Palestīnieši pēc kara beigām uzņemsies atbildību par Gazas joslas civilo pārvaldi, paziņojis Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants.

Šis plāns ir balstīts pieņēmumā, ka teroristu grupējums "Hamās" pēc kara vairs nebūs pie varas Gazas joslā, žurnālistiem uzsvēra ministrs. 

"Gazas iedzīvotāji ir palestīnieši, tāpēc pie varas būs palestīniešu iestādes ar nosacījumu, ka pret Izraēlas valsti nebūs naidīgu darbību vai draudu," 

paziņoja Galants. 

Izraēlas Aizsardzības ministrijas piedāvātajā plānā, kas iesniegts premjerministra Benjamina Netanjahu valdībai, paredzēts, ka Izraēla pēc kara ar "Hamās" saglabās atbildību par Gazas joslas drošību, tomēr civilās lietas tiks nodotas palestīniešiem. Plānā nav paredzēta ebreju apmetņu būvniecība Gazā, ko ir rosinājuši atsevišķi Izraēlas labējā spārna politiķi. Galanta rosinātajā plānā Gazas joslas atjaunošanā tiktu iesaistītas ASV, Eiropas Savienība un reģiona arābu valstis. Ministrs uzsvēra, ka jautājums par Palestīniešu pašpārvaldes iesaisti Gazas joslas pārvaldē pašlaik nav aktuāls, jo tā nav veikusi nepieciešamās reformas. Tas atspoguļo arī Netanjahu teikto, ka Palestīniešu pašpārvalde tās pašreizējā veidolā ar Mahmūdu Abāsu prezidenta amatā nevar atgriezties Gazas joslā.

Šī ir pirmā reize, kad augsta Izraēlas amatpersona ir detalizēti izklāstījusi plānus Gazas joslas pēckara kārtībai, atzīmē laikraksts "Times of Israel". 

Tā tomēr nav jāuzskata par valsts oficiālo politiku, jo Netanjahu valdībā par šo jautājumu valda plašas domstarpības. Galanta plāns jau ir saniknojis Izraēlas valdības labējo spārnu. "Galanta plāns "dienai pēc" ir atkārtojums "dienai pirms 7. oktobra" teroristu uzbrukuma Izraēlai, vietnē "Facebook" paziņoja Izraēlas finanšu ministrs Becalels Smotričs. Viņš arī atkārtoja jau iepriekš pausto uzskatu, ka problēmas risinājums ietver "brīvprātīgas emigrācijas veicināšanu" no Gazas joslas un ebreju apmetņu veidošanu šajā palestīniešu teritorijā. Baltais nams šādus izteikumus pagājušajā nedēļā raksturoja kā bezatbildīgus. Pats Netanjahu publiski Galanta plānu nav komentējis. Aizsardzības ministra plānā nav pieminēts ceļš uz divu valstu risinājumu, uz ko uzstāj Izraēlas starptautiskie partneri.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.