Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā svētdien uzvarēja pašreizējais valsts galva Gitans Nausēda.

Reklāma

Viņš saņēmis 74,43% balsu, bet premjerministre Ingrīda Šimonīte – 24,06% balsu, liecina Lietuvas Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie vēlēšanu rezultāti.

Sasniedz jaunu rekordu

Nausēda vēlēšanās uzvarējis visās 60 Lietuvas pašvaldībās. Vēlētāju aktivitāte otrajā kārtā bija 49,61%. Vēlēšanu pirmajā kārtā, kurā 12. maijā sacentās astoņi kandidāti, nobalsoja 59,95% balsstiesīgo. Pirmajā kārtā neatkarīgo kandidātu Nausēdu atbalstīja 43,95% vēlētāju, bet Šimonīti, kura pārstāv valdošo konservatīvo partiju "Tēvzemes savienība–Lietuvas kristīgie demokrāti", – 20,05% vēlētāju. Arī iepriekšējo prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā pirms pieciem gadiem sacentās Šimonīte un bijušais SEB bankas ekonomists Nausēda. Šajās vēlēšanās reģistrēts jauns rekords. 

Nausēdas saņemtie 74,43% balsu ir Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrās kārtas vēsturē augstākais rādītājs, vēsta Lietuvas sabiedriskā raidorganizācija LRT. 

Nausēdas inaugurācija uz otro piecu gadu pilnvaru termiņu notiks 12. jūlijā.

"Lietuvieši man ir piešķīruši lielu uzticības mandātu, un es labi apzinos, ka man vajadzēs šo uzticības kredītu attaisnot," pēc rezultātu izziņošanas žurnālistiem Viļņā paziņoja vēlēšanu uzvarētājs. Vēl pirms visu balsu saskaitīšanas Šimonīte atzina sakāvi un apsveica Nausēdu ar uzvaru. Viņa paziņoja, ka turpinās vadīt valdību, un izteicās, ka premjeres amats viņai priekšvēlēšanu kampaņā nav palīdzējis. Nausēdu apsveikuši arī citu valstu vadītāji, tostarp Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Aizsardzība un labklājība

Vēlēšanu kampaņas laikā Nausēda uzsvēra, ka viņa pilnvaru termiņš nav bijis viegls, norādot uz Covid-19 pandēmiju un Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Preses konferencē pirmdienas rītā viņš prognozēja, ka otrais termiņš nebūs vieglāks. Prezidents pavēstījis, ka otrajā termiņā koncentrēsies uz ārpolitiku, drošības politiku un labklājības valsts stiprināšanu. 

Viens no prezidenta pirmajiem uzdevumiem būs jaunā Lietuvas bruņoto spēku komandiera izraudzīšanās. 

Nausēda pirmdien pavēstīja, ka "konsultācijas jau ir sākušās" un tiek apsvērti "vairāki ļoti nopietni kandidāti". Pašreizējā Lietuvas bruņoto spēku komandiera ģenerāļa Valdemāra Rupša pilnvaras beidzas šā gada jūlijā. Lietuvas konstitūcija paredz, ka bruņoto spēku komandieri amatā ieceļ prezidents ar Seima apstiprinājumu. Atbildot uz žurnālistu jautājumu, Nausēda arī prognozēja, ka viņa otrā termiņa laikā Lietuvā tiks ieviesta vispārējā karaklausība, par ko diskusijas notiek jau vairākus gadus. "Protams, es nerunāju par meiteņu iesaukšanu. Es runāju par vispārēju jaunu vīriešu iesaukšanu," uzsvēra prezidents. Viņš arī piebilda, ka ir svarīgi vispirms sagatavot infrastruktūru un nodrošināt pietiekamu finansējumu šādas karaklausības ieviešanai. Prezidents arī iestājās par aizsardzības izdevumu turpmāku palielināšanu. "Es domāju, ka tuvākajos gados mums vajadzētu sasniegt vismaz 3,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), jo tas nav nekāds izdomāts skaitlis. Tas ir skaitlis, ko mēs varam pamatot ar mūsu pašreizējām vajadzībām," preses konferencē paziņoja Nausēda. Šogad Lietuvas budžetā valsts aizsardzībai atvēlēti 2,7% no IKP. 

Nausēda arī solīja turpināt atbalstīt Ukrainu un strādāt ES līmenī, lai palīdzētu izbeigt karu Gazas joslā.

Nausēda uzsvēra, ka būs aktīvs arī ekonomiskajā politikā. Viņš norādīja, ka pēc parlamenta vēlēšanām oktobrī ar citu vairākumu parlamentā varētu izdoties pieņemt nepieciešamos lēmumus. "Arī es esmu mainījies šajos piecos gados," piebilda prezidents, kurš sapratis, ka iecerēto panākt ne vienmēr izdosies ātri.

Saites ar sociāldemokrātiem

Lietuvas politikas apskatnieki secina, ka prezidenta vēlēšanu uzvarētājs bija prognozējams jau ilgi pirms pašām vēlēšanām. To noteica ne tikai Nausēdas popularitāte, bet arī valdošo konservatīvo piedzīvotās grūtības. Šādos apstākļos par Nausēdu balsoja arī tie, kuriem nepatīk pašreizējā valdība. 

Par labu pašreizējam prezidentam nāca arī tas, ka sociāldemokrāti, kas pašlaik ir opozīcijā, šajās vēlēšanās savu kandidātu neizvirzīja un atbalstu izteica tieši Nausēdam. 

Vēlēšanu uzvarētājam žurnālisti uzdeva jautājumu, vai viņš ir gatavs atbalstīt sociāldemokrātus. Nausēda norādīja, ka ir gatavs atbalstīt ikvienu konstruktīvi noskaņotu partiju. Žurnāliste Jurga Tvaskiene izteikusies, ka Nausēdas "flirtēšana ar sociāldemokrātiem ir pat ļoti acīmredzama". Apskatnieki vērš uzmanību uz Nausēdas un Šimonītes vēsajām attiecībām un gaida parlamenta vēlēšanas oktobrī, pēc kurām pie varas varētu nākt centriski kreisa valdība. Aptaujās pašlaik populārākais politiskais spēks ir tieši sociāldemokrāti.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.