Ukraina un Lietuva ir vienojušās par kopīgu bezpilota lidaparātu ražošanu Ukrainas Bruņoto spēku vajadzībām, pēc tikšanās ar Lietuvas kolēģi Gabrieļu Landsberģi Kijivā paziņoja Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.

"Lielu daļu mūsu sarunas veltījām tam, lai noteiktu kopīgus soļus bezpilota lidaparātu ražošanas palielināšanai Ukrainas Bruņotajiem spēkiem. Lietuvai ir tehnoloģijas, un mēs varam palielināt ražošanu. Tas bija galvenais temats. Ir skaidra izpratne par to, ko, kā un kad darīt, lai Ukrainas un Lietuvas sadarbība dronu ražošanā dotu maksimālu rezultātu īsā laikā," Kuleba teica sestdien līdzās Landsberģim kopīgā preses konferencē.

Viņš piebilda, ka sarunās ar Lietuvas kolēģi tika apspriesti arī jau ierastie jautājumi par Ukrainas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) un NATO.

"Šeit mums ir kopīga pieeja, un Lietuva kā abu institūciju locekle mums pēc iespējas palīdz ceļā uz dalību tajās," 

sacīja Kuleba.

Kā viņš teica, sarunu tēma bija arī jautājums par iesaldētajiem Krievijas aktīviem, sankcijām un "visu, kam nepieciešami efektīvi risinājumi".

"Mēs kopīgi ceram, ko mēs sagaidām no Eiropadomes sanāksmes 1.februārī. Ir panākts progress attiecībā uz Eiropas Miera mehānisma atvēršanu, kas ilgu laiku bija bloķēts atsevišķu ES dalībvalstu nostājas dēļ. Mēs strādājam pie tā, lai to atbloķētu, un šajā virzienā ir sperti cerīgi soļi," sacīja Ukrainas ārlietu ministrs.

Iepriekš izskanējis, ka Ukraina un Dānija rīkos abu valstu aizsardzības nozares forumu, kurā galvenā uzmanība tiks pievērsta kopīgiem projektiem bezpilota lidaparātu ražošanā.

Kijivā Landsberģis ieradās 25. janvārī. Piektdien viņš viesojās Harkivas apgabalā, kur par Baltijas valsts līdzekļiem tiks uzbūvēta patvertne.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.