Ar nervus kutinošiem piedzīvojumiem tās dalībniekiem noslēdzies baltkrievu izcelsmes rokgrupas "Bi-2" vieskoncerts Taizemes kūrortpilsētā Pukhetā.

Uzstāšanās notika 24. janvārī – uzreiz pēc koncerta Taizemes kārtības sargi aizturēja visus "Bi-2" dalībniekus, kuru vidū ir Izraēlas, Krievijas un Austrālijas pilsoņi. Nakti mūziķi pavadīja īslaicīgas aizturēšanas izolatorā. Aizturēšanas formālais pamatojums – koncertēšana nav bijusi korekti noformēta un "Bi-2" Taizemē atradušies kā tūristi, neraugoties uz to, ka šī nav viņu pirmā koncertēšana eksotiskajā zemē – pagājušajā gadā bez sarežģījumiem sniegti koncerti divās pilsētas.

Nākamajā dienā pēc aizturēšanas notikusi tiesas sēde, kur katram no aizturētajiem piespriestas soda naudas 3000 Taizemes batu, kas ir nedaudz vairāk nekā 80 dolāri, katram. Soda naudu apmaksa veikta nekavējoties, taču ar to nekas nav beidzies, jo "neatejot no kases" mūziķus aizturējusi migrācijas policija, viņi pārvesti uz Bangkoku, lai lemtu par deportācijas detaļām.

Migrācijas centrā mūziķi atradās teju nedēļu, Krievijai un Izraēlai diplomātiski spēkojoties par Taizemes ierēdņu lēmumiem. Tajā laikā, aizturētos māksliniekus, kuri ieceļojuši ar Krievijas pasēm, ieradies apmeklēt arī Krievijas konsuls, bet viņi no šīs tikšanās atteikušies. Saskaņā ar Krievijas puses izplatīto informāciju – ārvalstnieka deportācijas gadījumā – deportējamais tiekot nogādāts valstī, ar kuras pasi šķērsota robeža, ja deportējamais nevēlas turp doties, "pastāv iespēja palikt migrācijas centrā kaut vai uz 10 gadiem".

29. janvārī Taizemes varas iestāžu darbinieki, Izraēlas konsulārajam dienestam aktīvi iesaistoties šīs problēmsituācijas risināšanā, pieņēmuši lēmumu par visu mūziķu deportāciju uz Izraēlu, ņemot vērā, ka grupas līderis Jegors Bortņikovs jeb Ļova ir tās pilsonis, taču jau nākamajā dienā šis lēmums atcelts, jo atsevišķi grupas dalībnieki ir tikai Krievijas pilsoņi. Diennakti pēc tam valdījusi pilnīga neizpratne, kādas varētu būt tālākas diplomātiskās darbības.

Visa šī skandāla laikā Taizemes puse no oficiāliem komentāriem ir atturējusies, taču notikumi piesaistījuši starptautiskās cilvēktiesību organizācijas "Human Rights Watch" uzmanību, aicinot Taizemes varasiestādes nedeportēt mūziķus uz Krieviju, kur viņiem var draudēt arests vai vajāšana par atklātu Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiku Ukrainas kara jautājumā. Šo netieši apstiprinājis Krievijas domes deputāts Andrejs Lugovojs, otrdien paziņojot, ka 

Krievija "puišus sagaidīs atplestām rokām", bet viņiem jāgatavojas tam, ka "turpmāk tie varēs muzicēt, izmantojot tiki ieslodzījuma vietu alumīnija bļodas un karotes un uzstāties tikai zeku auditorijai".

"Šādu koncertu es labprāt apskatītos", viņš piebildis.

Mākslinieku izraidīšanas starptautiskais skandāls atrisinājās vien janvāra pēdējā dienā, kad visi "Bi-2" dalībnieki pametuši valsti, aizlidojot uz Izraēlu. Kā informēja Izraēlas konsulārais pārstāvis Taizemē Izraēls Kacs – varas iestādes šādu soli spērušas pēc Izraēlas un Austrālijas, kā arī starptautisko institūciju spiediena. Atteikums Krievijai sekojis arī tādēļ, ka Taizeme nevēlas apdraudēt savas pozīcijas ANO ar cerību uz dalību Drošības padomē.

Līdzīgas nedienas vienlaikus piemeklējušas arī citu krievu estrādes trimdas zvaigzni Maksimu Galkinu, kurš, tāpat kā "Bi-2" mūziķi, ir Ukrainas kara oponents un Krievijā tiek uzskatīts par "ārvalstu aģentu". Pagājušajā sestdienā M.Galkinam atteikta iebraukšana un uzstāšanas Indonēzijas salā Bali. Savos sociālo tīklu kontos mākslinieks informē, ka Indonēzijas migrācijas un robežkontroles darbinieki, nepārprotami norādījuši, ka rīkojas saskaņā ar Krievijas varas iestāžu lūgumu neielaist M. Galkinu Bali.

"Bi-2" ir vairākkārt koncertējuši Latvijā un ir radoši sadarbojušies ar pašmāju ansambli "Prāta vētra".

Kā grupa vēsta sociālajos tīklos, koncertturneja turpinās, un piemēram, 15. martā paredzēta arī "Bi-2" uzstāšanās Viļņā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.