kara korespondentiem, izvērsa "ne mēs sākām šo karu" vēstījumu. 

Lūk, citāts no viņa teiktā: "Viņi [Ukraina] mūs izaicināja, lai mēs militārā veidā pabeigtu karu, kuru viņi sāka 2014. gadā. Viņi saka: "Lūk, jūs sākāt karu, lūk, Putins – agresors..." Nē, viņi paši ir agresori, viņi sāka šo karu, bet mēs cenšamies to pārtraukt un esam spiesti to darīt, izmantojot bruņotu spēku."

"Mēs tur pat ar pirkstu neesam pieskārušies"

Runājot par karu Ukrainā, nereti apmulst pat pieredzējuši cilvēki, kad jāatgādina – 2022. gadā tas nesākās, bet pārgāja jaunā fāzē, kurā Krievija savu līdzdalību un nodomus vairs necentās slēpt. Krievijas iepriekš piekoptā hibrīdkara taktika, kuru spilgti raksturo frāze "viņu tur tur nav" ("их там нет" – no Putina preses konferences 2014. gada 4. martā, runājot par krievu karavīriem Krimā), noliedzot Krievijas armijas acīmredzamo klātbūtni. Tomēr Krievijas metodes savā ziņā deva rezultātu – Ukrainā notiekošajam tika pievērsta mazāka starptautiskā uzmanība, daudzi tieši vai netieši bija gatavi pieņemt Krievijas versiju. "Tas, kas šobrīd notiek Ukrainā, ir iekšējais Ukrainas karš, no ārzemēm neviena armija nav pārgājusi pāri. Kura armija ir iegājusi iekšā?" – tā 2015. gadā intervijā žurnālā "Ir" vaicāja Saeimas sekretāra biedrs Gunārs Kūtris, kuru partija "No sirds Latvijai" bija izvirzījusi par Valsts prezidenta kandidātu. Nesen šie vārdi tika atgādināti, kad Kūtris jau kā Zaļo un zemnieku savienības kandidāts tika pieteikts Saeimas priekšsēdētāja amatam. Bet viņš, protams, nebija vienīgais, kas savulaik tā runājis.

Tomēr Kremlim bija (un joprojām ir) svarīgi ne tikai tas, lai no ārpuses uz agresiju Ukrainā raudzītos kā uz "pilsoņu karu", bet arī, lai tiktu atzīts, ka pie tā vainīga Kijiva, 

kas it kā gribējusi izrēķināties ar, kā tas nereti tiek apzīmēts, "Donbasa tautu". Jau pieminētajā pasākumā ar kara korespondentiem Kremlī Putins īpaši uzsvēra, ka Krievija 2014. gadā un vēlāk Ukrainā neko nav darījusi: "Mēs tur pat ar pirkstu neesam pieskārušies. Jā, tur bija brīvprātīgie, bet Krievijas valstij ar to vispār nebija nekāda sakara – es jums galvoju. Saku pilnīgi atklāti, tieši un godīgi – nekas nebija, nulle iesaistes."

Kā sākās karš

Atšķirībā no 2022. gada februāra 2014. gada aprīļa notikumus Doneckas un Luhanskas apgabalā Ukrainā tiešām neievadīja Putina televīzijas uzruna. Galvenā loma te bija citiem personāžiem, kuri vēlāk ieguva apzīmējumu "zaļie cilvēciņi". Daudzi no viņiem jau bija piedalījušies Krievijas "specoperācijā" Krimā, kur viss bija noticis tieši tā, kā Krievija vēlējās, – vispirms parādījās bruņoti cilvēki bez pazīšanās zīmēm. Viņi ieņēma visus svarīgākos objektus un atbruņoja Ukrainas spēka struktūru pārstāvjus, kas tā arī nesaņēma pavēli pretoties. Sekoja pseidoreferendums un lēmumi Maskavā par teritorijas aneksiju. Rietumos tolaik valdīja uzskats, ka galvenais ir novērst bruņota konflikta attīstību, un bija ilūzija, ka ar Krimu Putina "apetītei" būs pietiekami. Savukārt Ukrainā pie varas bija pārejas perioda vara ar parlamenta priekšsēdētāju Oleksandru Turčinovu priekšgalā, kurš pēc Viktora Janukoviča bēgšanas uz Krieviju bija kļuvis arī par prezidenta pienākumu izpildītāju (jaunas prezidenta vēlēšanas bija paredzētas tikai maijā). Tā apzinājās, ka militāri būtu ļoti sarežģīti pretoties Krievijai. Atklāts iebrukums tobrīd arī nebija Kremļa plānos, taču tā interesēs bija uzturēt nestabilitāti, un Ukrainas austrumi tam bija piemēroti – šis reģions bija prokrieviskāk noskaņots un tuvumā bija robeža. 

Te Krievijas ietekmes aģenti jau martā bija paguvuši noorganizēt daudzus mītiņus, pieprasot, lai arī šie apgabali pēc Krimas parauga tiktu pievienoti Krievijai. 

Pasākumu dalībnieki kļuva arvien agresīvāki, bloķējot vai ielaužoties valsts un pašvaldību iestāžu ēkās, Ukrainas politiskā vadība joprojām vilcinājās ar atbildi.

Aprīlī no Krievijas teritorijas Doneckas apgabalā ieradās bruņota grupa. Tās vadītājs bija Krievijas pilsonis, kurš sevi dēvēja par Igoru Strelkovu. Kā vēlāk atklājās, viņa īstais uzvārds bija Girkins – atvaļināts FSB virsnieks ar diezgan raibu pagātni, kurā ir līdzdalība karadarbībā Piedņestrā, Bosnijā (Serbijas pusē), kā arī Čečenijas karā, 2014. gada pavasarī kā viens no "zaļajiem cilvēciņiem" jau bija paguvis līdzdarboties Krimas okupācijā, kur veidoja tā sauktās pašaizsardzības vienības – to galvenais uzdevums bija radīt iespaidu, ka viss notiek spontāni, ar vietējo cilvēku rokām. Ar tādu pašu uzdevumu viņš kopā ar citiem bruņotiem un militāri sagatavotiem cilvēkiem aprīlī ienāca Slovjanskas pilsētā. Ukrainas prezidenta pienākumu izpildītājs Oleksandrs Turčinovs izsludināja antiteroristisko operāciju. Par pirmo kritušo šajā karā kļuva ukraiņu virsnieks Genādijs Biļčenko, kuru 2014. gada 13. aprīlī nošāva Girkina grupas kaujinieki, atklājot uguni uz auto, kurā brauca Ukrainas Drošības dienesta (SBU) specvienības "Alfa" kaujinieki.

Vēlāk, jau būdams no pašpasludinātās Doneckas "tautas republikas" vadītājiem, Girkins intervijā laikrakstam "Zavtra" sacīja: "Ja mūsu vienība nebūtu pārgājusi robežu, viss būtu beidzies (..) Jā, tā ir mana personiskā atbildība par to, kas tur notika. Tas, ka Donecka joprojām tiek apšaudīta, ir mana atbildība."

Jāpiebilst, ka Girkins tiek vainots daudzos kara noziegumos. Hāgas tiesa viņu ir atzinusi par vienu no vainīgajiem Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanā virs Donbasa 2014. gada 17. jūlijā, aizmuguriski piespriežot viņam mūža ieslodzījumu. 

Reklāma

(Pats Girkins, kurš pēc atgriešanās Krievijā kļuvis par radikāļu aprindās populāru blogeri, gan šobrīd jau kritis Kremļa nežēlastībā, jo pārāk aktīvi bija kritizējis Krievijas armijas un arī politisko vadību par neprasmīgu karošanu Ukrainā.)

Pēc šiem notikumiem, kas ievadīja aktīvo karadarbību, Ukraina sāka izrādīt nopietnu pretestību, tāpēc 2014. gada augustā Krievija jau sāka vērienīgu invāziju, novirzot uz Austrumukrainu gan bruņojumu, gan armijas personālu (piemēram, Pleskavas desantniekus), kas īpaši atklājās divās lielākajās kaujās Austrumukrainā 2014. un 2015. gadā – pie Ilovaiskas un Debaļcevas.

Žurnālists: Tie bija pavisam konkrēti cilvēki no Krievijas.

Žurnālists Pāvels Kanigins, kurš iepriekš strādājis laikrakstā "Novaja gazeta", bet pašlaik ir pārcēlies uz Amsterdamu un veido savu jauno mediju projektu "Turpinājums sekos" ("Продолжение следует"), ir bijis aculiecinieks un daudz rakstījis par 2014. gada notikumiem Ukrainā, arī to, kas notika Donbasā. Viņš atzīst, ka Kremļa propagandu astoņus gadus šī tēma patiesībā īpaši neinteresēja, kamēr netika saņemts signāls, ka nu ir īstais laiks to izvērst.

Lozungs "Kur jūs bijāt astoņus gadus?" ir ļoti izplatīts Kremļa propagandā, bet cik tas ir populārs Krievijas sabiedrībā?

Žurnālists Pāvels Kanigins: "Es varu paprasīt pretī – kur jūs paši bijāt astoņus gadus?"

Pāvels Kanigins: Arī propaganda šo lozungu sāka izmantot tikai līdz ar Krievijas uzbrukumu, pirms tam tāda nebija. Patiesībā pat šāda naratīva nebija – Krievijas centrālajos kanālos par Donbasu īpaši nerunāja, tikai retos gadījumos. Pārsvarā tur bija runa par Ukrainu kopumā – cik nepareiza ir vara Kijivā, kā cieš ekonomika, cik atkarīga Ukraina ir no Rietumiem un tā tālāk. Par to, cik slikti zem Krievijas ir kļuvis cilvēkiem Donbasā, rakstīja neatkarīgie mediji, piemēram, "Novaja gazeta", kurā es strādāju, bet Kremļa propaganda tieši pretēji – uzsvēra, ka tur viss plaukst un attīstās, jo Krievija palīdz. Tad pēkšņi kara sākumā viss tika pavērsts pretēji, un tad gan vai no "katra gludekļa" cilvēkiem stāstīja, ka astoņus gadus Ukraina ir pazemojusi un iznīcinājusi Donbasa iedzīvotājus un tam beidzot jāpieliek punkts. Cilvēki to diemžēl viegli "norija". Esmu pamanījis, ka daudzi aizgājuši tādā kā "iekšējā emigrācijā" – viņi ir noslēgušies sevī un sarunās par karu cenšas vispār neiesaistīties. Ne visiem ir iespēja aizbraukt prom no Krievijas, tad tiek izvēlēts šāds variants. 

Frāzi par "astoņiem gadiem" aktīvi izmanto tā sauktie Z-patrioti. Viņi gan ir ļoti skaļi un agresīvi, bet es neteiktu, ka tas ir vairākums. Turklāt tas biežāk notiek nevis kādās sarunās dzīvē, bet internetā.

Jums pašam šāds jautājums ir uzdots? Ko atbildat?

Jā, internetā man to bieži raksta, un man nav grūti atbildēt, jo es visus astoņus gadus tiešām rakstīju par Ukrainu un par Donbasu. Visi mani raksti ir brīvi pieejami, un, ja kādu interesē, tos var izlasīt. Es varu paprasīt pretī – kur jūs paši bijāt astoņus gadus? Parasti tādā brīdī saruna pārtrūkst.

Kā jums šķiet, kāpēc šis lozungs par "astoņiem gadiem" tika izveidots kā jautājums?

Grūti teikt, bet skaidrs, ka atbilde šajā gadījumā netiek gaidīta, tas drīzāk ir tā kā nosodījums. Apmēram tā – jums kauns ir? Krievijas varai un sabiedrībai iepriekš bija vienalga, kas notiek Donbasā, taču atbildība par to būtu jāprasa Kremlim – tiem, kas 2014. gadā izraisīja karu. Ukrainas sastāvā Doneckas un Luhanskas apgabals bija vieni no attīstītākajiem, bet Krievijas dēļ tie pārvērsti par tādiem "melnajiem caurumiem".

Tagad arvien biežāk tiek izmantots vēl viens līdzīgs lozungs: "Ne mēs sākām šo karu, bet mēs to pabeigsim!" Te gan uzreiz rodas jautājums – vai tad vārdu "karš" Krievijā tagad jau drīkst brīvi lietot? Iepriekš taču par to draudēja represijas, bija jāsaka "speciālā militārā operācija".

Notiek akcentu pārbīde. Vārdu "karš" jau lieto arī Putins un citas amatpersonas. Tas rāda, ka Krievija arvien vairāk ieslīgst šajā karā un, lai uzturētu vajadzīgo noskaņojumu sabiedrībā, lietas ir jāsauc savos vārdos. 

Ir grūti turpināt stāstīt par "specoperāciju", ja tā turpinās jau otro gadu, tāpēc tiek paaugstināts tonis – specoperācija pēc Kremļa loģikas bija pret "Kijivas režīmu", karš ir pret NATO un Rietumiem.

Bet, ja runā par to, kas sāka karu, tad tas ir labi zināms. Viss sākās ar "zaļo cilvēciņu" parādīšanos Krimā, kur viņi sagrāba administratīvo iestāžu ēkas. Pēc tam parādījās kara tehnika. Karš sākās Krimā, bet tālāk šie paši "zaļie cilvēciņi" pārcēlās uz Donbasu un darbojās pēc tā paša scenārija – ielauzās milicijas, prokuratūras un citu iestāžu ēkās. Tas bija tā sauktais proksi karš, jo nolūki tika slēpti. Tagad tie vairs netiek slēpti. Kā sākās karš – tam ir ļoti viegli izsekot, jo tagad jau ir iegūti daudzi pierādījumi.

Jūs pats bijāt liecinieks 2014. gada notikumiem Donbasā. Pēc kādām pazīmēm tolaik varēja pateikt, ka aiz "zaļajiem cilvēciņiem" stāv Krievija?

Tur ieradās Strelkova-Girkina bruņotā grupa, starp viņiem bija arī cilvēki, kas vēlāk iekļāvās "Vagner" militārajā grupējumā. Sākotnēji Maskava deva viņiem vairāk patvaļas, vēlāk, kad sākās militāras sadursmes, mēs jau redzējām ieročus un citu veidu atbalstu, kas lielā apjomā pienāca no Krievijas. Kad Putins preses konferencē teica, ka to visu var nopirkt speciālajos veikalos, nez vai viņam pašam par to smiekli nenāca? Tātad Donbasa "ogļrači un traktoristi" šajos veikalos pirka ieročus, bruņutehniku, munīciju, degvielu... 

Protams, ka tas viss nāca no Krievijas un arī kaujinieki, īpaši vadītāji, liela daļa, sākot ar to pašu Girkinu, bija Krievijas aģenti. 

Kāda daļa, protams, tika savervēta uz vietas. Girkins Slovjanskā pasludināja sevi par komandantu un paziņoja, ka esot ieviests karastāvoklis. Šis grupējums bija saistīts arī ar krievu miljardieri, tā saukto pareizticīgo oligarhu Konstantīnu Malofejevu, kurš sākotnēji kļuva par kara sponsoru. Malofejevs savukārt bija saistīts ar Vladislavu Surkovu, kurš to visu kūrēja Kremlī. Tāpat tur pa vidu bija Aleksandrs Borodajs, kurš vēlāk kļuva par Doneckas "tautas republikas" vietvaldi. Tie nebija kaut kādi nezināmi cilvēki, bet pavisam konkrēti cilvēki no Krievijas.

Kā Ukraina uz to atbildēja?

Apmēram tajā pašā laikā Ukrainas prezidenta pienākumu izpildītājs Oleksandrs Turčinovs parakstīja rīkojumu par antiteroristiskās operācijas uzsākšanu. Sākumā gan tā izskatījās diezgan nožēlojami un nenopietni. Atbrauca uz Slovjansku desantnieki no Dnipro ar diviem BTR. Nekādas cīņas nebija, Strelkova-Girkina kaujinieki atņēma viņiem ieročus un saņēma gūstā, bet vēlāk apmainīja. Pirmās asinis bija vēlāk.

Kas par veidojumiem bija šīs "tautas republikas", kas tika izveidotas Donbasā?

Pēc būtības tie bija Maskavas kontrolēti apgabali. Saimnieciski viņiem ļāva pašiem nodarboties ar kaut kādu savu darbību, bet visi militārie un citi svarīgie lēmumi, protams, nāca no Maskavas.

Jūs bijāt nokļuvis viņu gūstā. Kā tas notika?

Jā, divas reizes. Pirmo reizi mani sagūstīja bandīti, kas bija pasludinājuši sevi par Donbasa neatkarības cīnītājiem, bet patiesībā nodarbojās ar laupīšanu un reketu. 

Viņi gribēja izpirkumu – 30 000 eiro, bet tādu naudu nesaņēma, tur bija daudz mazāka summa. Otru reizi mani arestēja Doneckas specdienests, kas darbojās Krievijas FSB virsvadībā.

 Viņi apvainoja mani spiegošanā ASV un britu labā, kas, protams, bija pilnīgas muļķības, bet tas arī parāda, kā tur viss bija iekārtots.

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".

Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma