Luksemburgā reģistrētais uzņēmums "ABH Holdings SA", kura galvenie akcionāri ir Krievijas miljardieri Mihails Fridmans un Pjotrs Avens, iesniedzis prasību pret Ukrainu, pieprasot kompensēt zaudējumus, kas radušies "Alfa Bank" Ukrainas struktūru nacionalizācijas rezultātā, vēsta "Radio Brīvība".

Zaudējumu apjomu uzņēmums novērtējis viena miljarda dolāru apjomā.

Prasība iesniegta Starptautiskajā Investīciju strīdu izšķiršanas centrā, kas ietilpst Pasaules Bankas organizāciju grupā.

Uzņēmuma paziņojumā teikts, ka Ukrainas varasiestādes banku īpašniekiem atņēmušas nelikumīgi un nacionalizējušas piespiedu kārtā, lietā liekot "korporatīvā reiderisma metodes un gūstot labumu no kara".

P. Avens.

"ABH Holdings SA" arī apgalvo, ka Ukraina izvērsusi aizkulišu kampaņu, lai diskreditētu galvenos akcionārus, un izmanto "melnā PR" metodes.

Avenam un Fridmanam noteiktas ASV, Lielbritānijas, Eiropas Savienības un citu valstu sankcijas.

Šīs valstis uzskata, ka viņi ir Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam tuvi cilvēki un apkalpo Kremļa intereses, arī Krievijas agresiju Ukrainā. 

Arī Ukraina noteikusi viņiem savas sankcijas un nacionalizējusi aktīvus, kas viņiem piederēja valstī.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.